Archiwum sierpień 2023


Wycieczka
Autor: olalubawska
31 sierpnia 2023, 20:42

Ostrołęka
W dniu 28.08.2023 odwiedziłam Ostrołękę- miasto leżące na północno-wschodnim krańcu województwa mazowieckiego. Możemy tam dojechać komunikacją prywatną z Warszawy lun autem. Miasto jest ośrodkiem usług oraz przemysłu energetycznego, budowlanego, celulozowo-papierniczego i spożywczego. Ośrodek folkloru kurpiowskiego.
W mieście jest wiele zabytków. Najważniejsze z nich to :
• Rynek i centrum miasta
• Pomnik Józefa Bema
• Mauzoleum bitwy pod Ostrołęką, czyli Forty Bema
• Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja
• Kościół św. Antoniego Padewskiego
Są tutaj również inne zabytki niewymienione powyżej. Na terenie miasta działają 3 uczelnie wyższe, szkoły policealne domy kultury.
Polecam każdemu odwiedzić to miejsce. Możemy tam odpocząć, pospacerować, zobaczyć ciekawe zabytki.

Wycieczka
Autor: olalubawska
31 sierpnia 2023, 20:19

Muzeum Marszałka Piłsudskiego Sulejówek
W dniu 27.08.2023 odwiedziłam Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Możemy tam dojechać komunikacją miejską lub pociągiem z Warszawy, samochodem lub rowerem. W pobliżu jest bezpłatny parking dla zmotoryzowanych. Ideą tego miejsca jest przedstawienie postaci Józefa Piłsudskiego na szerokim tle historycznym, kulturowym i społecznym oraz przekazanie i upowszechnianie reprezentowanych przez niego wartości, idei walki o niepodległość i pracy nad budową państwa. Muzeum ulokowane jest w leśnym parku o powierzchni 4 ha. Trzy zabytkowe budynki i jeden nowy, tworzą kompleks muzealny, którego serce bije w dworku „Milusin”, a źródło wiedzy znajduje się na wystawie stałej w nowym budynku.
W muzeum możemy obejrzeć wystawę stałą :Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867 – 1935”. Ekspozycja ma powierzchnię 2 100 m2 i znajduje się w podziemnej hali. Zbudowana została na dwóch poziomach połączonych przestrzenią centralną. Ścieżka zwiedzania zaczyna się na poziomie -3 i kończy na poziomie -2. Centralną część wystawy oddzielono unikatowymi na skalę światową wielkoformatowymi ekranami. Na wystawie pierwszoplanową rolę odgrywają eksponaty, których przekaz uzupełniają infografiki, reprodukcje, cytaty, światło, dźwięk oraz prezentacje multimedialne.
Możemy tutaj również zwiedzić Dworek „Milusin” i ogród historyczny.
W 1923 r. rodzina Piłsudskich wprowadziła się do „Milusina”. Dom został zaprojektowany przez znanego architekta Kazimierza Skórewicza w popularnym wówczas stylu, nawiązującym do architektury polskich dworów. Gdy Marszałek zrezygnował z pełnienia funkcji państwowych, dom w Sulejówku stał się miejscem jego wytchnienia po trzydziestu latach intensywnej działalności i pracy nad budową niepodległej Polski. Ogród historyczny otaczający dworek to miejsce, gdzie najważniejszym bohaterem jest bliska Piłsudskim przyroda. Spacer po „puszczy milusińskiej” z odtworzonym warzywnikiem, sadem i pasieką, pozwala poznać uroki dawnego letniska, jakim był Sulejówek.
W muzeum są również wystawy czasowe, które zmieniają się w zależności od pory roku, wydarzeń obecnych na świecie i w Polsce.
Polecam każdemu odwiedzić to muzeum. Możemy tam zobaczyć wiele przedmiotów związanych z jego patronem, dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat życia prywatnego marszałka, zagrać w różne gry które są rozmieszczone po całej wystawie. Po zwiedzaniu możemy posilić się w restauracji Adelcia- nazwanej na cześć gosposi Marszałka i jego drugiej żony Aleksandry.

 

Wycieczka
Autor: olalubawska
17 sierpnia 2023, 20:52

Wyszków
W dniu 17.08.2023 odwiedziłam Wyszków- średnie miasteczko położone 50 km od Warszawy. Możemy tam dojechać pociągiem oraz prywatnymi busami z Warszawy.
Był on miastem duchownym. Miasto jest położone nad Bugiem na skraju Międzyrzecza Łomżyńskiego i Doliny Dolnego Bugu, w pobliżu Puszczy Białej i Kamienieckiej 55 km na północny wschód od Warszawy, przy drodze krajowej nr 8 Warszawa – Białystok.
W mieście jest wiele zabytków. Najważniejsze z nich to :
• Obelisk Wazów wystawiony na polecenie króla Jana Kazimierza na cześć jego brata Karola Ferdynanda Wazy, który zmarł w Wyszkowie. Obelisk zaprojektował Giovanni Battista Gisleni.
• Kościół św. Idziego z 1793 roku w stylu klasycystycznym.
• obraz Najświętszej Maryi Panny w srebrnej sukience z XVII wieku
• plebania klasycystyczna, w której na zdobycie Warszawy w 1920 roku czekali m.in. Julian Marchlewski, Feliks Dzierżyński, Feliks Kon
• mur cmentarny
• Pałac w Rybienku Starym, klasycystyczny.
Polecam każdemu odwiedzić to miasteczko. Możemy tam pospacerować, odpocząć. Jest to miasteczko rzadziej odwiedzane niż na przykład: Radziejowice, Nieborów, dzięki temu nie ma tam tłumów i możemy spokojnie pozwiedzać.

Wycieczka
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
14 sierpnia 2023, 21:46

Zimne Doły Koło Zalesia Górnego

W dniu 13.08.2023 odwiedziłam obiekt rekreacyjno- wypoczynkowy „Zimne Doły: koło Zalesia Górnego. Możemy tam dojechać pociągiem z Warszawy albo autobusem z Żabieńca lub własnym transportem. Polana położona jest pomiędzy Żabieńcem a Zalesiem Górnym, 4 km na południowy wschód od Piaseczna, przy tzw. trakcie wareckim.
Dziś "Zimne Doły" to: 13 wiat wypoczynkowych (w tym dwie duże), miejsca ogniskowe, leśny plac zabaw, wieża widokowa, wygodny parking, węzeł szlaków pieszych i ścieżek. Miejsce to chętnie jest odwiedzane przez mieszkańców Warszawy i okolicznych miejscowości. W rejonie Zimnych Dołów przebiegają dwa piesze szlaki PTTK: Szlak Południkowy przez Lasy Chojnowskie (żółty) prowadzący z Piaseczna do Prażmowa oraz Szlak Rezerwatów Przyrody (niebieski), który prowadzi z Zalesia Górnego przez Konstancin-Jeziorną do Warszawy (Ursynów). W pobliżu prowadzi także zielony szlak rowerowy z Powsina przez Piaseczno i Żabieniec do Góry Kalwarii. Zimne DołyZimne Doły stanowią leśny kompleks wypoczynkowo-rekreacyjny. Znajduje się tu kilka wiat turystycznych (w tym jedna, która może pomieścić ponad 100 osób), zorganizowane są miejsca do rozpalania ognisk. Na turystów czeka przygotowany przez Nadleśnictwo Chojnów chrust. Dzieci przyciąga duży plac zabaw z huśtawkami, drabinkami i zjeżdżalnią. W uzgodnieniu z nadleśnictwem www.chojnow.warszawa.lasy.gov.pl istnieje możliwość organizowania na terenie Zimnych Dołów dużych imprez rekreacyjnych i integracyjnych. Polana znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie zespołu stawów położonych pomiędzy Żabieńcem a Zalesiem Górnym, które można oglądać z zadaszonej platformy umieszczonej na wieży widokowej. Teren jest na bieżąco monitorowany i sprzątany przez Nadleśnictwo. Nadleśnictwo Chojnów udostępnia "Zimne Doły" nieodpłatnie.
W odległości koło 2 km od uroczyska znajduje się Dzielnica Filmowa w Zalesiu Górnym oraz Planeta Zalesie. Możemy połączyć odpoczynek z wizytą na basenie oraz zwiedzaniem dzielnicy filmowej.
Polecam każdemu odwiedzić to miejsce. Możemy tam pospacerować, odpocząć, urządzić piknik czy spotkanie rodzinne. Po drodze w pobliżu dzielnicy filmowej jest kilka restauracji więc jeśli zgłodniejemy po wizycie możemy coś zjeść i ugasić pragnienie.

Pałac
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
14 sierpnia 2023, 21:33

Pałac Radziejowice
W dniu 12.08.2023 odwiedziłam pałac w Radziejowicach. Możemy tam dojechać prywatnymi buksami z Warszawy lub Żyrardowa, albo własnym samochodem. Jest to pałac w stylu klasycystycznym wraz z otaczającym go parkiem. Od 1965 roku pełni funkcję domu pracy twórczej dla twórców kultury. Pałac mieści także sale muzealne i galerię wystaw czasowych.
W pałacu tworzyło i mieszkało wielu wybitnych pisarzy, artystów, pisarzy, władców na przykład:
• król Zygmunt III Waza
• król Władysław IV Waza
• Juliusz Kossak
• Henryk Sienkiewicz
• Lucjan Rydel
• Jarosław Iwaszkiewicz
• Józef Chełmoński
• Stanisław Masłowski
Pałac był wielokrotnie wykorzystywany do organizacji koncertów muzycznych i do wykładów Szkoły Wajdy. W 2016 i 2017 roku był miejscem pobytu uczestniczek programu Projekt Lady
Oprócz wspaniałego pałacu i ogrodu możemy zobaczyć również inne ciekawy zabytki. Są to:
• Zameczek
• Dwór
• Kuźnia
• Willa Szwajcarska
• Czworaki
Polecam każdemu odwiedzić ten pałac i park. Możemy tam pospacerować, odpocząć, spróbować staropolskiej kuchni.