Lubelskie
W dniu 15.06.2024- odwiedziłam 4 miejscowości znajdujące się na Lubelszczyźnie.
Pierwszym przystankiem był Kodeń- jest to wieś w Polsce, położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Kodeń. Możemy tam dojechać autobusem z Białej Podlaskiej, Lublina, Warszawy lub własnym samochodem.
Najbardziej znanymi zabytkami są:
• Słynący cudami obraz Matki Bożej Kodeńskiej. Według legendy obraz ukradł Michał Sapiecha.
Obraz został wykradziony z prywatnej kolekcji papieża Urbana VIII przez Michała Sapiehę, który był wojewodą brzeskolitewskim i mińskim od 1638, marszałkiem Trybunału Głównego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Sapieha koło 50 roku życia zachorował tropikalną chorobę wówczas nieuleczalną. Udał się do Rzymu po ratunek. I zdarzył się cud Mikołaj Sapiecha wyzdrowiał po żarliwej i długotrwałej modlitwie. Chciał za wszelką ceną zdobyć ten obraz dla rodaków. Niestety oficjalna droga nie była możliwa. Brawurowa ucieczka była niezwykle trudna, bo kradzież szybko wykryto i cała Italia została zmobilizowana dla schwytania śmiałka i odzyskania cennego obrazu. Sapieha jednak omijał miasta i drogi, prowadząc swoją zbrojną grupę wyłącznie po górskich bezdrożach Italii, a potem koło Zagrzebia i przez Węgry i Lwów do swoich posiadłości i umieścił ten obraz w kościele w Kodniu. Obraz został ukoronowany 15 sierpnia 1723 roku przez biskupa łuckiego Stefana Rupniewskiego jako trzeci na prawie papieskim na ziemiach Rzeczypospolitej, po obrazie Matki Bożej Częstochowskiej i obrazie Matki Bożej Trockiej. Cały czas spływają świadectwa osób, które zostały uzdrowione dzięki modlitwie przed obrazem.
• Bazylika św. Anny w Kodniu- jest to kościół parafialny parafii pod Wezwaniem świętej Anny w Kodniu. W tym kościele znajduje się słynny obraz Matki Bożej Kodeńskiej. Kościół został wzniesiony w latach 1629–1635 w stylu późnego renesansu w miejscu wcześniejszego, drewnianego kościoła z 1599. W 1709 roku papież Klemens XI wydaje bullę, ustanawiającą kościół św. Anny kolegiatą. Po koronacji obrazu Matki Bożej koronami papieskimi w roku 1723 Kodeń stał się Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej.
• Kościół Świętego Ducha w Kodniu-– gotycka cerkiew zamkowa w Kodniu, obecnie rzymskokatolicki kościół filialny parafii św. Anny w Kodniu. Świątynia została ufundowana wraz zamkiem kodeńskim przez wojewodę nowogrodzkiego, Pawła Sapiehę ok. 1540[2]. Służyła jako kaplica dworska rodu Sapiehów do XIX wieku. Była to kaplica unicka. Przez kilka lat był tutaj przechowywany obraz Matki Boskiej Kodeńskiej wykradziony w 1630 z Rzymu przez Mikołaja Sapiehę, następnie umieszczony w kościele św. Anny. Wewnątrz znajduje się otoczony kultem krucyfiks Chrystusa czczonego pod tytułem Ukrzyżowany Uśmiechnięty, ponieważ Zbawiciel wyobrażony został z pogodną i uśmiechniętą twarzą.
Kolejnym przystankiem w podróży były Kostomłoty- jest to wieś w Polsce w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Kodeń. Znajduje się tutaj jedyna na świecie parafia neounicka. Miejscowa cerkiew św. Nikity Męczennika od 1998 jest ośrodkiem pielgrzymkowym, sanktuarium błogosławionych męczenników z Pratulina. Od tego czasu cerkiew stała się Sanktuarium Unitów Podlaskich, które rocznie odwiedza ok. 70 tysięcy turystów z Polski i innych państw. W latach 1969–2007 parafią opiekowali się zakonnicy ze Zgromadzenia Księży Marianów. Obecnie pieczę nad parafią i sanktuarium sprawują duchowni rzymskokatolickiej diecezji siedleckiej.
Następnym punktem wycieczki był Pratulin- nadbużańska wieś (dawniej miasto) w Polsce, położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Rokitn.
W styczniu 1874 we wsi odbyła się akcja przymusowego przyłączenia unitów do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, 26 stycznia 1874 r., trzynastu unitów z Pratulina zostało zastrzelonych przez wojsko rosyjskie, gdy nie chcieli dopuścić nowego kapłana do parafialnej cerkwi. W 1996 roku papież Jan Paweł II beatyfikował Wincentego Lewoniuka i 12 towarzyszy. Pamiątką po tych wydarzeniach jest mogiła męczenników unickich oraz kaplica męczenników unickich.
Ostatnim przystankiem na drodze była Leśna Podlaska- wieś (dawniej miasto) w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Leśna Podlaska. Leży 15 km na północny zachód od Białej Podlaskiej. Najbardziej znanym zabytkiem jest Bazylika św. Piotra i św. Pawła w Leśnej Podlaskiej. Jest to jeden z ważniejszych ośrodków kultu maryjnego na Podlasiu zwany „Podlaską Częstochową”. W 1686 w Leśnej Podlaskiej wybudowany został kościół drewniany. Fundatorem był ówczesny właściciel wsi – Paweł Michałowski. W ołtarzu kościoła umieszczono kamienne przedstawienie Matki Bożej z Dzieciątkiem, które w 1700 zostało uznane przez biskupa Franciszka Prażmowskiego za cudowne. W zrekonstruowanym ołtarzu głównym znajduje się kamienna płaskorzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem (Matka Boża Leśniańska), ukoronowana diademami papieskimi w 1963 przez kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Polecam każdemu odwiedzić wyżej wymienione wsie. Możemy tam zatrzymać się na chwilę, zobaczyć zabytki, których nie powstydziłyby się większe miasta. Warto również umówić z księżmi lub przewodnikami aby usłyszeć historie tych miejscowości, czasem radosną a czasem tragiczną. Jedynym minusem jest to że do więszkości tych miast możemy dojechać tylko własnym samochodem. Tylko do Kodnia są połączenia autobusowe.