Archiwum kwiecień 2023


Bagno
Autor: olalubawska
23 kwietnia 2023, 21:15

Bagno Całowanie Pękatka

W dniu 23.04.2023 odwiedziłam Bagno Całowanie w miejscowości  Pękatka, niedaleko Osiecka. Możemy tam dojechać samochodem z Warszawy

Bagno Całowanie znajduje się na południe od Warszawy, 17 kilometrów od Góry Kalwarii oraz 20 kilometrów od Otwocka. Samochodem można dojechać do kładki i wieży widokowej, ale tylko od strony miejscowości Całowanie. Od strony miejscowości Podbiel musisz zaparkować przy drodze kilkaset metrów od wieży widokowej. Jak pisaliśmy na wstępie, jest to coraz popularniejsze miejsce na weekendowe spacery, dlatego lepiej wybierać mniej popularne dni i godziny.

Bagno Całowanie to jedno z największych torfowisk na Mazowszu. Przecina je drewniana kładka biegnąca przez torfowisko i porastające je lasy, które teraz mienią się pięknymi kolorami złotej jesieni. Jeżeli zastanawiacie się czy warto odwiedzić to miejsce, to rozwiewamy wątpliwości – urokliwe kładki znajdują się także na Mazowszu. Tylko bywają zatłoczone w weekendy, lepiej jest więc wybrać się w mniej popularne dni lub godziny, aby spacerować po bagiennych kładkach w ciszy i spokoju. Torfowiska niskie takie jak Bagno Całowanie zasilane są głównie przez wody powierzchniowe i gruntowe z terenów przyległych. Złoża torfu na tym terenie ma nawet 4,5 metra głębokości. Ponieważ torfowiska przyrastają maksymalnie 2 mm na rok, możecie sobie więc wyobrazić ile tysięcy lat powstawało Bagno Całowanie oraz jak wiele szczątków roślin i zwierząt musiało ono pochłonąć.

Większość osób swoje pierwsze kroki kieruje ku ścieżce edukacyjnej „13 błota stóp” oraz wieży widokowej znajdującej się na początku ścieżki. Stworzono je, aby przybliżyć odwiedzającym znaczenie torfowisk, ich faunę i florę, oraz czyhające na nie zagrożenia. O tym wszystkim przeczytacie na kilku tablicach ustawionych wzdłuż kładki, która prowadzi na środek torfowiska, po czym kieruje z powrotem do wieży widokowej. Ten fragment bagna nie jest zalesiony. Częściowo porastają je trzciny i turzyce, czyli trawiaste rośliny na pierwszy rzut oka przypominające trawę. Trzciny i turzyce to naturalna roślinność torfowisk niskich jakim jest Bagno Całowanie.

Choć zalesiona kładka wygląda malowniczo, to drzewa i krzewy nie są sprzymierzeńcem takich podmokłych terenów. Zarastanie to jedno z głównych zagrożeń torfowisk takich jak Bagno Całowanie. Choć wyglądają pięknie i na swój sposób magicznie, to porastające podmokłe tereny drzewa obniżają poziom wód gruntowych, przyczyniają się do wysuszania terenu i upodabniają torfowiska do łąk.

Polecam każdemu tam pojechać. Możemy odpocząć, pospacerować, pójść na wieżę widokową. Jest to miejsce położone niedaleko Warszawy.  Jedynym minusem jest to że do bagien nie dojeżdża żadna komunikacja miejska i musimy tam pojechać samochodem lub rowerem jeśli ktoś mieszka bliżej.

Wycieczka
Autor: olalubawska
23 kwietnia 2023, 21:05

Kamienica jak w Zakopanem Chmielna 30

W dniu 23.04. 2023 odwiedziłam ulicę Chmielną 30 aby zobaczyć Kamienicę  jak w Zakopanym.

Jest ona położona w centrum Warszawy, niedaleko Pałacu Kultury i Nauki.

Możemy tam dojechać zarówno komunikacją  miejską jak i własnym samochodem.

Budynek inspirowany stylem zakopiańskim powstał w latach 60. XIX w. i został przebudowany w 1906 roku. Niekoniecznie trzeba jechać pod Giewont, aby cieszyć się zakopiańskimi dekoracjami. Mamy takie w Warszawie.

Tam oryginalna snycerka zdobi fasady drewnianych chat i willi. My, podobne, mamy na elewacji tynkowanej kamienicy. To bardzo oryginalna kamienica, warto ją obejrzeć                        i  porównać warszawskie detale z tymi z Zakopanego.

Po drodze jest wiele knajpek restauracji, punktów gastronomicznych, więc podczas spaceru możemy coś zjeść, napisać się,

Polecam tam pojechać aby zobaczyć ten przepiękny budynek, przejść się odnowioną Chmielną, która jest w trakcie przebudowy w ramach projektu Nowe Centrum Warszawy.

Wycieczka
Autor: olalubawska
16 kwietnia 2023, 20:48

Muzeum Gazowni Warszawskiej

W dniu 16.04.2023 odwiedziłam Muzeum Gazowni Warszawskiej, które znajduje się  przy ulicy Seweryna Krzyżanowskiego 7 w Warszawie. Możemy tam dojechać zarówno komunikacją miejską, jak i własnym samochodem.

Muzeum jest podzielone na 2 piętra. Na parterze znajduje się Aparaturownia, gdzie możemy sami przeprowadzić proces produkcji gazu z węgla kamiennego. Są tam również pokazane maszyny wykorzystywane w przeszłości do produkcji gazu. Pokazana jest również makieta całego zakładu produkcyjnego.

Na pierwszym piętrze jest wystawa dotycząca popularnych urządzeń gazowych wykorzystywanych w domach, gdy czasach gdy gaz produkowany z węgla był popularny.

Na ścianach są tymczasowe wystawy ukazujące różna aspekty życia ludzi w tamtych czasach.

Na końcu możemy sami spróbować unieść balon, ustawiając odpowiednie parametry dla poszczególnych gazów wykorzystywanych do lotów balonem.

Polecam każdemu odwiedzić to muzeum. Możemy tam dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych z produkcją gazu z węgla, jego wykorzystaniu.

 

Zakupy
Autor: olalubawska
16 kwietnia 2023, 20:32

Pop  Box Vending​ Machine

W dniu 15.04 zrobiłam zakupy w Pop  Box Vending Machine, przy ulicy Powązkowskiej 42 w Warszawie.

Możemy tam dojechać zarówno komunikacją miejską jak i własnym samochodem.

Jest to jedna z dwóch lokalizacji w Warszawie, gdzie możemy spotkać takie maszyny Druga znajduje się przy ulicy Obrońców Tobruku 29/147.

Na miejscu jest zlokalizowanych kilka maszyn z różnymi przekąskami,  napojami, słodyczami.

Urządzenia te otwarte są 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, więc jeśli najdzie nas ochota  na coś słodkiego lub jesteśmy spragnieni nie musimy szukać sklepu, który jest otwarty        w niedzielę i święta.

Dzięki różnorodności maszyn z jedzeniem, możemy spróbować słodycze, napoje, przekąski     z różnych stron świata.

Polecam każdemu odwiedzić ten sklep. Możemy tutaj kupić jedzenie i picie z wielu stron świata, w cenie mniejszej niż w normlanym sklepie lub restauracji.

Wycieczka
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
16 kwietnia 2023, 20:20

Ruchome Chodniki w metrze

W dniu 15.04.2023 pojechałam na stację metra Kondratowicza, linii M2 w Warszawie aby zobaczyć ruchome chodniki w metrze.

Jest to pierwszy przypadek w stolicy, gdzie możemy zobaczyć rozwiązanie znane z lotnisk po za nimi.

Chodnik ten pomaga osobom starszym, niepełnosprawnym, z bagażami w poruszaniu się po metrze.

Można się zastawiać dlaczego akurat ta tej stacji ?

Otóż wspomniany ruchomy chodnik na stacji metra Kondratowicza znajduje się w tunelu wybudowanym w kierunku ulicy Świętego Wincentego. Jest to przygotowanie do planowanej tutaj w przyszłości linii tramwajowej na tzw. Zieloną Białołękę. Jeden z chodników ma 50 metrów długości, a drugi 36 metrów. Oba mają metr szerokości.

Polecam każdemu pojechać i zobaczyć na własne oczy jak wygląda to rozwiązanie.

Możemy się przejechać tymi chodnikami