Nasielsk
03 lipca 2024, 21:34
Nasielsk
W dniu 30.06.2024 odwiedziłam Nasielsk- miasto w Polsce, w województwie mazowieckim, w powiecie nowodworskim, położone 50 km na północ od Warszawy.
Możemy tam dojechać pociągiem z Warszawy, Legionowa. Gdańska, Torunia albo własnym samochodem.
Miasto to leży na szlaku bitwy Warszawskiej 1920 roku. Toczyła się ona 2 w dniach 1 4–16 sierpnia 1920.
Podczas bitwy nad Wkrą natarcie na Nasielsk prowadził 22 pułk piechoty z 9 Dywizji Piechoty, który przy wsparciu artylerii sforsował Wkrę pod Borkowem i 68 pułk piechoty, zgrupowany w Stanisławowie na obszarze Twierdzy Modlin. 68 pułk piechoty 15 sierpnia uderzył na wieś Toruń, aby ułatwić natarcie 9 Dywizji Piechoty nad Wkrą. 16 sierpnia 22 pułk piechoty posuwał się bez przeszkód, natomiast 68 pułk piechoty musiał toczyć walki z 11 Dywizją Strzelców o Miękoszyn i Zaborze, tracąc ponad 100 poległych i rannych. Wieczorem oba pułki wkroczyły do Nasielska, entuzjastycznie witane przez mieszkańców. Na pamiątkę wyzwolenia Nasielska 16 sierpnia był w okresie międzywojennym „świętem pułkowym” w 68 pułku piechoty. Zdaniem profesora Lecha Wyszczelskiego, bitwa o Nasielsk była przełomową bitwą dla przebiegu całej wojny polsko-bolszewickiej w stopniu większym niż bitwa pod Radzyminem czy bitwa pod Ossowem, a jej pomijanie jest efektem propagandy obozu piłsudczykowskiego.
Pamiątką tej bitwy jest zbiorowa mogiła na cmentarzu parafialnym. Miejsce ostatniego spoczynku znalazło tu 60 poległych w walkach z bolszewikami. Niestety cmentarz jest położony na obrzeżach miasta. W przypadku podróży pociągiem czeka nas długi 8 km spacer od stacji PKP w Nasielsku do cmentarza. Oprócz tego po drodze jest niewiele miejsc gdzie można usiąść i odpocząć.
Oprócz cmentarza jest tutaj kilka zabytków wartych uwagi. Najważniejsze z nich to :
• kościół św. Wojciecha (neogotycki) z początku XX w.
Świątynia została wzniesiona w latach 1899–1904 w stylu neogotyckim według projektu architekta Józefa Piusa Dziekońskiego, na miejscu starszej gotyckiej budowli rozebranej w 1898 roku, podczas urzędowania proboszcza księdza Piotra Krasińskiego. W dniu 22 maja 1909 roku budowla została konsekrowana przez biskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego. Kolejne prace zostały wykonane w 1948 roku, w czasie urzędowania księdza proboszcza Witolda Grotowskiego. Polegały one na remoncie dachu, naprawieniu wieży, usunięciu wyrwy i okaleczeń kościoła, wmurowaniu na zewnątrz od strony zachodniej trzymetrowego krzyża, wymalowaniu prezbiterium i zbudowaniu wielkiego ołtarza. Ołtarz został konsekrowany w 1951 roku przez biskupa Tadeusza Zakrzewskiego. W 2000 roku zostało przebudowane prezbiterium.
• plebania z XVI/XVII w.
Polecam każdemu odwiedzić to miasto. Możemy tam pospacerować, odpocząć, zobaczyć miejsca związane z tragiczną historią Polski i walk o niepodległość.
Dodaj komentarz