Maków Mazowiecki


Autor: olalubawska
24 marca 2024, 20:24

Maków Mazowiecki
W dniu 23.03.2023 odwiedziłam Maków Mazowiecki- miasteczko położone w województwie mazowieckim, siedziba powiatu makowskiego, 77 km na północ od Warszawy. Możemy tam dojechać autobusem prywatnym z Warszawy, Przasznysza, Płocka, Szczytna, Łęczycy, oraz własnym samochodem.
W mieście jest wiele zabytków wartych zobaczenia. Najważniejsze z nich to:
• Kościół Bożego Ciała-początki kościoła datuje się na rok 1200 gdzie na miejsc obecnego kościoła była wzniesiona drewniana świątynia. . Parafię erygował Jakub z Korzkwi – biskup płocki. Budowę obecnego Kościoła rozpoczęto w 1490 r. staraniem, proboszcza makowskiego, ks. Stanisława z Lipia Lipskiego, prepozyta kapituły katedralnej płockiej, podkanclerzego mazowieckiego.
We wnętrzu kościoła możemy zobaczyć nagrobek renesansowy Jędrzeja Noskowskiego z ok. 1591 roku, z piaskowca gotlandzkiego, jego autorem był rzeźbiarz związany z kręgiem Willema van den Blockego z Gdańska. Jędrzej Noskowski (zm. 1591) herbu Łada, był starostą różańskim, makowskim i stanisławowskim.
• Dzwonnica koło kościoła- została wybudowana w latach-1925-6. Na jej ścianach tabliczka i tablica. Na tabliczce informacja: punkt wysokościowy. Na tablicy treść: "DZWONNICA TA ZBUDOWANA ZOSTAŁA KOSZTEM PARAFJAN MAKOWSKICH STARANIEM PROBOSZCZA MAKOWSKIEGO KSIĘDZA PRAŁATA JÓZEFA MICHNIKOWSKIEGO 1926".
• Dawny Dom Kahalny
Murowany dom kahalny (siedziba władz tutejszej gminy żydowskiej), mieszczący także mieszkania rabina zbudowano w 1873 roku. Znajduje się przy ulicy Zielony Rynek 6.
• Łaźnia żydowska
Murowany dawny budynek łaźni powstał w początkach XX wieku zastępując wcześniejsze drewniane żydowskie łaźnie. Zachowane specyficzne, charakterystyczne dla judaistycznych budowli sakralnych formy zdobnicze. Dziś jest to budynek użyteczności publicznej – Miejska Siłownia. Znajduje się przy ulicy Rickovera.
To tylko niektóre z zabytków które możemy zobaczyć w tym mieście. Polecam każdemu odwiedzić to miasteczko, pospacerować ulicami wokół Starego Miasta. Jedynym niedociągnięciem jest brak informacji na temat historii zabytkowych budynków.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz