18 sierpnia 2024, 22:01
Białystok
W dniach 17-18.08.2024 odwiedziłam Białystok- miasto na prawach powiatu w północno-wschodniej Polsce. Jest stolicą województwa podlaskiego.
Możemy tam dojechać pociągiem z wielu miast polskich między innymi z : Warszawy, Lublina, Olsztyna, Krakowa, Gdańska, Ełku, Kuźnic, Czyżewa, autobusami na przykład z Zielonej Góry, Szczecina, Gołdapi, również z wielu lokalnych wsi i miasteczek.
Funkcjonuje tutaj komunikacja miejska, która zawiezie nas w wiele miejsc położonych na terenie miasta. Białystok jest największym miastem w Polsce posiadającym tylko jeden rodzaj komunikacji miejskiej, autobusową.
Na terenie miasta jest zlokalizowanych wiele przedsiębiorstw reprezentujące różne branże: handel, IT, produkcja, przemysł odzieżowy, drzewny.
W mieści jest wiele zabytków najważniejsze z nich to:
• piwnice pałacu Branickich w Białymstoku
• Cerkiew św. Marii Magdaleny, ul. Konstantego Kalinowskiego (ufundowana w II poł. XVIII w. przez Jana Klemensa Branickiego jako kaplica katolicka, od 1864 r. prawosławna)
• Dawny szpital, Rynek Kościuszki
• Pałac Nowika.
Głównym celem mojej wizyty był udział w koncercie najbardziej rozpoznawanej audycji programu pierwszego polskiego radia” Lato z Radiem”.
Lato z Radiem- jest to audycja nadawana latem w Programie I Polskiego Radia.
Audycja miała swój początek 1.07.1971. Początkowo był to magazyn turystyczny, trwający tylko kilkanaście minut. Nowością na owe czasy był fakt, że audycja była emitowana „na żywo”. W 1973 program powrócił na antenę radia. W latach 1992–1994 odbyły się pierwsze imprezy koncertowe „Lata z radiem”. Początkowo były to skromne koncerty w godzinach trwania audycji, czyli między 9 rano a 12 w południe. Później zmieniono formułę – koncerty rozpoczynają się popołudniami i trwają do późnych godzin nocnych. W 2011 roku obchodzono 40-lecie istnienia audycji. Audycję zaczęto wyjątkowo wcześnie, bo 13 czerwca. Wydano 3 krążki z przebojami 40-lecia. Codziennie krytycy muzyki prezentowali jeden z hitów z lat 1971–2011. Od 1971 sygnałem Lata z radiem jest utwór „Polka Dziadek”. Sygnał został tam wprowadzony ze względu na potrzebę opublikowania rozrywkowego utworu, który mógłby kojarzyć się z latem. Polkę dla Lata z radiem „wyłowił” z tysięcy przeróżnych nagrań Olgierd Religioni. W sygnale początkowym audycji zamieszczono zapowiedzi w 5 różnych językach. Wykorzystano głosy następujących osób: Tadeusz Sznuk (język polski), Aleksander Perczyński (rosyjski – do roku 2022), Bogumił Jankowski (niemiecki), Milada Szwedo (czeski), Ali Hassine (francuski), Piotr Sadowski (angielski). Od 2023 zrezygnowano z emisji zapowiedzi w języku rosyjskim. Sygnał nagrali Marian Adamski i Wojciech Nowak. W 2018 polkę zaaranżował dla radia Andrzej Smolik.
Przez lata wielu dziennikarzy prowadziło tą audycję. Plenerowe koncerty we współczesnej formie miały swój początek w 1992.
Przez wiele koncerty plenerowe odbywały się między innymi w : Zakopanym, Zamościu, Białystoku, Grudziądzu, Gdyni, Giżycku, Jarosławiu i wielu innych.
Uważam że dobrą praktyką polskiego radia jest organizowanie koncertów nie tylko w dużych turystycznych miastach, ale też w tych mniejszych i może mniej znanych. Dzięki temu te miasta mogą pokazać swoje walory, zachęcić do odwiedzenia przez turystów.
Polecam każdemu odwiedzić Białystok i pójść na koncert Lata z radiem.
W Białystoku możemy odpocząć, zrelaksować się, zwiedzić ciekawe miejsca.
Na koncercie możemy posłuchać polskich i zagranicznych artystów za darmo. Bilety na koncerty często kosztują bardzo duże pieniądze a tutaj mamy za darmo.