Archiwum luty 2024


Warszawa
Autor: olalubawska
26 lutego 2024, 21:53

Warszawa

W dniach 24-25.02. zwiedzałam Warszawę aby zobaczyć mniej znane ale ciekawe miejsce w stoicy.
Pierwszym odwiedzanym miejscem w sobotę był Kościół Chrystusa Króla na Targówku. Możemy tam dojechać autobusem, tramwajem, samochodem.
Jest to zabytkowy kościół. Jego budowa zaczęła się w 1933. staraniom księdza Jana Golędzinowskiego; zostały zakończone w 1954 roku przez księdza Franciszka Duczyńskiego, oficjała Sądu Metropolitalnego. Pierwsze plany zostały wykonane przez Bronisława Colonnę-Czosnowskiego, po zakończeniu II wojny światowej zostały zmienione przez architekta Stanisława Koziejewskiego.
Kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla (ul. Tykocińska #27/35) to jedna z trzech świątyń diecezji warszawsko-praskiej zbudowana jako wotum wdzięczności za zwycięską bitwę Cudu nad Wisłą. Jest również pomnikiem poległych w obronie Ojczyzny.
Kościół jest zbudowany na planie krzyża. To trójnawowa bazylika z transeptem i nawą główną wyższą od naw bocznych, nakryta wysokim, dwuspadowym dachem . Ma żelbetową konstrukcję projektu Zdzisława Gilewicza . Na dachu góruje wieżyczka, w której znajduje się mały dzwon - sygnaturka. Styl architektoniczny trudno jest określić, gdyż był trzykrotnie zmieniany. Pod prezbiterium i zakrystią znajduje się dolny kościół.
Drugim punktem odwiedzanym w tym dniu był Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej w Rembertowie. Możemy tam dojechać pociągiem, autobusem, swoim samochodem.
Budowa świątyni według planów architektów: Wiesława Kononowicza i Stanisława Mizerskiego została rozpoczęta w lipcu 1939 roku, ale wybuch II wojny światowej przerwał prace, zostały one wznowiono dopiero w 1946 roku. Kamień węgielny został poświęcony przez kardynała Augusta Hlonda w dniu 1 czerwca 1947 roku. Kościół stanął w stanie surowym w 1952 roku dzięki staraniom księdza prałata Stanisława Skrzeszewskiego. W dniu 20 kwietnia 1952 roku arcybiskup Stefan Wyszyński odprawił pierwszą mszę świętą, poświęcił mury oraz pierwszy dzwon i nadał mu imię „Stefan”. Wyposażenie wnętrza powstało dzięki staraniom księdza prałata Józefa Urcusa. Kościół został konsekrowany przez biskupa Jerzego Modzelewskiego w 1978 roku. W 1995 roku dzięki staraniom księdza prałata Edwarda Żmijewskiego została ukończona wieża i w ten sposób projekt został zrealizowany do końca.
Ostatnim punktem odwiedzanym w tym dniu był Pomnik Cudu nad Wisłą na Bródnie.
Możemy tam dojechać autobusem, tramwajem, własnym samochodem.
Pomnik ten jest niewielki i został postawiony przez mieszkańców Bródna w 1925 roku dla upamiętnienia tamtych walk. Znajduje się na nim taka inskrypcja:
W 5-tą rocznicę „Cudu nad Wisłą” i zwycięstwa nad nawałą bolszewicką w dniu 15 sierpnia 1920 r. pomnik ten fundują mieszkańcy Nowego Bródna. 15 sierpnia 1925 r.

W niedzielę zwiedzanie zaczęłam od nowego Muzeum Wojska Polskiego, które ma siedzibę w Cytadeli Warszawskiej.
Ma ono siedzibę w pobliżu Dworca PKP Warszawa Gdańska więc możemy dojechać tam nie tylko z Warszawy ale z wielu miast polskich na przykład z Radomia, Piaseczna, Warki, Krakowa.
Od 13 sierpnia Muzeum Wojska Polskiego otworzyło nową siedzibę w Cytadeli Warszawskiej. Odtwarza ona układ koszar gwardii króla z czasów I RP. Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego to nowoczesny pawilon, który wykorzystuje najnowsze możliwości techniczne i rozwiązania architektoniczne, nawiązując jednocześnie do historycznych form i polskich tradycji wojskowych. Stanowi on godną oprawę dla bogatych zbiorów i siedzibę Muzeum na miarę XXI wieku. Poza salami ekspozycyjnymi, znajdują się w nim magazyn eksponatów oraz nowoczesne sale multimedialne i konferencyjne, dzięki którym Muzeum oferuje wydarzenia kulturalne i zajęcia edukacyjne. uzeum zostało przeniesione ze starej lokalizacji w centrum miasta. W Muzeum działa archiwum ikonograficzne, biblioteka fachowa oraz specjalistyczne pracownie konserwacji zabytków: metalu, drewna, malarstwa, skóry i papieru oraz tkanin.
Wokół Muzeum jest spory park gdzie możemy pospacerować, odpocząć.
Drugim punktem odwiedzanym w tym dniu było Muzeum Niepodległości, które ma siedzibę w pobliżu Metra Ratusz Arsenał. Możemy tam dojechać metrem, tramwajem, autobusem, samochodem, rowerem.
Muzeum Niepodległości powstało 30 stycznia 1990 r. jako Muzeum Historii Polskich Ruchów Niepodległościowych i Społecznych. Upamiętnia historię dążeń Polaków do niepodległości.
W muzeum możemy zobaczyć wystawy stałe w siedzibie głównej:
• Z Orłem Białym przez wieki. Godło i herb państwa polskiego w rozwoju historycznym.
• Polonia Restituta. O niepodległość i granice 1914–1921.
• Kresy Bezkresy
Główną wystawa „Polonia Restituta. O niepodległość i granice 1914-1921” przedstawia okres 7 lat walk i zmagań, które doprowadziły do powrotu Polski na mapę Europy. W klimat ówczesnych nastrojów wprowadzi Cię minigaleria obrazów, prezentujących XIX-wieczną walkę o niepodległość. Wśród eksponatów znajdują się liczne dokumenty, zdjęcia, plakaty jak również kolekcja odznak, broni i pamiątek wojskowych. W oddzielnych salach poznasz działające w tym okresie obozy polityczne – jeden związany z Józefem Piłsudskim, drugi – Romanem Dmowskim, a także obejrzysz dokumenty dotyczące konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 roku.
Na wystawie „Z Orłem Białym przez wieki. Symbol władców, państwa i narodu” zobaczysz reprodukcje pieczęci królewskich, ukazujące przemiany polskiego godła na przestrzeni wieków, a także monety, medale, sztandary i biżuterię patriotyczną z ostatnich 200 lat.
Nie omieszkaj zajrzeć również na wystawy „Kresy” i „+bezkresy+”. Pierwsza obejmuje pamiątki rodzinne, fotografie oraz osobiste dokumenty mieszkańców wschodnich terenów przedwojennej Polski jak również materiały związane z najpopularniejszą audycją radiową – Wesołą Lwowską Falą. Druga poświęcona jest zbrodni katyńskiej i losom kresowiaków, zesłanych w głąb Azji.
Polecam każdemu odwiedzić powyższe miejsca. Dzięki nim możemy lepiej poznać historię naszego państwa, dowidzieć się wielu ciekawostek na temat życia codziennego, poznać mniej znane historie związane z odzyskaniem niepodległości

Warszawa
Autor: olalubawska
21 lutego 2024, 21:49

Wycieczka po Warszawie
W dniu 19.02.2023 zwiedzałam Warszawę, aby zobaczyć ciekawe choć może mało znane zabytki.
Pierwszym z nich było działo na tyłach Uniwersytetu Warszawskiego.
Możemy tak dojechać samochodem, metrem, autobusem miejskim.
Działo upamiętnia udział studentów studentów UW w walkach i niepodległość Polski (1918–1920).
Następnym punktem wycieczki był Grób księdza Ignacego Skorupki na Cmentarzu Powązkowskim.
Możemy tam dojechać autobusem, pociągiem, własnym samochodem. Polecam pobrać aplikację Stare Powązki. Dzięki temu nie zgubimy się i łatwej znajdziemy intersujący nas grób.
Ksiądz Skorupka jest bohaterem oraz symbolem Bitwy Warszawskiej.
Zapewniał młodych żołnierzy i ochotników, że zwycięstwo jest bliskie. Przeczuwał, że przyjdzie ono w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia). Stał się duchowym przewodnikiem obrońców Warszawy.
Zginął śmiercią bohaterską udzielając ostatniego namaszczenia jednemu z ciężko rannych żołnierzy. Podczas pogrzebu gen. Józef Haller udekorował go srebrnym krzyżem Virtuti Militari.
Kolejnym punktem wycieczki był Pomnik księdza Ignacego Skorupki przed katedrą św. Floriana. Możemy do niego dojechać samochodem, autobusem, tramwajem.
Przed kościołem katedralnym św. Michała i św. Floriana odsłonięto w sierpniu 2005 roku pomnik księdza Ignacego Skorupki – bohaterskiego kapelana poległego 14 sierpnia 1920 roku w bitwie warszawskiej z bolszewikami pod Ossowem.. Pomnik księdza Skorupki przedstawia kapłana trzymającego w lewej ręce krzyż oraz pokazującego prawą ręką kierunek ataku na bolszewików.
Ostatnim punktem wycieczki był Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej na Kamionku. Możemy tam dojechać samochodem, autobusem, tramwajem.
Kościół został wzniesiony w układzie bazylikowym. Posiada trójdzielną fasadę, której część środkowa jest dodatkowo ryzalitowana i ozdobiona strunowym laskowaniem, tworzącym formę krzyża łacińskiego. Ponad krzyżem widnieje herb Piusa XI, który przed wyborem na papieża był nuncjuszem apostolskim w Polsce. Elewacje boczne świątyni zostały ozdobione wysokimi, boniowanymi cokołami, ponad którymi umieszczone są wysokie, zamknięte łukiem okna. We wnętrzu kościoła znajdują się projektowane przez Józefa Trenarowskiego ołtarze i ambona, oraz niezwykle cenne w skali miasta zabytki malarstwa
• XVII-wieczny obraz szkoły polskiej Święty Kazimierz
• trzy obrazy pędzla Adama Styki
• renesansowy tryptyk szkoły włoskiej z 1492 podarowany przez rodzinę Lubomirskich w 1933 przedstawiający zasiadającą na tronie Madonnę z Dzieciątkiem adorowaną przez Świętą Katarzynę ze Sieny, a w skrzydłach bocznych Świętego Wincentego z Ferrary oraz Świętego Ambrożego.
Polecam każdemu odwiedzić poniżej wymienione miejsca. Warto czasem zmienić trasę naszych wycieczek, zboczyć z popularnych szlaków, aby zobaczyć ukryte perełki.

Wycieczka
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
18 lutego 2024, 20:12

Wyszogród
W dniu 17.02.2024 odwiedziłam Wyszogród- niewielkie miasteczko położone w powiecie połockim, koło godziny drogi od Warszawy. Wznosi się na 30 metrowej skarpie, z której roztacza się genialny widok na Wisłę, wpadającą do niej Bzurę oraz ciągnące się po horyzont sosnowe bory Puszczy Kampinoskiej. Możemy tam dojechać prywatnymi busami z Warszawy, Płocka, Liwu, Zakroczymia oraz własnym samochodem.
W tym niewielkim mieście jest sporo zabytków wartych uwagi.
Najważniejsze z nich to:
• Kościół Świętej Trójcy – został wybudowany w XVIII w. przez architekta pomorskiego Samuela Fischera. Kościół zbudowany jest w stylu późnobarokowym, a fasadę kościoła wieńczą dwie smukłe wieże. We wnętrzu na uwagę zasługuje neobarokowy ołtarz z drugiej połowy XIX w.
• Kościół Matki Boskiej Anielskiej – kościół Franciszkanów został oddany do użytku na początku XV w. W XVII w. uległ rozbudowie i przebudowie. W latach 1808–1945 był kościołem luterańskim. Zbudowany w stylu barokowym, posiada zabytkowy ołtarz, nawy, późnogotyckie prezbiterium. Ołtarz główny posiada ciekawą rzeźbę pelikana, który karmi młode.
• układ przestrzenny Wyszogrodu z Rynkiem i uliczkami z niego wychodzącymi
• ratusz – siedziba Urzędu Miasta i Gminy
• pomnik poświęcony Bohaterom Bitwy nad Bzurą
• barokowy budynek klasztorny z 1684 r.
• domy z XVIII i XIX w.
• klasztor Franciszkanów, który liczy sobie już ponad 200 lat. W czasach zaborów kościół był świątynią luteranów.
Polecam każdemu odwiedzić to miasteczko, zboczyć z drogi. Możemy się przekonać że czasem warto nie iść utartymi szklakami, tylko wybrać mniej znane miejscowości które też mogą wiele nam zaoferować.

 

Wycieczka
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
18 lutego 2024, 20:00

Czerwińsk nad Wisłą
W dniu 16.02.2024 odwiedziłam Czerwińsk nad Wisłą- małe miasteczko położone powiecie płońskim. Możemy tam dojechać prywatnymi busami z Warszawy, Płocka, Zakroczymia oraz własnym samochodem. Stanowi bardzo ciekawe miejsce podczas zwiedzania regionu. Kameralność Czerwińska przywodzi na myśl raczej wiejską atmosferę, ale setki lat historii czynią z niego ciekawe miejsce.
Bez wątpienia największą atrakcją Czerwińska jest znajdująca się tam bazylika Zwiastowania Najświętszej Marii Panny nazywana też Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Została ona wybudowana w drugiej ćwierci XII w. wraz z klasztorem kanoników regularnych, który istniał w Czerwińsku do 1819 r. Następnie kościół przejęły norbertanki, a w końcu w 1923 r. salezjanie. Fundatorem świątyni był pochodzący z Belgi biskup płocki Aleksander z Malonne. Jest to jeden z największych kościołów romańskich w Polsce i również w jego wnętrzu zachowały się elementy stworzone w tym stylu. We wnętrzu kościoła zachowały się również XIII-wieczne freski – jedne z zaledwie kilku takich romańskich malowideł w całej Polsce. Dziś, po przeniesieniu, znajdują się one na końcu nawy południowej. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających bazylikę w Czerwińsku są dwa muzea znajdujące na terenie klasztoru. Pierwszym z nich jest Muzeum Misyjne, w którym prezentowane są pamiątki przywiezione przez misjonarzy salezjańskich z całego świata. Można tam zobaczyć ozdoby, przedmioty codziennego użytku czy ubrania z wielu różnych kultur – od indiańskich, przez afrykańskie po tradycyjne japońskie stroje i przedmioty wykorzystywane w domach. Wśród eksponatów znajdują się m.in. pióropusze, tradycyjna broń (jak łuk i strzały), kosze i pojemniki, a także skóry egzotycznych zwierząt. Muzeum Misyjne powstało w 1976 r. i zostało zrewitalizowane w 2015 r.
Drugie przyklasztorne muzeum poświęcone jest pamięci kardynała Augusta Hlonda, który był salezjaninem i prymasem Polski w latach 1926-1948. Otwarta w 2015 r. placówka prezentuje między innymi rzeczy osobiste prymasa, ale też przedmioty wykorzystywane przez niego w pracy i posłudze kapłańskiej. Zatem w muzeum kardynała Augusta Hlonda z jednej strony można zobaczyć portrety prymasa, rodzinne fotografie, a nawet pośmiertny odlew twarzy, a z drugiej szaty liturgiczne, modlitewniki, księgi mszalne, ornat żałobny pochodzący z XIX w. czy relikwie.
Znajduje się przy nim kilka starszych, głównie drewnianych budynków. Najbardziej wiekowym i najciekawszym z nich jest dom przy placu Batorego 1. Jest to pochodzący z połowy XIX w. dom zbudowany z bali sosnowych, który jest typowym przykładem tego typu budownictwa na Mazowszu. Chwilę relaksu i okazję do krótkiego spaceru zapewni Bulwar Wiślany, czyli ścieżka ciągnąca się wzdłuż rzeki.
Zdecydowanie koniecznie trzeba dotrzeć na niewielki, wybrukowany „kocimi łbami” ryneczek. Mamy wrażenie, że tutaj zatrzymał się czas. Mieszkańcy przenieśli centrum życia w głąb lądu, pozostawiając brzegi Wisły w spokoju.
Polecam każdemu odwiedź to miasteczko. Możemy tam odpocząć, pospacerować bez tłumów.

Wycieczka
Autor: olalubawska
15 lutego 2024, 20:23

Zakroczym

W dniu 13.02.2024 odwiedziłam Zakroczym- małe miasteczko w powiecie nowodworskim położone koło godziny drogi od Warszawy.
Możemy tam dojechać prywatnymi busami z Płocka, Warszawy, Liwu.
W mieście jest wiele zabytków. Najważniejsze z nich to:
• kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża gotycko-renesansowy z XV/XVI w., odbudowany w 1949, w ścianach północnej i południowej wmurowane szwedzkie kule armatnie,
• kościół i klasztor oo. Kapucynów z 1758, barokowy, fundacji Józefa Młockiego,
• „Latarnia” – pomnik ku czci powstańców z 1831 i 1863 oraz poległych w latach 1939–1945,
• „Góra Zamkowa” z budynkiem dworu z XIX w. na piwnicach z wieku XV. W tym miejscu, na terenie zwanym starostwo, znajdują się pozostałości po dworze (kurii) książęcym Piastów mazowieckich. Dwór wzniesiony zapewne 1. ćwierci wieku XV (sprzed 1422). Budynek murowany zwany „lapidea alias kamienica” odbudowany przed 1549 na miejscu pierwotnego, również murowanego z cegieł, rozbudowany został przed 1616. Zabudowania dworu zniszczone zostały w 1657. W 1822 ruiny zostały rozebrane a materiał użyto na remont kościoła parafialnego. Przed 1828 istniał jeszcze mały, sklepiony budynek, w którym przechowywano księgi grodzkie. Fragmenty zabudowy zamku istniały jeszcze w 2. poł. wieku XIX. Obecnie zachowane trzy murowane piwnice, pod budynkiem z w. XIX, zbudowane z cegły o układzie mieszanym, częściowo polskim oraz blokowym ze sklepieniami kolebkowymi,
• grodzisko „Czubajka” funkcjonujące od XI do XIV w. Położone jest w pn.-wsch. części miasta, na wysokim brzegu Wisły. Gród po raz pierwszy poświadczono w 1065. Siedziba kasztelana Wojciecha wzmiankowanego w 1254. Gród zniszczony i spalony w 2. poł. XIII w., następnie odbudowany. W latach 1345–1370 należał do dzielnicy płockiej Mazowsza. Król Kazimierz Wielki przekazał go w 1355 w czasowy zarząd księciu mazowieckiemu Siemowitowi III.
Polecam każdemu odwiedzić to miasteczko. Możemy tam pospacerować, podziwiać zabytki oraz przekonać się że małe , mniej znane miejscowości są warte odwiedzenia.