W dniu 11.11.2019 r. na placu Piłsudskiego odbył się piknik wojskowy „Służymy Niepodległej”.
Uroczystości rozpoczęły się uroczystą odprawą Wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
Przedtem odbyła się uroczysta parada wojskowa z udziałem sił zbrojnych wojska polskiego. Po tym nastąpiło wystąpienie Prezydenta Polski Andrzeja Dudy.
Wokół Placu Piłsudskiego można było zobaczyć sprzęt wojskowy używany przez naszych żołnierzy. Również dostępny indywidualne wyposażenie żołnierzy wykorzystywane przez różne jednostki działające w wojsku polskim.
Osoby zainteresowane służbą wojskową mogły porozmawiać na ten temat z przedstawicielami armii. Żołnierze chętnie odpowiadali na pytania zainteresowanych.
Dla najmłodszych była strefa gier i zabaw. Została ona przygotowana przez wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Na pikniku także chętne osoby mogły spróbować grochówki wojskowej.
Po pikniku wojskowym na Krakowskim Przedmieściu odbył się Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu.
Festiwal odbywał się w godzinach 13.00 do 20.30.
Wydarzenia te odbywały się na 3 scenach: muzycznej, tanecznej i dla dzieci.
Były również imprezy towarzyszące np. parada zabytkowych konnych parowozów, zobaczymy też automobile zabytkowe z lat 1920 – 1950 ze zbiorów Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach koło Warszawy.
Całą ulicą Krakowskie Przedmieście przechadzały się wytworne damy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Bluszcz” w eleganckich strojach z tamtej epoki.
Porządku na ulicy pilnowali policjanci w historycznych mundurach.
Scena muzyczna była zlokalizowana na Dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego. Wystąpiły na niej następujące zespoły: Bovska, Pih x Pokahonta z x Druga Strona Ulicy Grzegorz Hyży, Krzysztof Cugowski.
Wydarzeniem specjalnym był koncert zespołu Golec uOrkiestra. Był on pod Patronatem prezydenta Polski. Miejscem koncertu był Pałac Prezydencki na Krakowskim Przedmieściu. Obywał się on w godzinach 17.00 do 18.15. Z zespołem wystąpiła również orkiestra symfonicznej Silesian Art Collective oraz wybitni wirtuozi gry na instrumentach etnicznych. Na jednej scenie z Golec uOrkiestrą wystąpili wyjątkowi artyści: Piotr Cugowski, Andrzej Lampert, GROMEE, Fundacja Braci Golec, Wataha Drums, Orkiestra Kameralna Silesian Art Collective oraz Rafał Rozmus – dyrygent. Na scenie zagrało ponad 60 osób.
Koncert zakończył się wspólnym odśpiewaniem Hymnu Polski po góralsku i rozwinięciem 100-metrowej flagi Polski.
Na scenie tanecznej która była zlokalizowana na dziedzińcu ministerstwa kulturym i dziedzictwa narodowego odbywały się warsztaty taneczne prowadzone przez Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej. Motywem przewodnim był oberek .
Warsztaty prowadził Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej.
Chętne osoby mogły nauczyć się podstawowych kroków oberka.
Dla dzieci były osobne warsztaty , spektakle oraz konkursy z nagrodami które prowadzili animatorzy.
Dzieci mogły wygrać różne nagrody, obejrzeć przedstawienie. Dla zainteresowanych odbyły się warsztatyMłodego Reportera które były [prowadzone przez reporterów Polskiego Radia.
Dzieci poznały tajniki pracy reportera, dowiedziały się o tym jak wygląda praca reportera. Dzieci również dowiedziały się o narzędziach pracy oraz nagrały materiał dźwiękowy, który był emitowany w audycjach Polskiego Radia Dzieciom jako reportaż z wydarzenia.
Na całym Krakowskim Przedmieściu były wydarzenia towarzyszące.
Muzyka na żywo zabrzmiała w kilku miejscach.
Przy bramie Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się muzyczna parada dowództwem pod Łukasza L.U.C. Rostkowskiego. Współtowarzyszyli mu : Rebel Babel Ensemble, Ritmo Bloco, Orkiestra Dęta Echo Gór Kasinka Mała (wraz z dyrygentem Wojciechem Szczypkiem) i Młodzieżowa Orkiestra Dęta Kurzętnik (pod batutą Mariusza Brzezickiego).
Parada pod wodzą Mariusza Brzezickiego ruszyła także o 18:00 z tegoż samego miejsca, tj. bramy UW.
O godz. 15:30,16:30 i 17:30 przed bramą uniwersytecką rozpoczął się polonez, który był prowadzony przez Zespół Pieśni i Tańca Warszawianka oraz uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki z Buska Zdroju. Wszyscy uczestnicy Festiwalu mogli dołączyć do par tancerzy, którzy kierowali się w stronę Hotelu Bristol. Dyrygował Jan Łosakiewicz.
O godz. 16:15 i 17:15 przed bramą uniwersytecką, w wyznaczonej, oświetlonej strefie młodzi tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca Warszawianka zaprezentowali cztery tańce polskie w żywiołowym wykonaniu. Motywem przewodnim była polka.
Od godziny 18:30 zapraszamy do wspólnego tańcowania na Krakowskim Przedmieściu. Zabrzmiały między innymi szlagiery międzywojennej Warszawy.
O 20:30 zapraszamy przed bramę Uniwersytetu Warszawskiego na paradę finałową. Udział w niej wzięli : Młodzieżowa Orkiestra Dęta Kurzętnik, Orkiestra Dęta Echo Gór Kasinka Mała, Kapela Czarne Koszule, Alldęte, Ferajna z Hoovera, Zespół Pieśni i Tańca Warszawianka, tancerze z LO im. T. Kościuszki z Busko Zdrój, Ritmo Bloco, Grupa Żywy Teatr, policjanci w mundurach Policji Państwowej oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Bluszcz”.
W między czasie w różnych puntach Krakowskiego przedmieścia dobywały się koncerty różnych zespołów i kapel.
Zagrali między innymi:
· Orkiestra Dęta Kurzętnik
· Ferajna Z Hoovera
· Alldęte
· Ritmo Bloco
Osoby które interesują się dawnym transportem mogły obejrzeć paradę konnych zabytkowych powozów z lat 1914-1940. Od 14:30 po Krakowskim Przedmieściu również jeździły automobile zabytkowe z lat 1920 – 1950 ze zbiorów Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach koło Warszawy. Od godz. 15:30 do 18:00 samochody można było obejrzeć z bliska w trzech miejscach: przy placu przed kościołem Wizytek (u wylotu ulicy Królewskiej), na parkingu przed Hotelem Bristol (obok ulicy Karowej) oraz przy pomniku Kopernika (obok ulicy Kopernika).
Dla wielbicieli architektury również znalazły się atrakcje.
Park Miniatur przy Krakowskim Przedmieściu 66 oferował promocyjne ceny.
Osoby które lubię ono również znalazły coś dla siebie.
W Kinie Kultura odbywały się pokazy Filmów Dokumentalnych i Filmowych.
Chętni mogli obejrzeć między innymi:
· WARSZAWA 1956
· HISZPANKA
· CZUWAJ
· PANIE DULSKIE
Uważam że takie wydarzenia zbliżają ludzi, pozwalają im świętować razem ważne wydarzenia.
Dzięki urozmaiconemu programowi każdy znalazł coś dla siebie.
Takie wydarzenia pozwalają na posłuchanie koncertów oraz obejrzenie filmów, których na co dzień nie zawsze możemy obejrzeć. Jest to dobra okazja do wspólnego spędzenia czasu rodzinie.