Giżyce i Młodzieszyn
18 stycznia 2025, 20:15
Giżyce i Młodzieszyn
W dniu 16.01.2025 odwiedziłam Giżyce i Młodzieszyn- miejscowości położone w powiecie sochaczewskim.
Do pierwszej z nich możemy dostać się komunikacją prywatną z Warszawy, Iłowa, Sannik, Gostynina, Sochaczewa albo własnym samochodem. Wieś ta położona jest na szlaku książąt mazowieckich.
Największym zabytkiem Giżyc jest kościół, zbudowany w stylu gotyckim, pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła. Wzniesiony po 1439 z fundacji Pawła Giżyckiego biskupa płockiego. Ceglany, jednonawowy, z zakrystią od wschodu. W czasie II wojny światowej uległ dewastacji, gdyż przeznaczony został przez Niemców na stajnię dla koni. Znajduje się w nim wiele cennych eksponatów, m.in. fotel rokokowy z XVIII wieku oraz freski namalowane przez nieznanego malarza. W pobliżu świątyni znajduje się murowana dzwonnica z trzema dzwonami o imionach: Maryja, Piotr i Paweł. Niestety kościół był zamknięty, nie mogłam zobaczyć jego wnętrza.
Drugim zabytkiem jest zespół pałacowo-parkowy rodziny Suskich (II poł. XIX w., w którym obecnie znajduje się Państwowy Dom Dziecka. W miejscu obecnego pałacu stał dwór obronny wystawiony w 1439 r. przez Pawła Giżyckiego (właściciela wsi Giżyce), a w latach 1945–1951 w pałacu mieścił się Uniwersytet Ludowy.
Na ten moment pałac jest zamknięty, otoczony murem, więc nie ma możliwości aby go zobaczyć bliżej nawet z zewnątrz.
Drugą odwiedzaną przez mnie miejscowością był Młodzieszyn.
Możemy tam dojechać z Iłowa, Sochaczewa, Januszewa, Kamiona, Wyszogrodu, lub własnym samochodem. Autobusy kursują tam tylko na tygodniu w dni nauki szkolnej. Najlepiej przed podróżą sprawdzić rozkład jazdy w intrenecie. Miejscowość ta położona jest na Szlaku Chopinowskim.
Największą i główną atrakcją Młodzieszyna jest Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Młodzieszynie wraz z zabytkową dzwonnicą. Wymurowany w 1875 roku kościół został zniszczony w czasie działań wojennych II Wojny Światowej. Obecny został pobudowany w latach 1947-1951 według projektu architekta Włodzimierza Skolimowskiego. W kościele Parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Młodzieszynie znajduje się krucyfiks pochodzący z Norymbergii z XVII w. i zabytkowa monstrancja z tego samego okresu. Obok kościoła stoi dzwonnica, pamiątka po dawnym kościele z 1875 r. zburzonym czasie II Wojny Światowej. W czasie okupacji hitlerowskiej została ona zamieniona na więzienie gdzie przetrzymywano i mordowano mieszkańców z tego terenu.
Drugą atrakcją miejscowości jest niedawno odrestaurowany park dworski znajdujący się przy ulicy Kruczej. Na ternie koło 4,80 ha możemy pospacerować, odpocząć, podziwiać przyrodę.
Polecam odwiedzić obie te miejscowości. Możemy tam odpocząć, pospacerować, nabrać sił. Przekonać się że nie tylko wydarzenia rozgrywające się w znanych, dużych miejscowościach takich jak na przykład: Warszawa, Płock, Sierpc, Pułtusk, Ciechanów, Siedlce, Liw, Czersk, Szydłowiec, Gostynin, Sochaczew miały wpływ na historię Polski i Europy ale również też które odbywały się w mniej znacznych miastach.
Dodaj komentarz