Archiwum 24 marca 2024


Maków Mazowiecki
Autor: olalubawska
24 marca 2024, 20:24

Maków Mazowiecki
W dniu 23.03.2023 odwiedziłam Maków Mazowiecki- miasteczko położone w województwie mazowieckim, siedziba powiatu makowskiego, 77 km na północ od Warszawy. Możemy tam dojechać autobusem prywatnym z Warszawy, Przasznysza, Płocka, Szczytna, Łęczycy, oraz własnym samochodem.
W mieście jest wiele zabytków wartych zobaczenia. Najważniejsze z nich to:
• Kościół Bożego Ciała-początki kościoła datuje się na rok 1200 gdzie na miejsc obecnego kościoła była wzniesiona drewniana świątynia. . Parafię erygował Jakub z Korzkwi – biskup płocki. Budowę obecnego Kościoła rozpoczęto w 1490 r. staraniem, proboszcza makowskiego, ks. Stanisława z Lipia Lipskiego, prepozyta kapituły katedralnej płockiej, podkanclerzego mazowieckiego.
We wnętrzu kościoła możemy zobaczyć nagrobek renesansowy Jędrzeja Noskowskiego z ok. 1591 roku, z piaskowca gotlandzkiego, jego autorem był rzeźbiarz związany z kręgiem Willema van den Blockego z Gdańska. Jędrzej Noskowski (zm. 1591) herbu Łada, był starostą różańskim, makowskim i stanisławowskim.
• Dzwonnica koło kościoła- została wybudowana w latach-1925-6. Na jej ścianach tabliczka i tablica. Na tabliczce informacja: punkt wysokościowy. Na tablicy treść: "DZWONNICA TA ZBUDOWANA ZOSTAŁA KOSZTEM PARAFJAN MAKOWSKICH STARANIEM PROBOSZCZA MAKOWSKIEGO KSIĘDZA PRAŁATA JÓZEFA MICHNIKOWSKIEGO 1926".
• Dawny Dom Kahalny
Murowany dom kahalny (siedziba władz tutejszej gminy żydowskiej), mieszczący także mieszkania rabina zbudowano w 1873 roku. Znajduje się przy ulicy Zielony Rynek 6.
• Łaźnia żydowska
Murowany dawny budynek łaźni powstał w początkach XX wieku zastępując wcześniejsze drewniane żydowskie łaźnie. Zachowane specyficzne, charakterystyczne dla judaistycznych budowli sakralnych formy zdobnicze. Dziś jest to budynek użyteczności publicznej – Miejska Siłownia. Znajduje się przy ulicy Rickovera.
To tylko niektóre z zabytków które możemy zobaczyć w tym mieście. Polecam każdemu odwiedzić to miasteczko, pospacerować ulicami wokół Starego Miasta. Jedynym niedociągnięciem jest brak informacji na temat historii zabytkowych budynków.