Archiwum maj 2023


Spacer
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
21 maja 2023, 20:48

Aleja Kasztanowa

W dniu 21.05.2023 pojechałam metrem na Kabaty aby zobaczyć położoną w pobliżu Aleję Kasztanową. Możemy tam dojść zarówno od strony metra Kabaty jak i od strony Parku przy Bażantarni.
Wiosną zachwyca kwitnącymi kwiatami kasztanowca. Latem przykuwa oko soczyście zielonymi liśćmi. Jesienią rozpieszcza ciepłymi kolorami. A zimą tworzy malowniczy krajobraz ze śniegiem. Szpalery wysokich kasztanowców tworzą wyjątkową aleję na warszawskich Kabatach.
Na warszawskich Kabatach, wzdłuż ulicy K. Jeżewskiego, znajduje się historyczna aleja spacerowa, która zmienia swój wygląd wraz z porami roku. Jak głosi legenda, Aleja Kasztanowa istnieje od 1815 roku. Wówczas drogę prowadzącą z Góry Kalwarii do Wilanowa obsadzono kasztanowcami. Drzewa miały zapewnić bezpieczeństwo Aleksandrowi I. Aleja po raz pierwszy pojawiała się na mapach w 1875. Aleja Kasztanowa składa się z dwóch części. Jedna łączy ulicę Jana Rosoła z aleją Komisji Edukacji Narodowej. Fragment drugiej przebiega wśród budynków między aleją a ulicą Stryjeńskich.
Obecnie rosną tu m.in. kasztanowce zwyczajne, jabłonie, grusze i dęby szypułkowe. Jak głoszą niektóre źródła, w przeszłości zaobserwować tu można było spacerujące bażanty.
W XIX wieku istniała tu cegielnia, dostarczająca cegły dla budowy pałacu Krasińskich i pałacu w Natolinie. W kolejnych latach właściciele gruntów sadzili tutaj kolejne gatunki drzew. To sprawiło, że aleja jest ciekawym fragmentem przyrody w sąsiedztwie wielkich osiedli mieszkaniowych. W 1864 postawiono drewniany ok. trzymetrowy krzyż upamiętniający powstanie styczniowe. W 2000 przy skrzyżowaniu z aleją KEN odsłonięto pomnik pielgrzymki właściciela Kabat, rycerza Andrzeja Ciołka, do Santiago de Compostela w 1404.
Polecam każdemu przespacerować się tą aleją. Jest tam cisza, spokój, możemy odpocząć.
Jest ona mniej zatłoczona niż inne miejsca na spacery wybierane przez mieszkańców oraz turystów na przykład; Park przy Bażantarni, Łazienki Królewskie, Wilanów.

 

 

Resturacja
Autor: olalubawska
21 maja 2023, 20:40

Opasły Tom Resta
W dniu 20.05.2023 odwiedziłam restaurację Opasły Tom Resta, która znajduje się na ulicy Wierzbowej 9 w Warszawie. Jest ona położona w pobliżu Ogrodu Saskiego. Możemy tam dojechać rowerem albo dojść na piechotę z Ogrodu Saskiego.
Restauracja ta inspiruję się tradycyjną polską kuchnią ale w interpretacji autorskiej kucharzy i właścicieli. Menu bazuje na lokalnych, sezonowych produktach, które pochodzą̨ z prowadzonego przez nas Rolniczego Targu w Fortecy. W pobliżu restauracji jest Opera Teatru Wielkiego. Po spektaklu możemy udać się tam na kolację lub na deser.
W restauracji możemy korzystać z obszernej karty z winami produkcji polskiej. Można też spróbować nalewek oraz miodów pitnych, w których specjalizuje się tradycyjne polskie gorzelnictwo.
Warszawska restauracja ma 260 metrów kwadratowych powierzchni i dwa poziomy. Mieści m.in. winotekę, fine-diningową, półotwartą kuchnię i... bar z czytelnią. Za wnętrze lokalu odpowiada pracownia BUCK.STUDIO."Kiedy w wieku lat 17, Marcin Kręglicki wymarzył swoją pierwszą restaurację, wrócił z wakacji z plecakiem książek kucharskich. Tak rozpoczęło się poznawanie świata przez kulinaria i opowieści o nich. Opasły Tom stworzyliśmy w dawnej księgarni Państwowego Instytutu Wydawniczego, więc mariaż kuchni i książek się pogłębił" - czytamy na stronie restauracji.
W 2020 roku, Opasły Tom został wybrany przez Wallpaper* Magazine, jedną z pięciu najpiękniejszych restauracji świata. W 2022 roku Opasły Tom znalazł się na światowej liście 50 Best Discovery. To najbardziej prestiżowy konkurs restauracyjny, zorganizowany podobnie jak Oscary, gdzie znawcy branży głosują na swoje ubiegłoroczne odkrycia.
Jest to jedna z kilu restauracji w Warszawie stworzonych przez Agnieszkę Kręglicką i Marcina Kręglickiego- restauratorów którzy od ponad trzydziestu lat kreują warszawską scenę gastronomiczną. Są on właścicielami pięciu restauracji etnicznych, działu cateringu, twórcy Targu Rolniczego w Fortecy.
Polecam odwiedzić każdemu tą restaurację chociaż raz w życiu. Możemy tam spróbować dań kuchni polskiej w nowoczesnym wydaniu, spróbować polskich win i miodów pitnych.

 

 

 

Królewski Dąb
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
21 maja 2023, 20:17

Królewski Dąb w Warszawie

W dniu 20.05.2023 pojechałam do Ogrodu Saskiego w Warszawie aby zobaczyć Królewski Dąb.
Do Ogrodu Saskiego gdzie się znajduje to drzewo możemy dojechać zarówno komunikacją miejską, rowerem jak i własnym samochodem.
Dąb ten rośnie w pobliżu pomnika Nieznanego Żołnierza. Rośnie ono na początku Alei Drzew Pamiątkowych. Rosną tam również inne drzewa upamiętniające ważne wydarzenia oraz postaci w historii naszego kraju na przykład: Powstanie Warszawskie, spotkanie Rzeczników Praw Obywatelskich, żołnierzy gen. Maczka, spotkanie laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Jest też drzewo posadzone przez prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.
Polecam każdemu zobaczyć ten dąb. Jest to ciekawa pamiątka z wizyty królowej Elżbiety Drugiej w Polsce. Możemy odpocząć w pobliżu niego, pospacerować.

Przekąska
Autor: olalubawska
20 maja 2023, 21:43

Paradiso Kitchen & Cocktails

W dniu 14.05.2023 odwiedziłam restaurację Paradiso Kitchen & Cocktails, która znajduję się w Warszawie, w odnowionej Fabryce Norbilla przy ulicy Żelaznej w Warszawie.
Możemy tam dojechać zarówno komunikacją miejską jak i własnym samochodem.
Możemy tutaj spróbować ciekawe dania oraz koktajle z kuchni Asian Fusion.
W wystroju „Paradiso”, zgodnie z „organicznym” założeniem, dominują naturalne materiały: drewno dębowe (z którego wykonano, według projektu architektów, zabudowę baru, loże, regały na wino, stoliki) oraz ceramika w postaci płytek i okładzin.
Polecam każdemu odwiedzić tą restaurację. Możemy tam spróbować ciekawych deserów, koktajli, odpocząć wśród zieleni i drewna.

Wycieczka
Autor: olalubawska
20 maja 2023, 21:28

Kolonia Praussa w Warszawie
W dniu 14.05.2023 odwiedziłam ciekawe osiedle w Warszawie. Kolonia Praussa na Grochowie. Możemy tam dojechać zarówno komunikacją miejską jak i własnym samochodem.
Jest to prawie 100 letnie osiedle, wpisane do rejestru obiektów chronionych.
Wzdłuż ulic które przebiegają przez osiedle możemy zobaczyć wiele zabytkowych willi.
W czasach II RP mieszkało tutaj wielu senatorów i posłów.
Do dziś zachowały się wszystkie domy, z których większość uniknęła zmian w istotny sposób zaburzających spójną estetykę osiedla. W pojedynczych domach można zobaczyć częściowo dawną stolarkę okienną, drzwi wejściowe, a także relikty oryginalnej dachówki karpiówki. Niestety niektóre budynki popadają w ruinę. W wielu nikt już nie mieszka, stoją puste.
Polecam każdemu odwiedzić to miejsce. Możemy tam pospacerować, odpocząć z dala od tłumów. Na pewno jest tam spokojnej niż na przykład w Ogrodzie Saskim czy Łazienkach Królewskich.