Archiwum 26 lutego 2024


Warszawa
Autor: olalubawska
26 lutego 2024, 21:53

Warszawa

W dniach 24-25.02. zwiedzałam Warszawę aby zobaczyć mniej znane ale ciekawe miejsce w stoicy.
Pierwszym odwiedzanym miejscem w sobotę był Kościół Chrystusa Króla na Targówku. Możemy tam dojechać autobusem, tramwajem, samochodem.
Jest to zabytkowy kościół. Jego budowa zaczęła się w 1933. staraniom księdza Jana Golędzinowskiego; zostały zakończone w 1954 roku przez księdza Franciszka Duczyńskiego, oficjała Sądu Metropolitalnego. Pierwsze plany zostały wykonane przez Bronisława Colonnę-Czosnowskiego, po zakończeniu II wojny światowej zostały zmienione przez architekta Stanisława Koziejewskiego.
Kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla (ul. Tykocińska #27/35) to jedna z trzech świątyń diecezji warszawsko-praskiej zbudowana jako wotum wdzięczności za zwycięską bitwę Cudu nad Wisłą. Jest również pomnikiem poległych w obronie Ojczyzny.
Kościół jest zbudowany na planie krzyża. To trójnawowa bazylika z transeptem i nawą główną wyższą od naw bocznych, nakryta wysokim, dwuspadowym dachem . Ma żelbetową konstrukcję projektu Zdzisława Gilewicza . Na dachu góruje wieżyczka, w której znajduje się mały dzwon - sygnaturka. Styl architektoniczny trudno jest określić, gdyż był trzykrotnie zmieniany. Pod prezbiterium i zakrystią znajduje się dolny kościół.
Drugim punktem odwiedzanym w tym dniu był Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej w Rembertowie. Możemy tam dojechać pociągiem, autobusem, swoim samochodem.
Budowa świątyni według planów architektów: Wiesława Kononowicza i Stanisława Mizerskiego została rozpoczęta w lipcu 1939 roku, ale wybuch II wojny światowej przerwał prace, zostały one wznowiono dopiero w 1946 roku. Kamień węgielny został poświęcony przez kardynała Augusta Hlonda w dniu 1 czerwca 1947 roku. Kościół stanął w stanie surowym w 1952 roku dzięki staraniom księdza prałata Stanisława Skrzeszewskiego. W dniu 20 kwietnia 1952 roku arcybiskup Stefan Wyszyński odprawił pierwszą mszę świętą, poświęcił mury oraz pierwszy dzwon i nadał mu imię „Stefan”. Wyposażenie wnętrza powstało dzięki staraniom księdza prałata Józefa Urcusa. Kościół został konsekrowany przez biskupa Jerzego Modzelewskiego w 1978 roku. W 1995 roku dzięki staraniom księdza prałata Edwarda Żmijewskiego została ukończona wieża i w ten sposób projekt został zrealizowany do końca.
Ostatnim punktem odwiedzanym w tym dniu był Pomnik Cudu nad Wisłą na Bródnie.
Możemy tam dojechać autobusem, tramwajem, własnym samochodem.
Pomnik ten jest niewielki i został postawiony przez mieszkańców Bródna w 1925 roku dla upamiętnienia tamtych walk. Znajduje się na nim taka inskrypcja:
W 5-tą rocznicę „Cudu nad Wisłą” i zwycięstwa nad nawałą bolszewicką w dniu 15 sierpnia 1920 r. pomnik ten fundują mieszkańcy Nowego Bródna. 15 sierpnia 1925 r.

W niedzielę zwiedzanie zaczęłam od nowego Muzeum Wojska Polskiego, które ma siedzibę w Cytadeli Warszawskiej.
Ma ono siedzibę w pobliżu Dworca PKP Warszawa Gdańska więc możemy dojechać tam nie tylko z Warszawy ale z wielu miast polskich na przykład z Radomia, Piaseczna, Warki, Krakowa.
Od 13 sierpnia Muzeum Wojska Polskiego otworzyło nową siedzibę w Cytadeli Warszawskiej. Odtwarza ona układ koszar gwardii króla z czasów I RP. Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego to nowoczesny pawilon, który wykorzystuje najnowsze możliwości techniczne i rozwiązania architektoniczne, nawiązując jednocześnie do historycznych form i polskich tradycji wojskowych. Stanowi on godną oprawę dla bogatych zbiorów i siedzibę Muzeum na miarę XXI wieku. Poza salami ekspozycyjnymi, znajdują się w nim magazyn eksponatów oraz nowoczesne sale multimedialne i konferencyjne, dzięki którym Muzeum oferuje wydarzenia kulturalne i zajęcia edukacyjne. uzeum zostało przeniesione ze starej lokalizacji w centrum miasta. W Muzeum działa archiwum ikonograficzne, biblioteka fachowa oraz specjalistyczne pracownie konserwacji zabytków: metalu, drewna, malarstwa, skóry i papieru oraz tkanin.
Wokół Muzeum jest spory park gdzie możemy pospacerować, odpocząć.
Drugim punktem odwiedzanym w tym dniu było Muzeum Niepodległości, które ma siedzibę w pobliżu Metra Ratusz Arsenał. Możemy tam dojechać metrem, tramwajem, autobusem, samochodem, rowerem.
Muzeum Niepodległości powstało 30 stycznia 1990 r. jako Muzeum Historii Polskich Ruchów Niepodległościowych i Społecznych. Upamiętnia historię dążeń Polaków do niepodległości.
W muzeum możemy zobaczyć wystawy stałe w siedzibie głównej:
• Z Orłem Białym przez wieki. Godło i herb państwa polskiego w rozwoju historycznym.
• Polonia Restituta. O niepodległość i granice 1914–1921.
• Kresy Bezkresy
Główną wystawa „Polonia Restituta. O niepodległość i granice 1914-1921” przedstawia okres 7 lat walk i zmagań, które doprowadziły do powrotu Polski na mapę Europy. W klimat ówczesnych nastrojów wprowadzi Cię minigaleria obrazów, prezentujących XIX-wieczną walkę o niepodległość. Wśród eksponatów znajdują się liczne dokumenty, zdjęcia, plakaty jak również kolekcja odznak, broni i pamiątek wojskowych. W oddzielnych salach poznasz działające w tym okresie obozy polityczne – jeden związany z Józefem Piłsudskim, drugi – Romanem Dmowskim, a także obejrzysz dokumenty dotyczące konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 roku.
Na wystawie „Z Orłem Białym przez wieki. Symbol władców, państwa i narodu” zobaczysz reprodukcje pieczęci królewskich, ukazujące przemiany polskiego godła na przestrzeni wieków, a także monety, medale, sztandary i biżuterię patriotyczną z ostatnich 200 lat.
Nie omieszkaj zajrzeć również na wystawy „Kresy” i „+bezkresy+”. Pierwsza obejmuje pamiątki rodzinne, fotografie oraz osobiste dokumenty mieszkańców wschodnich terenów przedwojennej Polski jak również materiały związane z najpopularniejszą audycją radiową – Wesołą Lwowską Falą. Druga poświęcona jest zbrodni katyńskiej i losom kresowiaków, zesłanych w głąb Azji.
Polecam każdemu odwiedzić powyższe miejsca. Dzięki nim możemy lepiej poznać historię naszego państwa, dowidzieć się wielu ciekawostek na temat życia codziennego, poznać mniej znane historie związane z odzyskaniem niepodległości