Archiwum 30 marca 2025


Treblinka
Autor: olalubawska
30 marca 2025, 18:31

Treblinka

W dniu 29.03.2025 odwiedziłam Treblinkę- miejscowość w której znajduje się Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941–1944) – muzeum martyrologii znajdujące się na terenie gminy Kosów Lacki, dokumentujące historię dwóch niemieckich nazistowskich obozów: ośrodka zagłady Treblinka II i obozu pracy Treblinka I. Możemy tam dojechać autobusem z Małkini Górnej, Sokołowa Podlaskiego, Kosowa Lackiego albo własnym samochodem. Miejsce to leży na szklaku turystycznym „ W kręgu dziedzictwa żydowskiego”.

Na terenie udostępnionym do zwiedzania możemy zobaczyć wystawy czasowe, pamiątki odnalezione po byłych więźniach, wysłuchać relacji tych którym udało się stamtąd uciec. Na obszarze byłego obozu możemy zobaczyć między innymi:
• były obóz zagłady,
• były karny obóz pracy,
• kopalnię żwiru, w której pracowali więźniowie obozu pracy.
Od 2010 roku w muzeum prezentowana jest wystawa stała. Składa się z czterech części, zatytułowanych:
• „A więc wojna! Ludność cywilna we wrześniu 1939 r.”,
• „Okupacja niemiecka i Karny Obóz Pracy”,
• „Macewy – żydowskie nagrobki,”
• „Obóz Zagłady dla Żydów” (jest to największa część ekspozycji).
W latach 80. i 90. XX wieku muzeum odwiedzało rocznie około 30–35 tys. turystów. W 2013 roku liczba odwiedzających wyniosła 51 tysięcy.
Polecam każdemu odwiedzić to miejsce. Możemy się przekonać na własne oczy jak wyglądało życie w takim obozie, jak okrutnie byli tutaj taktowani Żydzi.

Radom
Autor: olalubawska
30 marca 2025, 18:17

Radom

W dniu 25.03.2025 odwiedziłam Radom-miasto na prawach powiatu w centralno-wschodniej Polsce w województwie mazowieckim. Możemy tam dojechać z wielu miast polskich autobusem, pociągiem, samochodem a od niedawana samolotem na przykład; z Warszawy, Lublina, Łukowa, Kozienic. Miasto to leży na szklaku turystycznym : „W kręgu dziedzictwa żydowskiego”.
Jest tutaj wiele zabytków oraz ciekawych miejsc. Każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy historii mogą zwiedzić różna zabytki i miejsca historyczne na przykład:
• Grodzisko Piotrówka – gród obronny założony w II poł. X w. na wzniesieniu w pobliżu rzeki Mlecznej. Na początku XI w. rozbudowany, na przełomie X/XI w. wzniesiono w obrębie fortyfikacji kościół pw. św. Piotra – pierwszą radomską świątynię, od której grodzisko wzięło nazwę. W 1959 oraz w latach 2009–2014 prowadzono na obszarze grodziska badania archeologiczne.
• Kościół św. Wacława – gotycka świątynia jednonawowa, wzniesiona ok. 1216 z fundacji Leszka Białego. Najstarszy budynek murowany Radomia. W latach 1780–1978 budynek nie pełnił funkcji sakralnej. W latach 1978–1986 poddany gruntownej renowacji i rekonsekrowany.
• Kolegium i kościół oo. pijarów – gmach usytuowany przy Rynku wznoszono etapami w latach 1737–1756 według projektu Antonia Solariego, nadwornego architekta królów z dynastii saskiej. Niedokończony budynek uzupełniono w latach 1818–1820 klasycystyczną fasadą od strony Rynku. W latach 1824–1825 wzniesiono murowany kościół pw. św. Jana Kantego. Obecnie siedziba Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
• Kościół ewangelicko-augsburski w Radomiu – pierwotnie katolicka świątynia pw. Wniebowzięcia NMP z XIV w. (według tradycji dawne prezbiterium znajdujące się od strony ulicy Reja zawiera konstrukcję jednej z baszt obronnych murów miejskich). W 1830 budynek przebudowany w stylu klasycystycznym na siedzibę parafii ewangelickiej. Kolejna przebudowa z lat 1893–1895 nadała budynkowi cechy eklektyczne.
Miłości teatrów i muzeów mogą odwiedzić następujące miejsca:
• Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia- instytucja kultury województwa mazowieckiego z siedzibą w Radomiu. Główne cele statutowe placówki to gromadzenie i prezentacja zbiorów sztuki współczesnej (polskiej i zagranicznej) oraz działalność edukacyjna i informacyjna.
• Muzeum Jacka Malczewskego-Muzeum im. Jacka Malczewskiego – instytucja kultury województwa mazowieckiego z siedzibą w Radomiu, utworzona w 1923. Główne cele statutowe placówki to gromadzenie, zabezpieczanie, naukowe opracowywanie oraz prezentacja dóbr kultury polskiej w zakresie archeologii, historii, literatury, przyrody i sztuki.
• Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu- Działający od 1976 roku Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego jest jedynym zawodowym teatrem w Radomiu. To teatr repertuarowy. Rozmawiający ze zróżnicowaną i możliwie wielką widownią (obecnie placówkę odwiedza każdego roku ok. 70 tys. widzów). Praca tak zdefiniowanego teatru zakłada różnorodność form, treści i adresatów. Na czterech scenach rocznie przygotowuje od 8 do 13 premier. Najważniejszą artystyczną wizytówką radomskiego Teatru jest organizowany od 1993 roku Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski – jedyny w Polsce festiwal poświęcony twórczości jednego autora i jedyny promujący polską literaturę za granicą.

Także miłośnicy odpoczynku nad wodą znajdą coś dla siebie. Na ternie miasta znajduje się Zalew Borki – zbiornik wody w Radomiu, o powierzchni 9 ha. Mieści się na terenie dzielnicy Borki, przy ulicy Krasickiego. Zalew wybudowano w latach 70. XX w. – w dużej mierze w czynie społecznym. Wokół zalewu możemy pospacerować, odpocząć.

Polecam każdemu odwiedzić to miasto. Pospacerować, odpocząć. Nabrać sił.