Radom
30 marca 2025, 18:17
Radom
W dniu 25.03.2025 odwiedziłam Radom-miasto na prawach powiatu w centralno-wschodniej Polsce w województwie mazowieckim. Możemy tam dojechać z wielu miast polskich autobusem, pociągiem, samochodem a od niedawana samolotem na przykład; z Warszawy, Lublina, Łukowa, Kozienic. Miasto to leży na szklaku turystycznym : „W kręgu dziedzictwa żydowskiego”.
Jest tutaj wiele zabytków oraz ciekawych miejsc. Każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy historii mogą zwiedzić różna zabytki i miejsca historyczne na przykład:
• Grodzisko Piotrówka – gród obronny założony w II poł. X w. na wzniesieniu w pobliżu rzeki Mlecznej. Na początku XI w. rozbudowany, na przełomie X/XI w. wzniesiono w obrębie fortyfikacji kościół pw. św. Piotra – pierwszą radomską świątynię, od której grodzisko wzięło nazwę. W 1959 oraz w latach 2009–2014 prowadzono na obszarze grodziska badania archeologiczne.
• Kościół św. Wacława – gotycka świątynia jednonawowa, wzniesiona ok. 1216 z fundacji Leszka Białego. Najstarszy budynek murowany Radomia. W latach 1780–1978 budynek nie pełnił funkcji sakralnej. W latach 1978–1986 poddany gruntownej renowacji i rekonsekrowany.
• Kolegium i kościół oo. pijarów – gmach usytuowany przy Rynku wznoszono etapami w latach 1737–1756 według projektu Antonia Solariego, nadwornego architekta królów z dynastii saskiej. Niedokończony budynek uzupełniono w latach 1818–1820 klasycystyczną fasadą od strony Rynku. W latach 1824–1825 wzniesiono murowany kościół pw. św. Jana Kantego. Obecnie siedziba Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
• Kościół ewangelicko-augsburski w Radomiu – pierwotnie katolicka świątynia pw. Wniebowzięcia NMP z XIV w. (według tradycji dawne prezbiterium znajdujące się od strony ulicy Reja zawiera konstrukcję jednej z baszt obronnych murów miejskich). W 1830 budynek przebudowany w stylu klasycystycznym na siedzibę parafii ewangelickiej. Kolejna przebudowa z lat 1893–1895 nadała budynkowi cechy eklektyczne.
Miłości teatrów i muzeów mogą odwiedzić następujące miejsca:
• Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia- instytucja kultury województwa mazowieckiego z siedzibą w Radomiu. Główne cele statutowe placówki to gromadzenie i prezentacja zbiorów sztuki współczesnej (polskiej i zagranicznej) oraz działalność edukacyjna i informacyjna.
• Muzeum Jacka Malczewskego-Muzeum im. Jacka Malczewskiego – instytucja kultury województwa mazowieckiego z siedzibą w Radomiu, utworzona w 1923. Główne cele statutowe placówki to gromadzenie, zabezpieczanie, naukowe opracowywanie oraz prezentacja dóbr kultury polskiej w zakresie archeologii, historii, literatury, przyrody i sztuki.
• Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu- Działający od 1976 roku Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego jest jedynym zawodowym teatrem w Radomiu. To teatr repertuarowy. Rozmawiający ze zróżnicowaną i możliwie wielką widownią (obecnie placówkę odwiedza każdego roku ok. 70 tys. widzów). Praca tak zdefiniowanego teatru zakłada różnorodność form, treści i adresatów. Na czterech scenach rocznie przygotowuje od 8 do 13 premier. Najważniejszą artystyczną wizytówką radomskiego Teatru jest organizowany od 1993 roku Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski – jedyny w Polsce festiwal poświęcony twórczości jednego autora i jedyny promujący polską literaturę za granicą.
Także miłośnicy odpoczynku nad wodą znajdą coś dla siebie. Na ternie miasta znajduje się Zalew Borki – zbiornik wody w Radomiu, o powierzchni 9 ha. Mieści się na terenie dzielnicy Borki, przy ulicy Krasickiego. Zalew wybudowano w latach 70. XX w. – w dużej mierze w czynie społecznym. Wokół zalewu możemy pospacerować, odpocząć.
Polecam każdemu odwiedzić to miasto. Pospacerować, odpocząć. Nabrać sił.
Dodaj komentarz