Archiwum 09 marca 2024


Drobin
Autor: olalubawska
09 marca 2024, 22:00

Drobin
W dniu 08.03.2024 odwiedziłam Drobin- niewielkie miasteczko położone koło 100 km od Warszawy. Leży ono w powiecie płockim. Możemy tam dojechać prywatnym busem z Warszawy, Sierpca, Płońska, Płocka. Miasto jest ważnym węzłem drogowym. Rozchodzą się tu drogi do Warszawy, Torunia, Płocka, Ciechanowa i Baboszewa.
Choć jest to niewielkie miasteczko, jest w nim kilka zabytków które zobaczyć.
Najważniejsze z nich to:
• prostokątny rynek, przy którym mieści się kilka XIX-wiecznych domów,
• gotycki kościół Matki Bożej Różańcowej i św. Stanisława Biskupa z II połowy XV w. – siedziba rzymskokatolickiej parafii św. Stanisława Biskupa. Jest on jednym z punktów na szlaku książąt Mazowieckich.
• Nagrobki renesansowe rodu Kryskich (zap. warsztat pińczowski Santi Gucci Fiorentino) 1572-1576, nawiązujące do grobowców Medyceuszy w kościele San Lorenzo we Florencji.
• stary cmentarz żydowski z XVIII wieku i nowy cmentarz żydowski,
• drewniany wiatrak.
Choć w miasteczku jest kilka zabytkowych budynków,które  mają kilkaset lat, to nie ma żadnej informacji ani tabliczki z informacji na ten temat. Aby dowiedzieć się gdzie znajduję się poszczególne budynki to trzeba pytać mieszkańców miasta. W Internecie są niestety tylko ogólne informacje na temat poszczególnych budynków, nawet nie ma podanego  ich adresu. 
Polecam każdemu odwiedzić to miasteczko. Możemy tam pospacerować, odpocząć, zrelaksować się. Warto na własne oczy przekonać się że małe miasteczka, oddalone od głównych szlaków są również warte odwiedzenia i mogą pochwalić się zabytkami, które nie są mniej cenne niż te w dużych, znanych miastach turystycznych.

Warszawa Chopina
Autor: olalubawska
09 marca 2024, 21:40

Warszawa 07.03.2024
W dniu 07.03.2024 zwiedzałam Warszawę.
Odwiedzane miejsca są częścią Szlaku Chopinowskiego w Warszawie.
Pierwszym punktem mojej wycieczki była ulica Oboźna.
Jest to jedna z bocznych ulic położonych w pobliżu Krakowskiego Przedmieścia.
Być może nią przechadzał się nasz Wielki kompozytor.
Kolejnym punktem mojej wycieczki był pałac Staszica.
W tym budynki mieści się biblioteka Towarzystwa Warszawskiego Przyjaciół Nauk, którą odwiedzał młody Fryderyk.
Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.
Siedzibą Muzeum jest pałac Ogińskich który znajduje się przy ulicy Okólnik 1.
Nie jest to miejsce związane z Chopinem ani z jego rodziną ale w tym budynku Instytut Fryderyka Chopina w 1934 zapoczątkował kolekcję dzisiejszego muzeum.
W muzeum możem zobaczyć największą kolekcję chopinianów. Są to na między innymi: przedmioty osobiste kompozytora, dokumenty rękopiśmienne.
W budynku Muzeum znajduje się również Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, który zajmuje się badaniami naukowymi, popularyzacją wiedzy o Chopinie.
Organizuj on również od 2010 roku Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny imienia Fryderyka Chopina, którego historia sięga 1927.
Do każdego z tych miejsc możemy dojechać komunikacją miejską, rowerem, samochodem.
Polecam każdemu odwiedzić te miejsca.
Możemy przechadzać się ulicami który kiedyś chodził Chopin, poznać jego rodziną, szczegółową historie