Najnowsze wpisy, strona 4


Błonie
Autor: olalubawska
11 maja 2024, 21:16

Błonie

W dniu 11.05.2024 odwiedziłam Błonie- miasto położone koło 18 km na zachód od granicy Warszawy. Możemy tam dojechać pociągiem z Warszawy, Łowicza, Grodziska Mazowieckiego, Pruszkowa, Sochaczewa oraz własnym samochodem. Miasto położone jest na Równinie Łowicko-Błońskiej nad rzeką Rokitnicą.

W mieście jest kilka zabytków, które warto zobaczyć. Są to między innymi;
• Kościół pw. Trójcy Św., wczesnogotycki z 1257, przebudowany w czasach baroku, dzwonnica z XVIII w. (nr rej.: 1002/129 z 9.06.1958)
• Ratusz klasycystyczny z 1842 proj. Henryka Marconiego, architekta pochodzenia włoskiego, jednego z najlepszych polskich architektów pierwszej połowy XIX wieku
• Remiza straży pożarnej z 1905
• Zamczysko – w miejscu dawnej książęcej wieży na kopcu i otaczającej ją kasztelańskiego grodu z majdanem, na którym znajdował się ceglane palatium książęce o wymiarach około 9,0 x mniej niż 20,0 metrów, Podczas prac archeologicznych odnaleziono na majdanie grodziska relikty ceglanego budynku ze śladami charakterystycznej dla 2. ćwierci XIII w. obróbki nacięciami ukośnymi lub w jodełkę. Fundatorem mógł być książę Konrad Mazowiecki lub jego syn Siemowit. Do zniszczenia warowni doszło w 1286 lub 1287 roku w trakcie odwetowej wyprawy księcia Leszka Czarnego przeciwko Konradowi II Siemowitowicowi.
Niestety zamek został zniszczony i jedyną pamiątką po nim jest grodzisko Łysa Góra, położone koło 2 km od centrum miasta.
Na terenie miasta działa kilka dużych firm związanych z branżą logistyczną oraz przemysłową. Chyba najbardziej znaną firmą, którą ma siedzibę w tym mieście jest jeden z najnowocześniejszych browarów rzemieślniczych- Browar Błonie.
Browar ten powstał w 2018 z założycieli spółki Inne Beczki SA, która od 2013 roku opierała się na swoim rozwoju na produkcji kontraktowej.
Niestety nie ma możliwości zwiedzania browaru i przyjrzenia się produkcji piwa od środka. Możemy tylko zakupić piwo w sklepie działającym przy browarze w dni powszednie.
Polecam każdemu odwiedzić to miasteczko. Możemy tam odpocząć, pospacerować. Jest ono położone w pobliżu Warszawy, więc jest to również duży atut. Możemy tam pojechać po południu i wrócić jeszcze tego samego dnia.

Jedlnia-Letnisko
Autor: olalubawska
08 maja 2024, 20:37

Jedlnia-Letnisko
W dniu 1.05.2024 odwiedziłam Jedlnia-Letnisko- niewielkie miasteczko położone w województwie mazowieckim, w powiecie radomskim, w gminie Jedlnia-Letnisko. Możemy tam dojechać pociągiem z Radomia, Dęblina, Garbatki Letniska oraz własnym samochodem.
Koło 1 km od stacji kolejowej położony jest zalew Siczki- sztuczne kąpielisko na rzece Gzówka. Możemy tam posiedzieć na ławeczkach, które są ustawione wzdłuż zalewu, odpocząć, pospacerować, w lecie popływać.
W pobliżu zalewu położony jest Kościół św. Józefa w Jedlni -Letnisku. Został on wybudowany w stylu zakopiańskim. Pierwotna część jest murowana, neogotycka, oszkarpowana, prosto zamknięta. Ma wymiary 12,5 x 6,5 metr. Nowsza część jest budowlą orientowaną, jednonawową, wzniesioną z drewna sosnowego. Ma konstrukcję zrębową i łątkową oraz wymiary 10,5 x 15,0 metra. Nawa zbudowana została na planie prostokąta, poprzedzona jest kruchtą z głównym wejściem osłoniętym daszkiem na słupach oraz wieżyczką zwieńczoną izbicą z galeryjką i dachem namiotowym. Nawa flankowana jest przez soboty (podcienia) wsparte na słupach. Pomiędzy nawą a prezbiterium zlokalizowano dwie kaplice. Dach nad prezbiterium jest pokryty blachą, a nad nawą gontem. Zarówno sklepienie, jak i ściana tęczowa pokryte zostały malowidłami. Na ścianach nawy ulokowano płaskorzeźby przypisywane Władysławowi Skoczylasowi.
Polecam każdemu odwiedzić to miasteczko. Możemy tam odpocząć, pospacerować.
Warto przegnać się na własnej skórze że mniej znane miejscowości mają również wiele do zaoferowania oraz zboczyć z utartych szklaków.

Gostynin
Autor: olalubawska
30 kwietnia 2024, 21:57

Gostynin
W dniu 27.04.2024 odwiedziłam Gostynin- niewielkie miasteczko położone koło 1000 km od Warszawy. Możemy tam dojechać busem prywatnym z Warszawy, Sanników albo pociągiem z Warszawy, Sierpca, Płocka, Łodzi oraz własnym samochodem.
W mieście jest kilka miejsc wartych obejrzenia . Warto odwiedzić:
• rezerwaty przyrody: Dybanka, Dolina Osetnicy i Drzewce
Rezerwaty te są położone na obrzeżach miasta, ale możemy dojść tam na piechotę z centrum miasta.
• klasycystyczny ratusz z XIX wieku – zbudowany według projektu Hilarego Szpilowskiego, zwieńczony wieżą zegarową z ażurową latarnią
• zamek gostyniński i wzgórze zamkowe
• cerkiew pw. św. Mikołaja w Gostyninie
Przez wiele lat Gostynin był miastem gdzie zgodnie żyli wyznawcy różnych religii na przykład: Żydzi, Prawosławni, Katolicy.
Polecam każdemu odwiedzić to miasteczko. Możemy tam pospacerować, odpocząć.

Iłża
Autor: olalubawska
24 kwietnia 2024, 21:55

Iłża
W dniu 23.04.2024 odwiedziłam Iłżę- miasto w Polsce leżące na południowym krańcu województwa mazowieckiego, w powiecie radomskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Iłża.
Możemy tam dojechać autobusem z Warszawy, Radomia, Lipska, Rzeszowa, Starachowic.
Ponadto w mieście działa bezpłatna komunikacja pomiędzy wsiami położonymi w pobliżu Iłży.
Możemy tutaj zobaczyć wiele zabytków. Najważniejsze z nich to:
• Zamek biskupi – na Górze Zamkowej pozostałości kamiennego zamku biskupów krakowskich, wzniesionego około 1340 r. przez biskupa Jana Grota, przekształconego około 1560 r. w renesansową rezydencję, okrągła wieża bez szczytu z końca XIII wieku lub I poł. XIV wieku, podstawa kwadratowej wieży z XIV wieku, ślady wjazdu – filary mostu wjazdowego, jedna ściana zewnętrzna z kluczowymi strzelnicami, mury zamku górnego (około od 3,5 do 5,5 m).
• Kościół farny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – pierwotnie wzniesiony w 1326 roku, ponownie w 1603 roku z fundacji Marcina Szyszkowskiego, wielokrotnie niszczony i restaurowany:
• wczesnobarokowe ołtarze (boczny – marmurowy, przeniesiony z katedry wawelskiej),
• w nawie głównej stiukowa dekoracja sklepienia z XVII wieku,
• piękne portale: piaskowcowe i kamienne z kartuszami herbowymi oraz marmurowy portal wejściowy do kaplicy z 1629 roku,
• marmurowa tablica inskrypcyjna w późnorenesansowym obramowaniu z piaskowca,
• późnorenesansowa kaplica św. Krzyża, zbudowana z ciosów w 1629 roku,
• pięciokondygnacyjna barokowa dzwonnica z 1758 roku,
• zabudowania parafialne z XVII wieku, w bibliotece 150 tomów starodruków z XV–XVIII wieku o tematyce teologicznej.
• Grodzisko Kopiec Tatarski z XII wieku w miejscu pierwotnej Iłży, znajduje się przy drodze do Chwałowic,
• Mury obronne – ślady w murach zabudowań plebanii oraz w najstarszych kamieniczkach przy ulicy Przy Murach.
Wymieniłam tutaj tylko najważniejsze zabytki miasta. Warto samemu się przekonać, że mniej znane i czasem oddalone od głównych dróg miasta mają wiele do zaoferowania.

Puszcza Kozienicka- Rezerwat przyrody Pionki...
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
24 kwietnia 2024, 21:27

Puszcza Kozienicka- Rezerwat przyrody Pionki
W dniu 19.04.2024 odwiedziłam rezerwat przyrody Pionki. Jest to rezerwat przyrody, leśny, częściowy, leżący w Puszczy Kozienickiej, w granicach Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Położony jest po obu stronach drogi wojewódzkiej nr 787, na terenie gminy wiejskiej Pionki oraz zachodniej części miasta Pionki. Do Pionek możemy dojechać pociągiem z Radomia, Dęblina, prywatnym buszem z Warszawy, Góry Kalwarii, Piaseczna, lub własnym samochodem.
Na terenie rezerwatu wyznaczono i oznakowano dwie ścieżki dydaktyczne. Celem ich powstania jest pokazanie różnorodności występujących tu drzew i krzewów, ukształtowania terenu a także roli zadrzewień i zróżnicowania siedlisk. Ważnym zadaniem jest również przybliżenie zasad ochrony przyrody i gospodarki w lesie oraz prawidłowych zasad turystyki.
Polecam każdemu odwiedzić ten rezerwat. Możemy tam pospacerować, odpocząć, nabrać sił. Jeśli mamy więcej czasu możemy zwiedźić Pionki, które  mają wiele zabytów wartych  zobaczenia.