Archiwum 18 sierpnia 2024


Białystok
Autor: olalubawska
18 sierpnia 2024, 22:01

Białystok

W dniach 17-18.08.2024 odwiedziłam Białystok- miasto na prawach powiatu w północno-wschodniej Polsce. Jest stolicą województwa podlaskiego.
Możemy tam dojechać pociągiem z wielu miast polskich między innymi z : Warszawy, Lublina, Olsztyna, Krakowa, Gdańska, Ełku, Kuźnic, Czyżewa, autobusami na przykład z Zielonej Góry, Szczecina, Gołdapi, również z wielu lokalnych wsi i miasteczek.
Funkcjonuje tutaj komunikacja miejska, która zawiezie nas w wiele miejsc położonych na terenie miasta. Białystok jest największym miastem w Polsce posiadającym tylko jeden rodzaj komunikacji miejskiej, autobusową.
Na terenie miasta jest zlokalizowanych wiele przedsiębiorstw reprezentujące różne branże: handel, IT, produkcja, przemysł odzieżowy, drzewny.
W mieści jest wiele zabytków najważniejsze z nich to:
• piwnice pałacu Branickich w Białymstoku
• Cerkiew św. Marii Magdaleny, ul. Konstantego Kalinowskiego (ufundowana w II poł. XVIII w. przez Jana Klemensa Branickiego jako kaplica katolicka, od 1864 r. prawosławna)
• Dawny szpital, Rynek Kościuszki
• Pałac Nowika.
Głównym celem mojej wizyty był udział w koncercie najbardziej rozpoznawanej audycji programu pierwszego polskiego radia” Lato z Radiem”.
Lato z Radiem- jest to audycja nadawana latem w Programie I Polskiego Radia.
Audycja miała swój początek 1.07.1971. Początkowo był to magazyn turystyczny, trwający tylko kilkanaście minut. Nowością na owe czasy był fakt, że audycja była emitowana „na żywo”. W 1973 program powrócił na antenę radia. W latach 1992–1994 odbyły się pierwsze imprezy koncertowe „Lata z radiem”. Początkowo były to skromne koncerty w godzinach trwania audycji, czyli między 9 rano a 12 w południe. Później zmieniono formułę – koncerty rozpoczynają się popołudniami i trwają do późnych godzin nocnych. W 2011 roku obchodzono 40-lecie istnienia audycji. Audycję zaczęto wyjątkowo wcześnie, bo 13 czerwca. Wydano 3 krążki z przebojami 40-lecia. Codziennie krytycy muzyki prezentowali jeden z hitów z lat 1971–2011. Od 1971 sygnałem Lata z radiem jest utwór „Polka Dziadek”. Sygnał został tam wprowadzony ze względu na potrzebę opublikowania rozrywkowego utworu, który mógłby kojarzyć się z latem. Polkę dla Lata z radiem „wyłowił” z tysięcy przeróżnych nagrań Olgierd Religioni. W sygnale początkowym audycji zamieszczono zapowiedzi w 5 różnych językach. Wykorzystano głosy następujących osób: Tadeusz Sznuk (język polski), Aleksander Perczyński (rosyjski – do roku 2022), Bogumił Jankowski (niemiecki), Milada Szwedo (czeski), Ali Hassine (francuski), Piotr Sadowski (angielski). Od 2023 zrezygnowano z emisji zapowiedzi w języku rosyjskim. Sygnał nagrali Marian Adamski i Wojciech Nowak. W 2018 polkę zaaranżował dla radia Andrzej Smolik.
Przez lata wielu dziennikarzy prowadziło tą audycję. Plenerowe koncerty we współczesnej formie miały swój początek w 1992.
Przez wiele koncerty plenerowe odbywały się między innymi w : Zakopanym, Zamościu, Białystoku, Grudziądzu, Gdyni, Giżycku, Jarosławiu i wielu innych.
Uważam że dobrą praktyką polskiego radia jest organizowanie koncertów nie tylko w dużych turystycznych miastach, ale też w tych mniejszych i może mniej znanych. Dzięki temu te miasta mogą pokazać swoje walory, zachęcić do odwiedzenia przez turystów.
Polecam każdemu odwiedzić Białystok i pójść na koncert Lata z radiem.
W Białystoku możemy odpocząć, zrelaksować się, zwiedzić ciekawe miejsca.
Na koncercie możemy posłuchać polskich i zagranicznych artystów za darmo. Bilety na koncerty często kosztują bardzo duże pieniądze a tutaj mamy za darmo.

JuraPark Bałtów
Autor: olalubawska
18 sierpnia 2024, 21:06

JuraPark Bałtów
W dniu 15.08.2024 odwiedziłam Park Dinozaurów znajdujący się na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego Znajduje się on w wsi Bałtów- położonej w województwie świętokrzyskim, w powiecie ostrowieckim, w gminie Bałtów. Bałtów znajduje się około 12 km na północny wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego.
Największą atrakcją Bałtowa jest Bałtowski Kompleks Turystyczny. Możemy tam dojechać niestety tylko własnym transportem.
Na terenie Jura Parku możemy zobaczyć ponad 100 modeli dinozaurów. Trasa podzielona jest na okresy geologiczne, dlatego możemy przyjrzeć się procesom rozwoju zwierząt na planecie.
Cały kompleks podzielony jest na kilka stref, dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie.
Fani rollekosterów oraz adrenaliny mogą wybrać pakiet rozrywka. Osoby które interesują się dinozaurami, minerałami, skamieniałościami mogą zakupić pakiet JuraPark.
Najbardziej opłacalne jest zakupienie biletu Kompleksowego. Wtedy mamy możliwość zobaczenia wszystkich atrakcji, które nie są dostępne w innych pakietach.
Polecam każdemu odwiedzić to miejsce chociaż raz. Możemy tam zrelaksować się, zobaczyć modele dinozaurów, sprawdzić jak wygląda Polska w miniaturze, przejechać się specjalnym busem i zobaczyć zwierzyniec bałtowski.