Archiwum marzec 2024


Maków Mazowiecki
Autor: olalubawska
24 marca 2024, 20:24

Maków Mazowiecki
W dniu 23.03.2023 odwiedziłam Maków Mazowiecki- miasteczko położone w województwie mazowieckim, siedziba powiatu makowskiego, 77 km na północ od Warszawy. Możemy tam dojechać autobusem prywatnym z Warszawy, Przasznysza, Płocka, Szczytna, Łęczycy, oraz własnym samochodem.
W mieście jest wiele zabytków wartych zobaczenia. Najważniejsze z nich to:
• Kościół Bożego Ciała-początki kościoła datuje się na rok 1200 gdzie na miejsc obecnego kościoła była wzniesiona drewniana świątynia. . Parafię erygował Jakub z Korzkwi – biskup płocki. Budowę obecnego Kościoła rozpoczęto w 1490 r. staraniem, proboszcza makowskiego, ks. Stanisława z Lipia Lipskiego, prepozyta kapituły katedralnej płockiej, podkanclerzego mazowieckiego.
We wnętrzu kościoła możemy zobaczyć nagrobek renesansowy Jędrzeja Noskowskiego z ok. 1591 roku, z piaskowca gotlandzkiego, jego autorem był rzeźbiarz związany z kręgiem Willema van den Blockego z Gdańska. Jędrzej Noskowski (zm. 1591) herbu Łada, był starostą różańskim, makowskim i stanisławowskim.
• Dzwonnica koło kościoła- została wybudowana w latach-1925-6. Na jej ścianach tabliczka i tablica. Na tabliczce informacja: punkt wysokościowy. Na tablicy treść: "DZWONNICA TA ZBUDOWANA ZOSTAŁA KOSZTEM PARAFJAN MAKOWSKICH STARANIEM PROBOSZCZA MAKOWSKIEGO KSIĘDZA PRAŁATA JÓZEFA MICHNIKOWSKIEGO 1926".
• Dawny Dom Kahalny
Murowany dom kahalny (siedziba władz tutejszej gminy żydowskiej), mieszczący także mieszkania rabina zbudowano w 1873 roku. Znajduje się przy ulicy Zielony Rynek 6.
• Łaźnia żydowska
Murowany dawny budynek łaźni powstał w początkach XX wieku zastępując wcześniejsze drewniane żydowskie łaźnie. Zachowane specyficzne, charakterystyczne dla judaistycznych budowli sakralnych formy zdobnicze. Dziś jest to budynek użyteczności publicznej – Miejska Siłownia. Znajduje się przy ulicy Rickovera.
To tylko niektóre z zabytków które możemy zobaczyć w tym mieście. Polecam każdemu odwiedzić to miasteczko, pospacerować ulicami wokół Starego Miasta. Jedynym niedociągnięciem jest brak informacji na temat historii zabytkowych budynków.

Śladami Żydów Warszawa
Autor: olalubawska
22 marca 2024, 20:33

W dniach 19.03.2024 oraz 21.03.2024 zwiedzałam Warszawę szlakiem żydowskim.
Pierwszym odwiedzanym miejscem w dniu 19.03.2023 był największy na świecie Cmentarz Żydowski położony przy ulicy Okopowej w Warszawie. największy cmentarz żydowski w województwie mazowieckim, drugi co do wielkości w Polsce (po nowym cmentarzu żydowskim w Łodzi) i jeden z największych na świecie. Cmentarz zajmuje powierzchnię ok. 33,5 ha, znajduje się na nim około 200 tysięcy nagrobków (macew) stanowiących jeden z najcenniejszych zabytków małej architektury Warszawy i Polski. Teren cmentarza jest podzielony na kwatery: ortodoksyjną, postępową, dziecięcą, porządkową, wojskową i gettową, a w ortodoksyjnej jeszcze na kobiecą i męską oraz specjalną do chowania świętych ksiąg. Nekropolia jest czynna i służy żydowskiej społeczności Warszawy i okolic.
Możemy tam dojechać autobusem, tramwajem własnym samochodem.
Na cmentarzu jest pochowanych wiele znanych osób związanych z historią Żydów w Warszawie i w Polsce, między innymi:
• Izaak Cylkow (zm. 1908) – kaznodzieja i rabin Wielkiej Synagogi
• Majer Warszawiak (zm. 1941) – rabin, sekretarz generalny Związku Rabinów
• Jakub Zylbersztejn (zm. 1942) – rabin, pedagog, wychowawca, uczony
• Samuel Adalberg (zm. 1939) – historyk, paremiolog i folklorysta
• Paulina Bauman (zm. 1912) – filantropka, fundatorka Szpitala Dziecięcego i szkół rzemieślniczych dla dziewcząt
• Chewel Buzgan (zm. 1971) – reżyser oraz aktor teatralny i filmowy.
Niestety w dniu w którym odwiedzałam cmentarz był on zamknięty z powodu niewybuchu, który znaleziono tam.
Drugim miejscem odwiedzanym w tym dniu była Synagoga Nożyków położona przy ulicy Twardej 6 w Warszawie. Jest to jedyna czynna przedwojenna synagoga w mieście, która przetrwała II wojnę światową. Jest główną synagogą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie oraz synagogą, w której urzęduje naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Nabożeństwa odbywają się w niej codziennie. W każde święto, podczas którego odmawia się izkor, cały czas rozbrzmiewają modlitwy – wedle życzenia fundatorów – wspominające zmarłych Rywkę i Zalmana Nożyków. Synagoga Nożyków to nie tylko miejsce praktyk religijnych, ale również prężnie rozwijający się ośrodek kultury żydowskiej, w którym odbywają się liczne wystawy, koncerty, wernisaże oraz spotkania.
Jeśli chcemy zwiedzić wnętrze Synagogi najlepiej jest umówić się na indywidualne zwiedzanie przewodnikiem Bolesławem Zającem. Możemy tutaj dojechać autobusem, tramwaje, samochodem.
Kolejnym punktem zwiedzania był pomnik Umschlagplatz znajdujący się przy ulicy Stawki 10 w Warszawie. Znajduje się on na terenie dawnego placu przeładunkowego, skąd w latach 1942–1943 Niemcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince oraz obozów w dystrykcie lubelskim ponad 300 tysięcy Żydów z warszawskiego getta.
Dla upamiętnienia ofiar wysiedleń z warszawskiego getta w 1942, od 2012 przy pomniku rozpoczyna się Marsz Pamięci 22 lipca organizowany przez Żydowski Instytut Historyczny.
Ostatni puntem odwiedzanym w tym dniu była ulica Próżna- zachodnia część ulicy na odcinku pomiędzy Zielną a placem Grzybowskim znalazła się w granicach warszawskiego getta.
Próżna jest jedyną z nielicznych warszawskich ulic, której fragment obustronnej zabudowy (cztery kamienice nr: 7, 9, 12 i 14) przetrwał zagładę getta. W 1987 wszystkie cztery budynki zostały wpisane do rejestru zabytków. W 1987 wszystkie cztery budynki zostały wpisane do rejestru zabytków. Od 2004 roku na ulicy organizowane są wydarzenia w ramach Festiwalu Warszawa Singera.
Możemy tutaj dostać się autobusem, tramwajem lub na piechotę.
W dniu 21.03.2024 kontynuowałam zwiedzanie Warszawy śladami Żydów.
Pierwszym odwidzianym miejscem w tym dniu był Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie – Centrum Kultury Jidysz-– teatr znajdujący się przy ul. Senatorskiej 35 w Warszawie, wystawiający sztuki w językach jidysz i polskim.
W teatrze realizowany był serial komediowy (sitcom) emitowany przez telewizję Polsat – Miodowe lata. Od lipca 2012 w strukturze Teatru Żydowskiego działa Centrum Kultury Jidysz.
Z teatrem było i jest związanych wielu aktorów:
• Rywa Buzgan, Noemi Jungbach, Ida Kamińska, Ruth Kamińska, Estera Kowalska, Ruth Kowalska, Halina Lercher, Danuta Morel, Czesława Rajfer, Zofia Rajfer, Stefania Staszewska, Lena Szurmiej, Etel Szyc, Gołda Tencer.
• Juliusz Berger, Mieczysław Bram, Chewel Buzgan, Seweryn Dalecki, Izaak Dogim, Piotr Erlich, Leon Garbarski, Karol Latowicz, Herman Lercher, Marian Melman, Abraham Morewski, Henryk Rajfer, Jack Recknitz, Józef Retik, Samuel Rettig, Abraham Rozenbaum, Barbara Szeliga, Jan Szurmiej, Szymon Szurmiej, Michał Szwejlich, Zygmunt Turkow.
Kolejnym odwiedzanym miejscem w tym dniu był Żydowski Instytut Historyczny w gmachu dawnej Centralnej Biblioteki Judaistycznej. Instytucja ma siedzibę w Warszawie, zajmuje się badaniami nad dziejami i kulturą Żydów w Polsce.
W latach 1994–2008 formalnie funkcjonował jako państwowy Instytut Naukowo-Badawczy, jedyna w Polsce państwowa placówka naukowa związana z mniejszością narodową. Od 1 stycznia 2009 roku Instytut nosi imię Emanuela Ringelbluma i ma status państwowej instytucji kultury.
Muzeum
Żydowski Instytut Historyczny opiekuje się największym w Polsce zbiorem muzealnym o tematyce żydowskiej obejmującym ponad 12 tysięcy obiektów. Zbiór obejmuje dzieła sztuki, rzemiosło artystyczne i przedmioty historyczne. Bogatą kolekcję przedmiotów kultu religijnego – synagogalnego i domowego – tworzą m.in. wszelkiego rodzaju judaika srebrne i mosiężne, tkaniny, zwoje Tory, iluminowane zwoje Estery. Osobną kolekcję stanowią tzw. pamiątki historyczne, których duża część pochodzi z okresu II wojny światowej z terenów byłych gett i obozów zagłady. W 2018 r. w siedzibie ŻIH została otwarta ekspozycja Bejt tfila – Dom modlitwy prezentująca podstawowe wyposażenie tradycyjnej synagogi. Zwiedzający mogą zobaczyć ponad trzydzieści ocalonych z Zagłady zabytków pochodzących z polskich i niemieckich synagog. Wśród nich są zarówno obiekty rytualne (np. aron ha-kodesz, parochet, zwój Tory), jak i przedmioty codziennego użytku (np. klucze do bóżnicy). Najstarsze eksponaty pochodzą z XVIII i pierwszej połowy XIX wieku. Muzeum posiada dużą kolekcję malarstwa, grafiki i rzeźby artystów żydowskich, takich jak Roman Kramsztyk, Maurycy Gottlieb, Henryk Kuna, Erno Erb czy Alina Szapocznikow. W większości zostały one przekazane przez działaczy Żydowskiego Towarzystwa Krzewienia Sztuk Pięknych.
Ostatnim Odwiedzonym miejscem w tym dniu był Dom Sierot Janusza Korczaka znajdujący się przy ulicy Jaktorowskiej 6. Jest to – warszawski sierociniec dla dzieci żydowskich założony przez Stefanię Wilczyńską i Janusza Korczaka, działający w latach 1912–1942.Obecnie budynek znajduje się przy ul. Jaktorowskiej 6 i mieści się w nim Dom Dziecka nr 2 imienia Janusza Korczaka oraz Ośrodek Dokumentacji i Badań Korczakianum.
Możemy tam dojechać autobusem, tramwajem lub pieszo.
Polecam każdemu odwiedzić te miejsca, zapoznać się z historią Żydów przybyłych do Warszawy. Szkoda że nie udało się wejść do środka niektórych miejsc, tylko zobaczyć je z zewnątrz.

Serock
Autor: olalubawska
16 marca 2024, 20:32

Serock
W dniu 12.03.2024 odwiedziłam Serock- miasteczko położone koło 40 km od Warszawy. Możemy tam dojechać autobusem prywatnym oraz autem z Warszawy, Legionowa, Nieporętu, Pułtuska, Ostrołęki, Szczytna, Olsztyna, Mrągowa, i Przasnyszem, w lecie przypłynąć statykiem z Warszawy.
Leży ono na pograniczu Kotliny Warszawskiej i Wysoczyzny Ciechanowskiej, nad Jeziorem Zegrzyńskim.
W mieście jest wiele zabytków wartych zobaczenia. Najważniejsze z nich to:
• Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny- Murowany, jednonawowy kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny (dawniej św. Wojciecha) ufundowali książęta mazowieccy: Janusz III i Stanisław.
• Znajduje się w nim obraz Stanisława Witolda Bieniasa przedstawiający Bitwę Warszawską oraz oryginalne barokowe przedmioty takie jak:
• ołtarz główny, na którym przedstawione jest Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny,
• rzeźby figuralne św. Wojciecha i św. Stanisława,
• ołtarz boczny św. Anny,
• ołtarz boczny św. Barbary,
• ambona,
• chrzcielnica.
22 czerwca 2013 roku w kościele tym Robert Lewandowski ożenił się z Anną Stachurską.
• Makieta Grodziska Barbarka w Serocku- średniowieczny gród u zbiegu Bugu i Narwi funkcjonujący w XI-XIII wieku jako jeden z pierwszych na dzisiejszym Mazowszu. Położenie na wysokim brzegu Narwi sprzyjało pełnieniu jego funkcji militarnej. Bliskość rzeki warunkowała działalność ówczesnych mieszkańców, którzy oprócz tradycyjnej uprawy roli trudnili się rybołówstwem, flisactwem i rzemiosłem. Możliwa dzięki rzece wymiana handlowa przyczyniła się do ewolucji urbanistycznej miasta. W wyniku badań archeologicznych odnaleziono na terenie grodziska dużo fragmentów ceramicznych, kości zwierzęcych i szczątków ryb oraz ponad 200 zabytków archeologicznych, dających ogólny wgląd w życie, które aż do XVII wieku wiedli przodkowie tej ziemi. Obok grodu istniało podgrodzie i osady podgrodowe. Ten zespół stanowił zaczątek miasta. Podgrodzie i osady podgrodowe zamieszkiwali rzemieślnicy pracujący na potrzeby grodu, a nadwyżki produkcyjne były przedmiotem wymiany handlowej. Dziś średniowieczne grodzisko pełni rolę tarasu widokowego. Latem u jego stóp odbywają się warsztaty rzemieślnicze w klimacie średniowiecznym.
• Średniowieczny układ rynku w Serocku
Serocki rynek zachował układ urbanistyczny ze średniowiecza. W latach 1846-1848 położono na nim bruk, który istnieje do dziś. Po II wojnie światowej zachowało się tylko kilka kamienic. W pobliżu obecnej ulicy 11 Listopada w XIX wieku znajdowała się synagoga, której ostatnim rabinem był Icchak Morgenstern. Podczas wojny synagoga została zniszczona, a ludność żydowska zabrana do getta, a następnie wypędzona. W 1997 roku wzniesiono ratusz w stylu neoklasycystycznym, pobudowano także nowe stylowe kamienice.
W mieście możemy pospacerować malowniczymi uliczkami, przejść się drogą w pobliżu Zalewu Zegrzyńskiego, podziwiać Zalew z kilku punktów widokowych, które są usytuowane w pobliżu plaży miejskiej. Polecam również odwiedzić restaurację Złoty Lin, która jest położona w Wierzbicy koło Srocka. Słynie ona z ryb.
Polecam każdemu odwiedzić to miejsce, szczególnie jeśli ktoś lubi pływać i odpoczywać nad wodą w lecie. Plaże w Serocku nad jeziorem Zegrzyńskim są mniej oblegane niż te położone w Nieporęcie, Ryni, w miejscowości Zegrze. Tutaj możemy odpocząć, poopalać się bez tłumów.

Drobin
Autor: olalubawska
09 marca 2024, 22:00

Drobin
W dniu 08.03.2024 odwiedziłam Drobin- niewielkie miasteczko położone koło 100 km od Warszawy. Leży ono w powiecie płockim. Możemy tam dojechać prywatnym busem z Warszawy, Sierpca, Płońska, Płocka. Miasto jest ważnym węzłem drogowym. Rozchodzą się tu drogi do Warszawy, Torunia, Płocka, Ciechanowa i Baboszewa.
Choć jest to niewielkie miasteczko, jest w nim kilka zabytków które zobaczyć.
Najważniejsze z nich to:
• prostokątny rynek, przy którym mieści się kilka XIX-wiecznych domów,
• gotycki kościół Matki Bożej Różańcowej i św. Stanisława Biskupa z II połowy XV w. – siedziba rzymskokatolickiej parafii św. Stanisława Biskupa. Jest on jednym z punktów na szlaku książąt Mazowieckich.
• Nagrobki renesansowe rodu Kryskich (zap. warsztat pińczowski Santi Gucci Fiorentino) 1572-1576, nawiązujące do grobowców Medyceuszy w kościele San Lorenzo we Florencji.
• stary cmentarz żydowski z XVIII wieku i nowy cmentarz żydowski,
• drewniany wiatrak.
Choć w miasteczku jest kilka zabytkowych budynków,które  mają kilkaset lat, to nie ma żadnej informacji ani tabliczki z informacji na ten temat. Aby dowiedzieć się gdzie znajduję się poszczególne budynki to trzeba pytać mieszkańców miasta. W Internecie są niestety tylko ogólne informacje na temat poszczególnych budynków, nawet nie ma podanego  ich adresu. 
Polecam każdemu odwiedzić to miasteczko. Możemy tam pospacerować, odpocząć, zrelaksować się. Warto na własne oczy przekonać się że małe miasteczka, oddalone od głównych szlaków są również warte odwiedzenia i mogą pochwalić się zabytkami, które nie są mniej cenne niż te w dużych, znanych miastach turystycznych.

Warszawa Chopina
Autor: olalubawska
09 marca 2024, 21:40

Warszawa 07.03.2024
W dniu 07.03.2024 zwiedzałam Warszawę.
Odwiedzane miejsca są częścią Szlaku Chopinowskiego w Warszawie.
Pierwszym punktem mojej wycieczki była ulica Oboźna.
Jest to jedna z bocznych ulic położonych w pobliżu Krakowskiego Przedmieścia.
Być może nią przechadzał się nasz Wielki kompozytor.
Kolejnym punktem mojej wycieczki był pałac Staszica.
W tym budynki mieści się biblioteka Towarzystwa Warszawskiego Przyjaciół Nauk, którą odwiedzał młody Fryderyk.
Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.
Siedzibą Muzeum jest pałac Ogińskich który znajduje się przy ulicy Okólnik 1.
Nie jest to miejsce związane z Chopinem ani z jego rodziną ale w tym budynku Instytut Fryderyka Chopina w 1934 zapoczątkował kolekcję dzisiejszego muzeum.
W muzeum możem zobaczyć największą kolekcję chopinianów. Są to na między innymi: przedmioty osobiste kompozytora, dokumenty rękopiśmienne.
W budynku Muzeum znajduje się również Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, który zajmuje się badaniami naukowymi, popularyzacją wiedzy o Chopinie.
Organizuj on również od 2010 roku Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny imienia Fryderyka Chopina, którego historia sięga 1927.
Do każdego z tych miejsc możemy dojechać komunikacją miejską, rowerem, samochodem.
Polecam każdemu odwiedzić te miejsca.
Możemy przechadzać się ulicami który kiedyś chodził Chopin, poznać jego rodziną, szczegółową historie