Archiwum grudzień 2023


Węgrów
Autor: olalubawska
17 grudnia 2023, 20:58

Wegrów
W dniu 16.12.2023 odwiedziłam Węgrów- niewielkie miasteczko położone koło 80 km od Warszawy. Możemy tam dojechać prywatnymi busami z Warszawy, Sokołowa Podlaskiego, Mińska Mazowieckiego, Siemiatycz oraz prywatnym samochodem.
W mieście możemy zobaczyć wiele zabytków.
Najważniejsze z nich to:
• Bazylika mniejsza Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz świętych: Piotra, Pawła, Andrzeja i Katarzyny. Pierwotnie gotycki kościół parafialny z XVI wieku, od 1558 roku świątynia kalwińska, w latach 1565–1592 w posiadaniu zboru braci polskich. W 1630 roku odzyskana przez katolików. W latach 1707–1839 pod opieką zakonu bartolomitów. W latach 1703–1706 kościół został przebudowany w stylu barokowym przez Carlo Ceroniego i Jana Reisnera według projektu Tylmana z Gameren Wnętrze świątyni bogato zdobione w stylu barokowym polichromiami i freskami Michała Anioła Palloniego z lat 1707–1708 wykonanymi w duchu kontrreformacji oraz obrazami Szymona Czechowicza. W zakrystii kościoła kolekcja portretów dostojników kościelnych oraz Lustro Twardowskiego – według legendy, magiczny artefakt. Kościół parafialny pełni funkcję sanktuarium diecezjalnego Matki Bożej Fatimskiej oraz kolegiaty diecezji drohiczyńskiej. 4 kwietnia 1997 świątynia została ustanowiona bazyliką mniejszą.
• Kościół parafialny św. Antoniego z Padwy i św. Piotra z Alkantary. Pierwotnie kościół klasztorny zakonu reformatów fundacji Jana Dobrogosta Krasińskiego. Wybudowany w stylu barokowym w latach 1693–1715 według projektu Tylmana z Gameren. Wnętrze w stylu barokowym z polichromiami i freskami Michelangelo Palloniego z lat 1706–1711, z ołtarzem i krucyfiksem Andreasa Schlütera. Uwagę zwraca barokowe epitafium Jana Dobrogosta Krasińskiego.
• Dom Gdański
Dawny zajazd z XVIII wieku, usytuowany przy rynku miejskim. Zbudowany w stylu barokowym z mansardowym dachem. Obecnie siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej
• Dom Rabina
Dawny dom rabina żydowskiej gminy wyznaniowej.
Przez miasteczko przebiega kilka tematycznych szlaków turystycznych, dla miłośników historii, kultury.
Są to tylko najważniejsze zabytki tego miasteczka. Warto pojechać tam i przekonać się na własne oczy że nie tylko znane i duże miasta turystyczne mają wiele do zaoferowania. Małe i mniejsze miasteczka również mają wiele interesujących zabytków.

Toruń i Gdańsk
Autor: olalubawska
13 grudnia 2023, 21:47

Gdańsk i Toruń 2023
W dniach 8-10.12.2023 odwiedzałam Toruń i Gdańsk.
Do obu miast możemy dojechać pociągiem oraz autobusem z wielu miast polskich na przykład z Warszawy, Bydgoszczy, Kielc, Szczecina, Lublina.
Najpierw w piątek 8.12.2023 odwiedziłam Żywe Muzeum Piernika w Toruniu. Znajduje się ono w pobliżu Starego Miasta. Możemy tam dojechać komunikacją miejska z dworca PKP w Toruniu, taksówką, autem lub pójść na piechotę.
Jest to interaktywna placówka muzealna, pierwsza tego typu w Europie, założona przez Elżbietę i Andrzeja Olszewskich w 2006 roku, w której odbywają się pokazy połączone z warsztatami historycznego wypieku piernika. Muzeum Piernika jest placówką interaktywną: w zrekonstruowanej XVI-wiecznej piekarni odbywa się produkcja pierników według starych receptur i przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Goście odwiedzający muzeum nie tylko mogą obejrzeć sposób wyrobu korzennych wypieków, ale przede wszystkim sami wziąć udział w procesie jego powstawania -- samodzielnie przesiać mąkę, utłuc przyprawy czy wyrobić ciasto. Pieczenie toruńskiego ciasta odbywa się w tradycyjnych drewnianych formach. Przewodnikiem po muzeum jest mistrz piernikarski oraz wiedźma Korzenna. Od 2014 roku muzeum powiększyło swój program o nową wystawę przedstawiającą manufakturę z przełomu XIX/XX wieku. Każdy odwiedzający może zobaczyć tam m.in. oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika (i samodzielnie wprawić je w ruch), zabytkowy piec i największą w Europie kolekcję woskowych form. Największą atrakcję tego pokazu jest warsztat dekorowania pierników lukrem., Cechą charakterystyczną Muzeum Piernika jest niekonwencjonalny sposób prowadzenia pokazów, do których angażowana jest duża liczba gości, a historia piernika opowiadana jest językiem stylizowanym na staropolski ze swadą i z humorem. Zarządzającymi muzeum są Elżbieta Olszewska oraz Andrzej Olszewski.
W trakcie warsztatów możemy dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na przykład: poznajemy historię wypieku pierników w Toruniu, historię przypraw używanych w produkcji pierników.
Po części teoretycznej przychodzi czas na praktykę, czyli wypiek pierników według starodawnej receptury. W czasie gdy piekarniki pieką się w piecu, możemy zakupić pamiątki, wypieki w sklepiku który znajduje się wewnątrz piekarni. Każdy dostaje na pamiątkę swoje własne wypieczone pierniki.

W dniach 9-10.12. odwiedziłam jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku. Możemy tam dojechać pociągiem, autobusem lun autem z wielu miast polskich.
Jarmark ten jest jednym z największych i najbardziej znanych Jarmarków w Polsce.
W 2023 r. Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku zajął II miejsce w konkursie Best Christmas Markets organizowanym przez portal Europe's Best Destinations. Głosowało na nas prawie 48 tys. internautów!.
Na Jarmarku możemy spróbować dań z wielu kuchni świata i Europy, nabyć unikatowe prezenty, spędzić miło czas z rodziną, znajomymi.
Oprócz stosik z pamiątkami, jedzeniem, wypiekami na Jarmarku są różne wydarzenia towarzyszące, na przykład koncerty, warsztaty, spotkania ze świętym Mikołajem.
Polecam każdemu odwiedzić te 2 miejsca. W każdym z nich miło spędzimy czas, odpoczniemy, oderwiemy się od rzeczywistości.

 

Siedlce
Autor: olalubawska
12 grudnia 2023, 21:49

Siedlce
W dniu 2.12 odwiedziłam Siedlce- miasteczko położone koło 90 km od Warszawy w kierunku zachodnim. Możemy tam dojechać pociągiem z Warszawy oraz autobusem z wielu miast nie tylko położonych w województwie mazowieckim- na przykład z Janowa Podlaskiego, Stoczka Łukowskiego, Brześcia, Lublina.
Jest tutaj wiele zabytków, które warto zobaczyć. Najważniejsze z nich to:
• Muzeum Diecezjalne w Siedlcach- Najcenniejszym zbiorem muzeum jest jedyny w Polsce obraz hiszpańskiego malarza El Greca Ekstaza Świętego Franciszka.
Możemy tutaj również zobaczyć Galeria portretów biskupów łodzimierskich, łuckich i podlaskich.
• Ratusz miejski w Siedlcach – późnobarokowo-klasycystyczna budowla zwana Jackiem, mieszcząca się przy ul. J. Piłsudskiego 1, wzniesiona w połowie XVIII wieku według projektu Stanisława Zawadzkiego i zwieńczona ośmioboczną wieżą z figurą Atlasa dźwigającego kulę ziemską. Ratusz został częściowo zniszczony w czasie II wojny światowej, odbudowany w latach 1945–1952. Obecnie w budynku Ratusza mieści się Muzeum Regionalne w Siedlcach.
• Pałac Ogińskich- Pałac murowany został wybudowany przez Kazimierza Czartoryskiego przed 1730. Powstał na miejscu dworów drewnianych, o których była wzmianka w 1698. W latach 1769–1770 gruntowny remont pałacu przeprowadził Michał Fryderyk Czartoryski, syn Kazimierza. Przy pałacu jest Park Miejski Aleksandra. Od 2006 użytkownikiem pałacu jest Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.
W Siedlcach jest dużo więcej zabytków wartych odwiedzenia. Może nawet więcej niż w niejednym większym mieście.
Polecam każdemu odwiedzić to miasteczko. Możemy tam pospacerować, odpocząć z dala od tłumów, podziwiać zabytki.

Wycieczka
Autor: olalubawska
12 grudnia 2023, 21:25

Sierpc
W dniu 25.11.2023 odwiedziłam Sierpc- niewielkie miasteczko położone koło 40 km na północ od Płocka.
Możemy tam dojechać prywatnymi busami z Warszawy Ostródy, Lublina, Płocka, oraz pociągiem z Nasielska, Kutna, Brodnicy.
W tym niewielkim mieście jest wiele zabytków wartych uwagi. Najważniejsze z nich to:
• Muzeum Wsi Mazowieckiej- skansen na obrzeżach miasta pokazujący życie w dawnej wsi,
• Kościół gotycki pw. świętych Wita, Modesta i Krescencji, farny, z XIV lub XV w., wnętrze barokowe, ołtarz z elementami rokokowymi, w murach kościoła zachowały się fragmenty wcześniejszej romańskiej świątyni, według podania miejscowego wybudowanej na ruinach świątyni pogańskiej,
• klasycystyczny ratusz z 1841 r., obecnie siedziba Muzeum Wsi Mazowieckiej
• drewniany dom Kasztelanka z przełomu XVII i XVIII w. z charakterystycznym łamanym dachem
W mieście działają 3 filie uczelni wyższych, kina, teatry.
Polecam każdemu odwiedzić to miejsce. W skansenie możemy przenieść się w dawne czasy, gdzie może nie było tylko udogodnień jak teraz, ale życie toczyło się wolniej, było łatwiejsze niż teraz. Możemy tam pospacerować, odpocząć, nabrać sił z dala od tłumów.