Archiwum czerwiec 2024


Radzymin
Autor: olalubawska
09 czerwca 2024, 20:06

Radzymin

W dniu 09.06.2024 odwiedziłam Radzymin- miasto położone w województwie mazowieckim, w powiecie wołomińskim, położone około 10 km od Wołomina i około 17 km od granic Warszawy, 25 km od jej centrum.
Możemy tam dojechać pociągiem z Warszawy, Legionowa, Nieporętu, Wieliszewa, autobusem prywatnym z Wyszkowa, Wołomina, oraz własnym samochodem.
Jest on jedną z miejscowości, które znajdują się na szlaku „ Bitwy Warszawskiej 1920 roku”.
Pamiątką tej bitwy jest Cmentarz Poległych w Radzyminie, który położony jest na obrzeżach miasta oraz Droga Golgoty Narodu 1920 roku.
Jest droga prowadząca od centrum miasta na cmentarz poległych. Przy Drodze ustawione zostały repliki Krzyży Virtuti Militari, upamiętniające pułki Wojska Polskiego, mieszkańców Radzymina i wybitnych dowódców związanych z bitwą o Radzymin w pamiętnym sierpniu 1920 roku.
Oprócz tych zabytków w Radzyminie możemy również zobaczyć inne cenne budowle. Są to między innymi:
• klasycystyczny kościół z lat 1779–1780 wraz z wolno stojącą dzwonnicą (nr rej.: 1093/634/62 z 5.04.1962), według projektu Jana Chrystiana Kamsetzera, przebudowany i powiększony w latach 1897–1919 według projektu Konstantego Wojciechowskiego, obecnie kolegiata; w kościele zachowały się XVIII w. obrazy i rzeźby; obok kościoła znajduje się plebania z 2. poł. XVIII w.
• d. szpital wojskowy neoklasycystyczny z 1843 według projektu Henryka Marconiego, obecnie siedziba niektórych instytucji samorządu miejskiego i powiatowego
• budynek d. szkoły elementarnej i przytułku dla ubogich z 1779 (tzw. „przy świętym Janie”), który znajduje się obok kościoła. Obecnie siedziba m.in. Towarzystwa Przyjaciół Radzymina. Przed budynkiem znajduje się barokowa figura św. Jana Nepomucena z 2. poł. XVIII w.
Oprócz wyżej wymienionych zabytków jest jeszcze kilka miejsc wartych zobaczenia.
Polecam każdemu odwiedzić to miasto. Możemy tam pospacerować, odpocząć. Przekonać się że nie tylko znane, wielkie bitwy miały wpływ na historię Europy i świata ale również te mniej znane.

Ossów
Autor: olalubawska
08 czerwca 2024, 21:54

Ossów
W dniu 08.06.2024 odwiedziłam Ossów- wieś sołecką, położona w województwie mazowieckim, w powiecie wołomińskim, w gminie Wołomin. Do centrum Warszawy jest koło 22 km. Możemy tam dojechać pociągiem z Warszawy, Wołomina, Zielonki, Tłuszczu, Ząbek, autobusem podmiejskim lub własnym samochodem.
Wieś znana jest z Bitwy Warszawskiej w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Co roku, w połowie sierpnia, we wsi odbywają się uroczyste obchody rocznicy Cudu nad Wisłą. Do Ossowa przybywają rzesze turystów, patriotów oraz zwykłych ludzi, by wziąć udział w uroczystościach upamiętniających wydarzenia 1920 roku. W kaplicy odprawiana jest uroczysta msza, na cmentarzu składane są wieńce. W trakcie obchodów odbywają się Mistrzostwa Polski Formacji Kawaleryjskich organizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Kawalerii 1. Pułku Ułanów Krechowieckich, Międzynarodowy Półmaraton Uliczny "Cudu nad Wisłą", rekonstrukcje bitwy warszawskiej oraz festyn. W kaplicy cmentarnej rokrocznie odbywają się Zloty Młodzieży Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Możemy tutaj zobaczyć zabytki które przypominają nam o tej ważnej bitwie w historii Polski. Są to:
• Pomnik Ignacego Skorupki
Pomnik ten wybudowano na cześć bohaterskiego księdza, który walczył pod Ossowem. Pomnik jest jednym z najważniejszych punktów, przy którym odbywają się uroczystości upamiętniające Bitwę Warszawską.
• Krzyż ks. Skorupki
Upamiętnia on śmierć kapelana wojska polskiego. Podczas natarcia bolszewików na wojsko polskie ks. Skorupka zginął od postrzału kulą.
• Obelisk księdza Skorupki
W Ossowie przy ulicy Matarewicza, obok alei prowadzącej do krzyża, znajduje się obelisk poświęcony ks. Ignacemu Skorupce. Ufundowali go żołnierze 36. pp. Legii Akademickiej.
• Kaplica Matki Bożej Zwycięskiej i Cmentarz polskich żołnierzy
Kaplica i cmentarz zostały wybudowane aby godnie pochować poległych żołnierzy i cywilów w bitwie pod Ossowem.
Oprócz wyżej wymienionych zabytków jest tutaj jeszcze kilka innych zabytków godnych uwagi.
Polecam każdemu odwiedzić tą wieś. Możemy tam odpocząć, pospacerować, zapoznać się z historycznymi wydarzeniami, które wpłynęły na historię Polski i świata, przekonać się że nie tylko bitwy w znanych miastach są godne aby poświęcić im uwagę, ale również te w mniejszych miejscowościach i na wsiach są warte poznania ich historii.