Archiwum styczeń 2025


Niepokalanów
Autor: olalubawska
19 stycznia 2025, 20:03

Niepokalanów
W dniu 19.01.2025 odwiedziłam modernistyczny zespół klasztorny z kościołem Najświętszej Marii Panny Niepokalanej i św. Maksymiliana Kolbego znajdujący się we wsi Paprotnia (w części Niepokalanów-Klasztor) w gminie Teresin, w powiecie sochaczewskim. Klasztor, zajmujący powierzchnię 28 ha, znajduje się przy linii kolejowej Warszawa-Łowicz, w odległości ok. 42 km na zachód od Warszawy
Możemy tam dojechać pociągiem z Warszawy, Łowicza, Sochaczewa, Bożej Woli oraz własnym samochodem. Klasztor położony jest koło 10 minut na piechotę od Stacji PKP Teresin-Niepokalanów.
Założony w sierpniu 1927 r. na ziemiach ofiarowanych przez księcia Jana Druckiego-Lubeckiego, klasztor niepokalanowski stanowił miejsce działalności świętego o. Maksymiliana Marii Kolbego, franciszkanina. Początkowo osiedle zakonne zajmowało niewielki obszar, jednak wraz z rozwojem dzieła rosła też jego powierzchnia (książę Drucki-Lubecki ofiarował następne działki na postawienie kolejnych budynków). 7 grudnia 1927 r., w przeddzień uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny klasztor poświęcił prowincjał o. Korneli Czupryk. Pierwotnie o. Maksymilian planował nadać osiedlu nazwę „Zagroda Niepokalanej”, jednak o. Korneli przekonał go do nazwy Niepokalanów.
Przez lata klasztor rozrastał się ale niestety wybuch II wojny światowej oraz okres Polski Ludowej spowodował zachowanie rozwoju.
Początek budowy kościoła w stylu modernistycznym w latach 1948-1954 pozwolił na powolny rozwój klasztoru.
Obecnie w skład zespołu klasztornego wchodzą następujące instytucje i budynki:
• Stara kaplica drewniana która dała początek klasztorowi. W niej swoje śluby zakonne składali pierwsi franciszkanie. Tutaj również modlił się święty Ojciec Kolbe.
• Muzeum św. Maksymiliana „Był człowiek”- muzeum funkcjonujące na terenie klasztoru Niepokalanów, otwarte dla zwiedzających w sierpniu 1998 r. Poświęcone jest życiu i pracy o. Maksymiliana Kolbego, który w obozie w Auschwitz ofiarował życie za jednego ze współwięźniów, działalności klasztoru-wydawnictwa Niepokalanów, jak również misjom franciszkańskim na różnych kontynentach.
• Dom Pielgrzyma Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie- Dom Położy na terenie klasztoru Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie. Do wyboru mamy kilka rodzajów pokoi z łazienką lub bez. Istnieje możliwość zamówienia posiłków w pobliskiej jadłodajni u Braci.
• Muzeum strażackie- Muzeum Ochotniczej Straży Pożarnej braci w Niepokalanowie. Jest to jedna z nielicznych tego typu ekspozycji w naszym kraju. Do najważniejszych eksponatów należy strażacki samochód "Minerva" z 1925 r. oraz ręczne pompy z XIX w. od samego początku bracia pomagali okolicznej ludności. Dziś jednostka dysponuje profesjonalnym sprzętem i jest jedną z najlepszych w Polsce. Muzeum Strażackie można zobaczyć tylko po uprzednim wcześniejszym zgłoszeniu.
• Muzeum papieskie- Za muzeum straży od paru lat uwagę przyciąga Muzeum Papieskie z dwoma samochodami w środku. Pierwszy to samochód-kaplica, w którym Jan Paweł II wziął udział w procesji eucharystycznej z Placu Zwycięstwa do Kolumny Zygmunta w Warszawie w 1987 r.
Drugi samochód, to fiat 130, z którego papież korzystał podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. Wstęp do tego muzeum jest nieodpłatny dla wszystkich chętnych.
• Bazylika NMP- Budowę kościoła, rozpoczętą w 1939 r., którą przerwała wojna, kontynuowano w latach 1948-1954. Przebiegła ona sprawnie, głównie dzięki ofiarności braci zakonnych. Pierwsza Msza św., w świeżych jeszcze murach, wśród lasu rusztowań, została odprawiona w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 1949 r. Natomiast z okazji 25-lecia założenia Niepokalanowa, 7 grudnia 1952 r., uroczystościom w nowym kościele przewodniczył ks. abp Stefan Wyszyński, Prymas Polski. W 1980 r. kościół w Niepokalanowie został wyniesiony do godności bazyliki mniejszej, a 25 marca 2004 r. otrzymał tytuł sanktuarium NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask
• Kaplica Wieczystej Adoracji- Kaplica położona na terenie klasztoru w Niepokalanowie.
• Dom Formacyjno-Rekolekcyjny Klasztor Ojców Franciszkanów-dom położony na terenie klasztoru franciszkanów.
• Misterium Męki Pańskiej- W niepokalanowskim sanktuarium istnieje nietypowa kalwaria, którą każdy z pielgrzymów może przeżyć indywidualnie i głęboko. Choć nikt nie udaje się po pątniczych ścieżkach, by rozważyć mękę naszego Pana Jezusa Chrystusa, to po obejrzeniu spektaklu o misteriach naszego zbawienia, wielu zadaje sobie pytanie: Kim dla mnie jest Jezus Chrystus? Misterium Męki Pańskiej w tej teatralnej formie zostało po raz pierwszy wystawione w Niedzielę Palmową 1963 r. Misterium możemy oglądać codziennie od godziny 8.00-20.00. Misterium jest dostępne dla grup minimum 10 osobowych.
• Panorama Tysiąclecia- Dla upamiętnienia Tysiąclecia Chrztu Polski w 1966 r. w podziemiach bazyliki zainstalowano ruchomą szopkę, ilustrującą historię Kościoła w Polsce. Ponad 140 figur znanych polskich chrześcijan przesuwa się przed oczami widzów na tle efektów świetlnych i akustycznych, defilując przed figurą Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej narodu polskiego. Panorama Tysiąclecia cieszy się dużym zainteresowaniem pielgrzymów, tak z kraju, jak i z zagranicy, gdyż komentarze wyjaśniające pokazy, oprócz języka polskiego, zostały nagrane w języku angielskim, francuskim, niemieckim, portugalskim i włoskim. Śpiewy religijne i historyczne, odpowiednio dobrane postacie, począwszy od Piastów aż po Jana Pawła II oraz interesujące komentarze dotyczące dziejów naszego narodu na przestrzeni stuleci, dały niezwykły efekt tworząc atrakcyjną całość. W latach, kiedy nie mówiło się nic o roli chrześcijaństwa w rozwoju i dziejach Polski, niepokalanowska Panorama Tysiąclecia wychodziła naprzeciw społecznemu zapotrzebowaniu. W prosty obrazowy sposób ukazywała, co Kościół dał Polsce, a Polska Kościołowi. Panorama Tysiąclecia czynna codziennie w godz. 8:00 - 20:00 dla grup przynajmniej 10-osobowych.
• Wydawnictwo Ojców Franciszkanów drukujące m.in. „Rycerza Niepokalanej”, miesięcznik dla dzieci „Mały Rycerzyk Niepokalanej” i książki religijne. Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego. Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".
• Centrala Narodowa Rycerstwa Niepokalanej- klasztorze Niepokalanów znajduje się Centrum Narodowe MI i Ośrodek Narodowy MI im. Brata Innocentego Wójcika.
Siedziba Stowarzyszenia "Rycerstwo Niepokalanej" w Polsce znajduje się w Niepokalanowie Lasku. W Niepokalanowie odbywają się ogólnopolskie zjazdy MI i uroczystości jubileuszowe. Dla koordynacji i rozwoju Stowarzyszenia na terenie całego kraju Centrum Narodowe korzysta z pomocy franciszkańskich siedzib prowincjalnych: Centrum MI Polski Północnej (Poznań - Ostróda), Centrum MI Polski Południowej (Harmęże) oraz ośrodków regionalnych w diecezjach: białostockiej, częstochowskiej, kieleckiej, przemyskiej, tarnowskiej i bielsko-żywieckiej. Obecnie istnieje ok. 250 wspólnot MI, w tym blisko 130 ma formę stowarzyszeniową. W Niepokalanowie funkcjonuje Wydawnictwo Ojców Franciszkanów, gdzie oprócz pism dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wydawane są wszelkie pomoce do prowadzenia grup MI, formacji członków Rycerstwa oraz przekazywania informacji.Niepokalanów jako Centrum Narodowe posiada dwa sanktuaria narodowe, poprzez które duch rycerski przenika z łaską Maryi do serc i dusz bardzo licznych pielgrzymów z całego świata.
• Instytut Maryjno-Kolbiański „Kolbianum. Odbywają się tam studia podyplomowe w dziedzinie mariologii. Są to studia płatne. Możemy również uzyskać tutaj tytuł doktora po spełnieniu kilku warunków w dziedzinie teologii w zakresie mariologii.
• Ochotnicza Straż Pożarna, która w kwietniu 1999 r. została włączona do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego-Jest to nietypowe OSP, ponieważ składa się braci zakonnych. Ochotnicza Straż Pożarna jest jedną z form apostolstwa oraz wypełnienia przykazania miłości bliźniego.
• Radio Niepokalanów- Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy. Na mocy Dekretu prowincjała prowincji warszawskiej franciszkanów konwentualnych z 18 stycznia 2018 r., Radio Niepokalanów stało się odrębnym klasztorem: Błogosławionych Męczenników z Niepokalanowa. Dlatego też radiowy klasztor ma odrębne władze: gwardiana, którym jest od 2018 r. o. Robert Serafinowski. Radio Niepokalanów to także instytucja prywatna - dzieło prowincji warszawskiej. Jako taka, posiada swojego dyrektora, którym jest o. Grzegorz Klimczyk, który zarządza Radiem Niepokalanów i jego pracownikami.
Polecam każdemu odwiedzić ten klasztor. Możemy tam pospacerować, odpocząć. Przekonać się ile dobrego możemy zrobić jeden człowiek.

Giżyce i Młodzieszyn
Autor: olalubawska
18 stycznia 2025, 20:15

Giżyce i Młodzieszyn
W dniu 16.01.2025 odwiedziłam Giżyce i Młodzieszyn- miejscowości położone w powiecie sochaczewskim.
Do pierwszej z nich możemy dostać się komunikacją prywatną z Warszawy, Iłowa, Sannik, Gostynina, Sochaczewa albo własnym samochodem. Wieś ta położona jest na szlaku książąt mazowieckich.
Największym zabytkiem Giżyc jest kościół, zbudowany w stylu gotyckim, pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła. Wzniesiony po 1439 z fundacji Pawła Giżyckiego biskupa płockiego. Ceglany, jednonawowy, z zakrystią od wschodu. W czasie II wojny światowej uległ dewastacji, gdyż przeznaczony został przez Niemców na stajnię dla koni. Znajduje się w nim wiele cennych eksponatów, m.in. fotel rokokowy z XVIII wieku oraz freski namalowane przez nieznanego malarza. W pobliżu świątyni znajduje się murowana dzwonnica z trzema dzwonami o imionach: Maryja, Piotr i Paweł. Niestety kościół był zamknięty, nie mogłam zobaczyć jego wnętrza.
Drugim zabytkiem jest zespół pałacowo-parkowy rodziny Suskich (II poł. XIX w., w którym obecnie znajduje się Państwowy Dom Dziecka. W miejscu obecnego pałacu stał dwór obronny wystawiony w 1439 r. przez Pawła Giżyckiego (właściciela wsi Giżyce), a w latach 1945–1951 w pałacu mieścił się Uniwersytet Ludowy.
Na ten moment pałac jest zamknięty, otoczony murem, więc nie ma możliwości aby go zobaczyć bliżej nawet z zewnątrz.
Drugą odwiedzaną przez mnie miejscowością był Młodzieszyn.
Możemy tam dojechać z Iłowa, Sochaczewa, Januszewa, Kamiona, Wyszogrodu, lub własnym samochodem. Autobusy kursują tam tylko na tygodniu w dni nauki szkolnej. Najlepiej przed podróżą sprawdzić rozkład jazdy w intrenecie. Miejscowość ta położona jest na Szlaku Chopinowskim.
Największą i główną atrakcją Młodzieszyna jest Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Młodzieszynie wraz z zabytkową dzwonnicą. Wymurowany w 1875 roku kościół został zniszczony w czasie działań wojennych II Wojny Światowej. Obecny został pobudowany w latach 1947-1951 według projektu architekta Włodzimierza Skolimowskiego. W kościele Parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Młodzieszynie znajduje się krucyfiks pochodzący z Norymbergii z XVII w. i zabytkowa monstrancja z tego samego okresu. Obok kościoła stoi dzwonnica, pamiątka po dawnym kościele z 1875 r. zburzonym czasie II Wojny Światowej. W czasie okupacji hitlerowskiej została ona zamieniona na więzienie gdzie przetrzymywano i mordowano mieszkańców z tego terenu.
Drugą atrakcją miejscowości jest niedawno odrestaurowany park dworski znajdujący się przy ulicy Kruczej. Na ternie koło 4,80 ha możemy pospacerować, odpocząć, podziwiać przyrodę.
Polecam odwiedzić obie te miejscowości. Możemy tam odpocząć, pospacerować, nabrać sił. Przekonać się że nie tylko wydarzenia rozgrywające się w znanych, dużych miejscowościach takich jak na przykład: Warszawa, Płock, Sierpc, Pułtusk, Ciechanów, Siedlce, Liw, Czersk, Szydłowiec, Gostynin, Sochaczew miały wpływ na historię Polski i Europy ale również też które odbywały się w mniej znacznych miastach.

Iłów
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
09 stycznia 2025, 20:00

Iłów
W dniu 7.01.2025 odwiedziłam Iłów- wieś w Polsce, położoną w województwie mazowieckim, w powiecie sochaczewskim, w gminie Iłów. Możemy tam dojechać komunikacją zbiorową z Sochaczewa, Giżyc, Młodzieszyna albo własnym samochodem.
Wieś ta jest położona na szlaku Chopinowskim. We wsi znajduje się późnobarokowy kościół parafialny pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego i Matki Bożej Królowej Polski. Został wybudowany w 1781 ze środków hr. Adama Lasockiego. Po raz pierwszy został wyremontowany w 1868, uległ spaleniu w 1915. Został wyremontowany w 1921, ponownie został zniszczony w 1944. Kolejny gruntowny remont według projektu Bruna Zborowskiego miał miejsce w 1948. Po raz ostatni spłonął w październiku 1969 roku - ocalała zakrystia (parter obecnej) kaplica i mury zewnętrzne. Odbudowany. Na cmentarzu przy ulicy Gen. Włada znajduje się drewniana kaplica pw. Matki Bożej Królowej Polski.
Koło 7 km od centrum miejscowości położony jest rezerwat przyrody Uroczysko Rzepki.
Możemy tam zobaczyć unikatowe dla doliny Wisły starodrzewy sosnowe z domieszką dębów, grabów i innych gatunków wraz z bogatym runem.
Możemy tam dojść piechotą ale wtedy czeka nas 14 km spacer w obie strony, gdyż nie dojeżdża tam żadna komunikacja miejska ani taxówka. Doradzam dojazd samochodem.
Polecam odwiedzić każdemu tą wieś. Możemy tam pospacerować, odpocząć wśród roślinności. Jedynym utrudnieniem jest słaby dojazd komunikacja zbiorową.