Serock
16 marca 2024, 20:32
Serock
W dniu 12.03.2024 odwiedziłam Serock- miasteczko położone koło 40 km od Warszawy. Możemy tam dojechać autobusem prywatnym oraz autem z Warszawy, Legionowa, Nieporętu, Pułtuska, Ostrołęki, Szczytna, Olsztyna, Mrągowa, i Przasnyszem, w lecie przypłynąć statykiem z Warszawy.
Leży ono na pograniczu Kotliny Warszawskiej i Wysoczyzny Ciechanowskiej, nad Jeziorem Zegrzyńskim.
W mieście jest wiele zabytków wartych zobaczenia. Najważniejsze z nich to:
• Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny- Murowany, jednonawowy kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny (dawniej św. Wojciecha) ufundowali książęta mazowieccy: Janusz III i Stanisław.
• Znajduje się w nim obraz Stanisława Witolda Bieniasa przedstawiający Bitwę Warszawską oraz oryginalne barokowe przedmioty takie jak:
• ołtarz główny, na którym przedstawione jest Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny,
• rzeźby figuralne św. Wojciecha i św. Stanisława,
• ołtarz boczny św. Anny,
• ołtarz boczny św. Barbary,
• ambona,
• chrzcielnica.
22 czerwca 2013 roku w kościele tym Robert Lewandowski ożenił się z Anną Stachurską.
• Makieta Grodziska Barbarka w Serocku- średniowieczny gród u zbiegu Bugu i Narwi funkcjonujący w XI-XIII wieku jako jeden z pierwszych na dzisiejszym Mazowszu. Położenie na wysokim brzegu Narwi sprzyjało pełnieniu jego funkcji militarnej. Bliskość rzeki warunkowała działalność ówczesnych mieszkańców, którzy oprócz tradycyjnej uprawy roli trudnili się rybołówstwem, flisactwem i rzemiosłem. Możliwa dzięki rzece wymiana handlowa przyczyniła się do ewolucji urbanistycznej miasta. W wyniku badań archeologicznych odnaleziono na terenie grodziska dużo fragmentów ceramicznych, kości zwierzęcych i szczątków ryb oraz ponad 200 zabytków archeologicznych, dających ogólny wgląd w życie, które aż do XVII wieku wiedli przodkowie tej ziemi. Obok grodu istniało podgrodzie i osady podgrodowe. Ten zespół stanowił zaczątek miasta. Podgrodzie i osady podgrodowe zamieszkiwali rzemieślnicy pracujący na potrzeby grodu, a nadwyżki produkcyjne były przedmiotem wymiany handlowej. Dziś średniowieczne grodzisko pełni rolę tarasu widokowego. Latem u jego stóp odbywają się warsztaty rzemieślnicze w klimacie średniowiecznym.
• Średniowieczny układ rynku w Serocku
Serocki rynek zachował układ urbanistyczny ze średniowiecza. W latach 1846-1848 położono na nim bruk, który istnieje do dziś. Po II wojnie światowej zachowało się tylko kilka kamienic. W pobliżu obecnej ulicy 11 Listopada w XIX wieku znajdowała się synagoga, której ostatnim rabinem był Icchak Morgenstern. Podczas wojny synagoga została zniszczona, a ludność żydowska zabrana do getta, a następnie wypędzona. W 1997 roku wzniesiono ratusz w stylu neoklasycystycznym, pobudowano także nowe stylowe kamienice.
W mieście możemy pospacerować malowniczymi uliczkami, przejść się drogą w pobliżu Zalewu Zegrzyńskiego, podziwiać Zalew z kilku punktów widokowych, które są usytuowane w pobliżu plaży miejskiej. Polecam również odwiedzić restaurację Złoty Lin, która jest położona w Wierzbicy koło Srocka. Słynie ona z ryb.
Polecam każdemu odwiedzić to miejsce, szczególnie jeśli ktoś lubi pływać i odpoczywać nad wodą w lecie. Plaże w Serocku nad jeziorem Zegrzyńskim są mniej oblegane niż te położone w Nieporęcie, Ryni, w miejscowości Zegrze. Tutaj możemy odpocząć, poopalać się bez tłumów.
Dodaj komentarz