Lubeslskie


Autor: olalubawska
02 lipca 2024, 22:01

Lubelskie
W dniu 15.06.2024- odwiedziłam 4 miejscowości znajdujące się na Lubelszczyźnie.
Pierwszym przystankiem był Kodeń- jest to wieś w Polsce, położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Kodeń. Możemy tam dojechać autobusem z Białej Podlaskiej, Lublina, Warszawy lub własnym samochodem.
Najbardziej znanymi zabytkami są:
• Słynący cudami obraz Matki Bożej Kodeńskiej. Według legendy obraz ukradł Michał Sapiecha.
Obraz został wykradziony z prywatnej kolekcji papieża Urbana VIII przez Michała Sapiehę, który był wojewodą brzeskolitewskim i mińskim od 1638, marszałkiem Trybunału Głównego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Sapieha koło 50 roku życia zachorował tropikalną chorobę wówczas nieuleczalną. Udał się do Rzymu po ratunek. I zdarzył się cud Mikołaj Sapiecha wyzdrowiał po żarliwej i długotrwałej modlitwie. Chciał za wszelką ceną zdobyć ten obraz dla rodaków. Niestety oficjalna droga nie była możliwa. Brawurowa ucieczka była niezwykle trudna, bo kradzież szybko wykryto i cała Italia została zmobilizowana dla schwytania śmiałka i odzyskania cennego obrazu. Sapieha jednak omijał miasta i drogi, prowadząc swoją zbrojną grupę wyłącznie po górskich bezdrożach Italii, a potem koło Zagrzebia i przez Węgry i Lwów do swoich posiadłości i umieścił ten obraz w kościele w Kodniu. Obraz został ukoronowany 15 sierpnia 1723 roku przez biskupa łuckiego Stefana Rupniewskiego jako trzeci na prawie papieskim na ziemiach Rzeczypospolitej, po obrazie Matki Bożej Częstochowskiej i obrazie Matki Bożej Trockiej. Cały czas spływają świadectwa osób, które zostały uzdrowione dzięki modlitwie przed obrazem.
• Bazylika św. Anny w Kodniu- jest to kościół parafialny parafii pod Wezwaniem świętej Anny w Kodniu. W tym kościele znajduje się słynny obraz Matki Bożej Kodeńskiej. Kościół został wzniesiony w latach 1629–1635 w stylu późnego renesansu w miejscu wcześniejszego, drewnianego kościoła z 1599. W 1709 roku papież Klemens XI wydaje bullę, ustanawiającą kościół św. Anny kolegiatą. Po koronacji obrazu Matki Bożej koronami papieskimi w roku 1723 Kodeń stał się Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej.
• Kościół Świętego Ducha w Kodniu-– gotycka cerkiew zamkowa w Kodniu, obecnie rzymskokatolicki kościół filialny parafii św. Anny w Kodniu. Świątynia została ufundowana wraz zamkiem kodeńskim przez wojewodę nowogrodzkiego, Pawła Sapiehę ok. 1540[2]. Służyła jako kaplica dworska rodu Sapiehów do XIX wieku. Była to kaplica unicka. Przez kilka lat był tutaj przechowywany obraz Matki Boskiej Kodeńskiej wykradziony w 1630 z Rzymu przez Mikołaja Sapiehę, następnie umieszczony w kościele św. Anny. Wewnątrz znajduje się otoczony kultem krucyfiks Chrystusa czczonego pod tytułem Ukrzyżowany Uśmiechnięty, ponieważ Zbawiciel wyobrażony został z pogodną i uśmiechniętą twarzą.
Kolejnym przystankiem w podróży były Kostomłoty- jest to wieś w Polsce w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Kodeń. Znajduje się tutaj jedyna na świecie parafia neounicka. Miejscowa cerkiew św. Nikity Męczennika od 1998 jest ośrodkiem pielgrzymkowym, sanktuarium błogosławionych męczenników z Pratulina. Od tego czasu cerkiew stała się Sanktuarium Unitów Podlaskich, które rocznie odwiedza ok. 70 tysięcy turystów z Polski i innych państw. W latach 1969–2007 parafią opiekowali się zakonnicy ze Zgromadzenia Księży Marianów. Obecnie pieczę nad parafią i sanktuarium sprawują duchowni rzymskokatolickiej diecezji siedleckiej.
Następnym punktem wycieczki był Pratulin- nadbużańska wieś (dawniej miasto) w Polsce, położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Rokitn.
W styczniu 1874 we wsi odbyła się akcja przymusowego przyłączenia unitów do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, 26 stycznia 1874 r., trzynastu unitów z Pratulina zostało zastrzelonych przez wojsko rosyjskie, gdy nie chcieli dopuścić nowego kapłana do parafialnej cerkwi. W 1996 roku papież Jan Paweł II beatyfikował Wincentego Lewoniuka i 12 towarzyszy. Pamiątką po tych wydarzeniach jest mogiła męczenników unickich oraz kaplica męczenników unickich.
Ostatnim przystankiem na drodze była Leśna Podlaska- wieś (dawniej miasto) w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Leśna Podlaska. Leży 15 km na północny zachód od Białej Podlaskiej. Najbardziej znanym zabytkiem jest Bazylika św. Piotra i św. Pawła w Leśnej Podlaskiej. Jest to jeden z ważniejszych ośrodków kultu maryjnego na Podlasiu zwany „Podlaską Częstochową”. W 1686 w Leśnej Podlaskiej wybudowany został kościół drewniany. Fundatorem był ówczesny właściciel wsi – Paweł Michałowski. W ołtarzu kościoła umieszczono kamienne przedstawienie Matki Bożej z Dzieciątkiem, które w 1700 zostało uznane przez biskupa Franciszka Prażmowskiego za cudowne. W zrekonstruowanym ołtarzu głównym znajduje się kamienna płaskorzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem (Matka Boża Leśniańska), ukoronowana diademami papieskimi w 1963 przez kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Polecam każdemu odwiedzić wyżej wymienione wsie. Możemy tam zatrzymać się na chwilę, zobaczyć zabytki, których nie powstydziłyby się większe miasta. Warto również umówić z księżmi lub przewodnikami aby usłyszeć historie tych miejscowości, czasem radosną a czasem tragiczną. Jedynym minusem jest to że do więszkości tych miast możemy dojechać tylko własnym samochodem. Tylko do Kodnia są połączenia autobusowe. 

 

 

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz