Spacer
| Kategorie: wydarzenia
21 maja 2023, 20:48
Aleja Kasztanowa
W dniu 21.05.2023 pojechałam metrem na Kabaty aby zobaczyć położoną w pobliżu Aleję Kasztanową. Możemy tam dojść zarówno od strony metra Kabaty jak i od strony Parku przy Bażantarni.
Wiosną zachwyca kwitnącymi kwiatami kasztanowca. Latem przykuwa oko soczyście zielonymi liśćmi. Jesienią rozpieszcza ciepłymi kolorami. A zimą tworzy malowniczy krajobraz ze śniegiem. Szpalery wysokich kasztanowców tworzą wyjątkową aleję na warszawskich Kabatach.
Na warszawskich Kabatach, wzdłuż ulicy K. Jeżewskiego, znajduje się historyczna aleja spacerowa, która zmienia swój wygląd wraz z porami roku. Jak głosi legenda, Aleja Kasztanowa istnieje od 1815 roku. Wówczas drogę prowadzącą z Góry Kalwarii do Wilanowa obsadzono kasztanowcami. Drzewa miały zapewnić bezpieczeństwo Aleksandrowi I. Aleja po raz pierwszy pojawiała się na mapach w 1875. Aleja Kasztanowa składa się z dwóch części. Jedna łączy ulicę Jana Rosoła z aleją Komisji Edukacji Narodowej. Fragment drugiej przebiega wśród budynków między aleją a ulicą Stryjeńskich.
Obecnie rosną tu m.in. kasztanowce zwyczajne, jabłonie, grusze i dęby szypułkowe. Jak głoszą niektóre źródła, w przeszłości zaobserwować tu można było spacerujące bażanty.
W XIX wieku istniała tu cegielnia, dostarczająca cegły dla budowy pałacu Krasińskich i pałacu w Natolinie. W kolejnych latach właściciele gruntów sadzili tutaj kolejne gatunki drzew. To sprawiło, że aleja jest ciekawym fragmentem przyrody w sąsiedztwie wielkich osiedli mieszkaniowych. W 1864 postawiono drewniany ok. trzymetrowy krzyż upamiętniający powstanie styczniowe. W 2000 przy skrzyżowaniu z aleją KEN odsłonięto pomnik pielgrzymki właściciela Kabat, rycerza Andrzeja Ciołka, do Santiago de Compostela w 1404.
Polecam każdemu przespacerować się tą aleją. Jest tam cisza, spokój, możemy odpocząć.
Jest ona mniej zatłoczona niż inne miejsca na spacery wybierane przez mieszkańców oraz turystów na przykład; Park przy Bażantarni, Łazienki Królewskie, Wilanów.
Dodaj komentarz