Archiwum marzec 2025


Treblinka
Autor: olalubawska
30 marca 2025, 18:31

Treblinka

W dniu 29.03.2025 odwiedziłam Treblinkę- miejscowość w której znajduje się Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941–1944) – muzeum martyrologii znajdujące się na terenie gminy Kosów Lacki, dokumentujące historię dwóch niemieckich nazistowskich obozów: ośrodka zagłady Treblinka II i obozu pracy Treblinka I. Możemy tam dojechać autobusem z Małkini Górnej, Sokołowa Podlaskiego, Kosowa Lackiego albo własnym samochodem. Miejsce to leży na szklaku turystycznym „ W kręgu dziedzictwa żydowskiego”.

Na terenie udostępnionym do zwiedzania możemy zobaczyć wystawy czasowe, pamiątki odnalezione po byłych więźniach, wysłuchać relacji tych którym udało się stamtąd uciec. Na obszarze byłego obozu możemy zobaczyć między innymi:
• były obóz zagłady,
• były karny obóz pracy,
• kopalnię żwiru, w której pracowali więźniowie obozu pracy.
Od 2010 roku w muzeum prezentowana jest wystawa stała. Składa się z czterech części, zatytułowanych:
• „A więc wojna! Ludność cywilna we wrześniu 1939 r.”,
• „Okupacja niemiecka i Karny Obóz Pracy”,
• „Macewy – żydowskie nagrobki,”
• „Obóz Zagłady dla Żydów” (jest to największa część ekspozycji).
W latach 80. i 90. XX wieku muzeum odwiedzało rocznie około 30–35 tys. turystów. W 2013 roku liczba odwiedzających wyniosła 51 tysięcy.
Polecam każdemu odwiedzić to miejsce. Możemy się przekonać na własne oczy jak wyglądało życie w takim obozie, jak okrutnie byli tutaj taktowani Żydzi.

Radom
Autor: olalubawska
30 marca 2025, 18:17

Radom

W dniu 25.03.2025 odwiedziłam Radom-miasto na prawach powiatu w centralno-wschodniej Polsce w województwie mazowieckim. Możemy tam dojechać z wielu miast polskich autobusem, pociągiem, samochodem a od niedawana samolotem na przykład; z Warszawy, Lublina, Łukowa, Kozienic. Miasto to leży na szklaku turystycznym : „W kręgu dziedzictwa żydowskiego”.
Jest tutaj wiele zabytków oraz ciekawych miejsc. Każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy historii mogą zwiedzić różna zabytki i miejsca historyczne na przykład:
• Grodzisko Piotrówka – gród obronny założony w II poł. X w. na wzniesieniu w pobliżu rzeki Mlecznej. Na początku XI w. rozbudowany, na przełomie X/XI w. wzniesiono w obrębie fortyfikacji kościół pw. św. Piotra – pierwszą radomską świątynię, od której grodzisko wzięło nazwę. W 1959 oraz w latach 2009–2014 prowadzono na obszarze grodziska badania archeologiczne.
• Kościół św. Wacława – gotycka świątynia jednonawowa, wzniesiona ok. 1216 z fundacji Leszka Białego. Najstarszy budynek murowany Radomia. W latach 1780–1978 budynek nie pełnił funkcji sakralnej. W latach 1978–1986 poddany gruntownej renowacji i rekonsekrowany.
• Kolegium i kościół oo. pijarów – gmach usytuowany przy Rynku wznoszono etapami w latach 1737–1756 według projektu Antonia Solariego, nadwornego architekta królów z dynastii saskiej. Niedokończony budynek uzupełniono w latach 1818–1820 klasycystyczną fasadą od strony Rynku. W latach 1824–1825 wzniesiono murowany kościół pw. św. Jana Kantego. Obecnie siedziba Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
• Kościół ewangelicko-augsburski w Radomiu – pierwotnie katolicka świątynia pw. Wniebowzięcia NMP z XIV w. (według tradycji dawne prezbiterium znajdujące się od strony ulicy Reja zawiera konstrukcję jednej z baszt obronnych murów miejskich). W 1830 budynek przebudowany w stylu klasycystycznym na siedzibę parafii ewangelickiej. Kolejna przebudowa z lat 1893–1895 nadała budynkowi cechy eklektyczne.
Miłości teatrów i muzeów mogą odwiedzić następujące miejsca:
• Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia- instytucja kultury województwa mazowieckiego z siedzibą w Radomiu. Główne cele statutowe placówki to gromadzenie i prezentacja zbiorów sztuki współczesnej (polskiej i zagranicznej) oraz działalność edukacyjna i informacyjna.
• Muzeum Jacka Malczewskego-Muzeum im. Jacka Malczewskiego – instytucja kultury województwa mazowieckiego z siedzibą w Radomiu, utworzona w 1923. Główne cele statutowe placówki to gromadzenie, zabezpieczanie, naukowe opracowywanie oraz prezentacja dóbr kultury polskiej w zakresie archeologii, historii, literatury, przyrody i sztuki.
• Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu- Działający od 1976 roku Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego jest jedynym zawodowym teatrem w Radomiu. To teatr repertuarowy. Rozmawiający ze zróżnicowaną i możliwie wielką widownią (obecnie placówkę odwiedza każdego roku ok. 70 tys. widzów). Praca tak zdefiniowanego teatru zakłada różnorodność form, treści i adresatów. Na czterech scenach rocznie przygotowuje od 8 do 13 premier. Najważniejszą artystyczną wizytówką radomskiego Teatru jest organizowany od 1993 roku Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski – jedyny w Polsce festiwal poświęcony twórczości jednego autora i jedyny promujący polską literaturę za granicą.

Także miłośnicy odpoczynku nad wodą znajdą coś dla siebie. Na ternie miasta znajduje się Zalew Borki – zbiornik wody w Radomiu, o powierzchni 9 ha. Mieści się na terenie dzielnicy Borki, przy ulicy Krasickiego. Zalew wybudowano w latach 70. XX w. – w dużej mierze w czynie społecznym. Wokół zalewu możemy pospacerować, odpocząć.

Polecam każdemu odwiedzić to miasto. Pospacerować, odpocząć. Nabrać sił.

Przysucha
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
23 marca 2025, 18:39

Przysucha
W dniu 21.03.2025 odwiedziłam Przysuchę-miasto w Polsce, w województwie mazowieckim, siedziba powiatu przysuskiego i gminy miejsko-wiejskiej Przysucha. Miasto leży w południowej części województwa mazowieckiego, na południowym krańcu Równiny Radomskiej, ok. 40 km na zachód od Radomia. Możemy tam dojechać autobusem z Radomia, Warszawy, Skrzyńska, pociągiem z Radomia, albo własnym samochodem.
Miejscowość ta znajduje się na turystycznym szlaku:„ W kręgu dziedzictwa żydowskiego”.
Jeśli wybierzemy się tam pociągiem czeka nas koło 4 km spacer do Przysuchy. Wprawdzie stacja kolejowa nazywa się Przysucha, ale jest ona położona w miejscowości Skrzyńsko.
Jest tutaj kilka zabytków wartych odwiedzenia. Najważniejsze z nich to:
• Ohele na cmentarzu żydowskim w Przysusze- cmentarz ten został założony koło 1745 roku i zajmuje powierzchnię 1,35 ha. W ohelu na cmentarzu żydowskim w Przysusze pochowany jest Jakub Izaak Rabinowicz zwany Świętym Żydem, założyciel dynastii cadyków przysuskich.
• Klasycystyczny kościół św. Jana Nepomucena i św. Ignacego Loyoli z lat 1780-1786 Fundatorką tego kościoła była Urszula Dembińska. Wnętrze kościoła o sklepieniu beczkowym składa się z chóru, nawy, prezbiterium, dwóch bocznych przedsionków oraz zakrystii. Okien w kościele jest dziewięć. Na ośmiu kolumnach pod kopułą wspiera się rotunda z attyką, na szczycie której znajduje się krzyż. Pod rotundą stoi posąg św. Jana Nepomucena, patrona kościoła.
• Dwór Dembińskich z XIX wieku – Muzeum im. Oskara Kolberga · Dwór stanowiący do 1945 r. siedzibę rodową Dembińskich jest murowany, parterowy, znajduje się w parku miejskim. Po II wojnie był użytkowany jako Biblioteka Publiczna i Sąd. Prawdopodobnie zaprojektowany przez Nexa Był rozbudowany i przebudowany w XX wieku. Od strony wschodniej i zachodniej znajdują się dobudówki dwudziestowieczne. W latach 90. XIX wieku przeprowadzono kompleksową restaurację obiektu.
• Kąpielisko Topornia- znajduje się ono w południowo- zachodniej części miasta. Możemy tam dojść piechotą centrum miasta lub podjechać autem. Na ternie kąpieliska jest wiele atrakcji na przykład: brodzik dla dzieci, wypożyczalnia łódek, restauracje, ścieżki spacerowe, pole namiotowe, domki do wynajęcia.
Polecam każdemu odwiedzić to miasto. Możemy tam pospacerować, odpocząć, zwiedzić ciekawe miejsca. Jeśli jesteśmy fanami kąpieli to warto tam pojechać w lecie. Kompleks jest dobrze wyposażony, mamy tutaj dużo miejsca. Jest on raczej mniej zatłoczony niż inne kąpieliska położone w okolicach Warszawy, na przykład; Zalew Zegrzyński, Kąpielisko nad Zalewem Żyrardowskim, park Moczydło w Warszawie.

Otwock
Autor: olalubawska
10 marca 2025, 22:02

Otwock
W dniach 9.03.2025 oraz 16.03.2025 odwiedziłam Otwock- miasto w województwie mazowieckim, siedziba powiatu otwockiego. Możemy tam dojechać pociągiem z Warszawy, Józefowa, Michalina, Bydgoszczy, Łodzi, Wrocławia, komunikacją miejską z Warszawy, własnym samochodem.
Miejscowość ta leży na szlaku turystycznym „ W kręgu dziedzictwa żydowskiego”.
W połowie XIX wieku był popularnym wśród warszawiaków ośrodkiem uzdrowiskowo-wypoczynkowym. Budowa linii kolejowej tzw. Nadwiślańskiej Drogi Żelaznej przez żydowskiego przedsiębiorcę Leopolda Kronenberga stała się początkiem prawdziwego rozkwitu miasta. Do dziś zachowało się tu wiele zabytków kultury żydowskiej: kamień pamięci przy ul. Reymonta, kirkut z ponad 900 macewami przy ul. Hrabiego, Sanatorium Żydowskiego Towarzystwa Przeciwgruźliczego Brijus, dawne Uzdrowisko Abrama Gurewicza.
Cmentarz żydowski leży w Karczewie koło Otwocka. Cmenatrz jest położony w lesie, ale nie sposób go przegapić ponieważ jest on charakertstyczny oraz widoczny z daleka. Możemy tam dojść piechotą. 
Oprócz tych zabytków jest tutaj wiele innych wartych zobaczenia. Szczególną uwagę warto zwrócić na świdermajery- zabytkowe, charakterystyczne domy zbudowane w tym stylu możemy zobaczyć w różnych miejscach Otwocka.
Polecam każdemu odwiedzić to miasto. Możemy tam pospacerować, odpocząć.

Płońsk
Autor: olalubawska
10 marca 2025, 20:55

Płońsk
W dniu 7.03.2025 odwiedziłam Płońsk-– miasto w Polsce w województwie mazowieckim, siedziba powiatu płońskiego. Położony jest 66 km na północny zachód od centrum Warszawy. Możemy tam dojechać komunikacją prywatną z : Ciechanowa, Warszawy, Płocka oraz własnym samochodem. Funkcjonuje również tutaj komunikacja miejska.
Miejscowość ta leży na szklaku turystycznym „ W kręgu dziedzictwa żydowskiego”.
Władza miasta utworzyły szlak Dawida Ben Guriona, na którym znajdują się:
• „Bengurionówka” – dom przy płońskim rynku, w którym do 1906 r. mieszkał Dawid Ben Gurion (pl. 15-go Sierpnia 21 A);
• Miejsce dawnej synagogi (ul. Warszawska 5);
• Skwer w miejscu domu, w którym urodził się Dawid Ben Gurion, a dziś stoi Drzewo Pamięci (ul. Wspólna);
• Lapidarium na dawnym cmentarzu żydowskim (ul. Warszawska);
• Budynek dworca kolejowego w Płońsku, z którego pod koniec 1942 r. Niemcy wywieźli płońskich Żydów do obozów zagłady;
• Płońskie instytucje, we wnętrzach których znajdują się tablice upamiętniające pomordowanych podczas II wojny światowej Żydów (i nie tylko) z Płońska i okolic (szpital przy ul. Sienkiewicza 7, budynek Publicznego Gimnazjum nr 2 w Płońsku przy ul. Wolności 4).
Oprócz wyżej wymienionych zabytków są również inne warte zobaczenia na przykład:
• Zespół pokarmelicki: Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła, dawniej klasztor, mur – XVI, XVIII w., dzwonnica, mur – II poł. XIX w. oraz całe wyposażenie wnętrz
• Wczesnośredniowieczne grodzisko pozostałość XI-wiecznego grodu o wymiarach 75 × 80 m, zwanego dawniej Górą Szwedzką lub Górą Łysą, obecnie nazywane Górą Kawałkowskiego ewentualnie Górą Kabana
• Dom Pamięci przy ul. Warszawskiej 2 - muzeum poświęcone historii płońskiej społeczności żydowskiej.
Oczywiście jest tutaj jeszcze wiele innych zabytków, które warto zobaczyć na własne oczy.
Polecam każdemu odwiedzić to miasto. Możemy tam pospacerować, odpocząć. Przekonać się samemu że nie tylko duże i znane miasta dużo do zaoferowania ale mniejsze też.