Archiwum wrzesień 2024


Julinek Park
Autor: olalubawska
23 września 2024, 20:39

Julinek Park
W dniu 21.09.2024 odwiedziłam Julinek Park – park rozrywki położony w Julinku-osadzie położonej w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim, w gminie Leszno, koło 30 km od centrum Warszawy. Znajduje się on w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego.
Możemy tam dojechać komunikacją miejską z Warszawy, na tygodniu kursują prywatne busy z Błonia i Leszna, albo samochodem.
Na ternie parku znajduję się Państwowa Szkoła Sztuki Cyrkowej w Julinku.
Park jest podzielony na kilka stref dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie.
Miłośnicy wody i pływania mogą skorzystać z otwartego w 2022 parku wodnego.
Ci którzy lubią karuzele i przejażdżki mogą się udać do wesołego miasteczka, gdzie znajdziemy wiele karuzeli dla mniej i bardziej odważnych.
Amatorzy sportów ekstremalnych będą mogli skorzystać z parku linowego. Jest tutaj kilka tras dla osób w różnym wieku.
Na terenie parku jest kilka punktów gastronomicznych oferujących różnorodne jedzenie.
Po zabawie i po przygodach możemy się posilić na miejscu.
Park ten jest otwarty sezonowo od czerwca do końca września.
Polecam każdemu odwiedzić to miejsce. Możemy tam odpocząć, zrelaksować się, poczuć jak się artysta cyrkowy.

Pałac w Natolinie
Autor: olalubawska
15 września 2024, 20:20

Pałac w Natolinie
W dniu 15.09.2024 zwiedziałam zespół pałacowo-parkowy w Natolinie w Warszawie. Możemy tam dojechać, metrem, autobusem, samochodem, rowerem.
Teren parku oraz pałacu jest ogrodzony, możemy zwiedzać go z przewodnikiem.
Historia pałacu zaczyna się w roku 1782. Został on wybudowany na zlecenie Augusta Czartoryskiego.
Przez wiele lat zmieniał kilkakrotnie właścicieli. Należał on między innymi do: Elżbiety Lubomirskiej, Aleksandra Stanisława Potockiego i jego żony Anny Tyszkiewicz. Ostatnimi właścicielami do roku 1945 roku byli Brannicy. W 1945 roku Natolin został upaństwowiony i oddany pod opiekę Muzeum Narodowego w Warszawie, ale wkrótce stał się rezydencją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – czyli de facto Bolesława Bieruta, a następnie obiektem reprezentacyjnym Urzędu Rady Ministrów.
Obecnie pałacem opiekuje się fundacja Fundacja Centrum Europejskie Natolin. W części budynków funkcjonuje Kolegium Europejskie w Natolinie.
Polecam każdemu odwiedzić to miejsce. Możemy tam pooddychać świeżym powietrzem, pospacerować, poznać historię pałacu.

Muzeum Wedla
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
12 września 2024, 21:36

Muzeum Wedla
W dniu 08.09.2024 odwiedziłam niedawno otwarte Muzeum czekolady E.Wedel. Znajduje się ono przy alei Emila Wedla 5 w Warszawie. Możemy tam dojechać pociągiem, autobusem, rowerem. Do celu zaprowadzi nas unoszący się zapach czekolady.
W środku muzeum znajduje się mała kawiarenka, gdzie możemy zakupić lody, ciastka, gorącą czekoladę jak przystało na nazwę muzeum wedlowską. W środku jest również sklepik gdzie możemy zakupić słodycze, artykuły biurowe, małe ozdoby w klimacie czekolady.
Zwiedzanie muzeum odbywa się z przewodnikiem. W jego trakcie poznajemy krótką historię założyciela marki Karola Wedla oraz jego potomków którzy rozwijali markę aż po czasy współczesne, w których jest to jest to jeden z najbardziej znanych polskich producentów słodyczy.
Podczas wycieczki zapoznajemy się ze sposobami zbioru owoców kakaowca, metodami jego suszenia i prażenia, dowiadujemy się w jaki sposób z ziarna powstają masa kakaowa z której robi się słodycze.
Jest to muzeum w którym możemy dotykać eksponatów, smakować je, wąchać.
Możemy również zapisać się na warsztaty tematyczne, które są prowadzane przez specjalistów z Wedla.
Polecam każdemu odwiedzić to muzeum. Możemy zakupić tutaj produkty Wedla, które nie są dostępne w sklepach, dowiedzieć się w jaki sposób z małego sklepu w centrum Warszawy powstała wielka fabryka, spróbować swoich sił jako dekorator na warstwach.

Szlak chopinowski
Autor: olalubawska
11 września 2024, 21:49

Łazy
W dniu 7.09.2024 odwiedziłam Łazy – wieś Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim, w gminie Kampinos.
Możemy tam dojechać samochodem albo busem prywatnym jeżdżącym do Sochaczewa. Wcześniej musimy sprawdzić który bus jeździ przez tą wieś, ponieważ tylko niektóre kursy się tam zatrzymują. Wieś ta położona jest na szlaku Chopinowskim.
Pomiędzy miejscowościami Łazy, Pasikonie, Zawady znajduje się aleja lipowa im Fryderyka Chopina. Wzdłuż tej alei rośnie 850 drzew będących w większości pomnikami przyrody.
Polecam każdemu odwiedzić tą wieś. Możemy tam pooddychać świeżym powietrzem, pospacerować z dala od tłumów. Jedynym minusem jest słaby dojazd z Warszawy jeśli nie mamy samochodu.

Serock
Autor: olalubawska
11 września 2024, 21:32

Serock
W dniu 24.08.2024 odwiedziłam Serock- miasto w Polsce położone w województwie mazowieckim, w powiecie legionowskim, nad Jeziorem Zegrzyńskim. Odległość od centrum Warszawy wynosi około 40 km. Miasteczko to leży na szklaku bitwy warszawskiej 1920 roku.
Możemy tam dojechać autobusem prywatnym, samochodem lub w lecie popłynąć statkiem z Warszawy.
W mieście jest wiele zabytków wartych odwiedzenia. Udałam się tam aby zobaczyć miejsca związane z wyżej wymienioną bitwą.
Jednym z najcenniejszych zabytków związanych z bitwą jest obraz „Cud nad Wisłą” Stanisława Bieniasa”, znajdujący się w kościele Zwiastowania NMP w centrum miasta.
W kościele tym oprócz obrazu są inne cenne przedmioty takie jak:
• ołtarz główny, na którym przedstawione jest Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny,
• rzeźby figuralne św. Wojciecha i św. Stanisława,
• ołtarz boczny św. Anny,
• ołtarz boczny św. Barbary,
• ambona,
• chrzcielnica.
Na cmentarzu parafialnym znajduje się zbiorowa mogiła nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1920 r.
Oprócz tych 2 miejsc wartych zobaczenia miasto ma wiele do zaoferowania. Najważniejsze zabytki to:
• Rynek- zachował on układ urbanistyczny z czasów średniowiecza.
• Izba Pamięci i Tradycji Rybackich- w drewnianym budynku można zobaczyć wystawę, która opowiada o historii Serocka i łowieniu ryb, które przez lata było ważną częścią życia lokalnych mieszkańców.

Polecam odwiedzić restaurację Złoty Okoń. Jest ona położona na uboczu miasta, ale warto ją odwiedzić. Słynie ona z ryb.
Polecam każdemu odwiedzić to miasto. Możemy tam odpocząć, zrelaksować się z dala od tłumów. Zjeść smaczny obiad.