Archiwum 18 lutego 2024


Wycieczka
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
18 lutego 2024, 20:12

Wyszogród
W dniu 17.02.2024 odwiedziłam Wyszogród- niewielkie miasteczko położone w powiecie połockim, koło godziny drogi od Warszawy. Wznosi się na 30 metrowej skarpie, z której roztacza się genialny widok na Wisłę, wpadającą do niej Bzurę oraz ciągnące się po horyzont sosnowe bory Puszczy Kampinoskiej. Możemy tam dojechać prywatnymi busami z Warszawy, Płocka, Liwu, Zakroczymia oraz własnym samochodem.
W tym niewielkim mieście jest sporo zabytków wartych uwagi.
Najważniejsze z nich to:
• Kościół Świętej Trójcy – został wybudowany w XVIII w. przez architekta pomorskiego Samuela Fischera. Kościół zbudowany jest w stylu późnobarokowym, a fasadę kościoła wieńczą dwie smukłe wieże. We wnętrzu na uwagę zasługuje neobarokowy ołtarz z drugiej połowy XIX w.
• Kościół Matki Boskiej Anielskiej – kościół Franciszkanów został oddany do użytku na początku XV w. W XVII w. uległ rozbudowie i przebudowie. W latach 1808–1945 był kościołem luterańskim. Zbudowany w stylu barokowym, posiada zabytkowy ołtarz, nawy, późnogotyckie prezbiterium. Ołtarz główny posiada ciekawą rzeźbę pelikana, który karmi młode.
• układ przestrzenny Wyszogrodu z Rynkiem i uliczkami z niego wychodzącymi
• ratusz – siedziba Urzędu Miasta i Gminy
• pomnik poświęcony Bohaterom Bitwy nad Bzurą
• barokowy budynek klasztorny z 1684 r.
• domy z XVIII i XIX w.
• klasztor Franciszkanów, który liczy sobie już ponad 200 lat. W czasach zaborów kościół był świątynią luteranów.
Polecam każdemu odwiedzić to miasteczko, zboczyć z drogi. Możemy się przekonać że czasem warto nie iść utartymi szklakami, tylko wybrać mniej znane miejscowości które też mogą wiele nam zaoferować.

 

Wycieczka
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
18 lutego 2024, 20:00

Czerwińsk nad Wisłą
W dniu 16.02.2024 odwiedziłam Czerwińsk nad Wisłą- małe miasteczko położone powiecie płońskim. Możemy tam dojechać prywatnymi busami z Warszawy, Płocka, Zakroczymia oraz własnym samochodem. Stanowi bardzo ciekawe miejsce podczas zwiedzania regionu. Kameralność Czerwińska przywodzi na myśl raczej wiejską atmosferę, ale setki lat historii czynią z niego ciekawe miejsce.
Bez wątpienia największą atrakcją Czerwińska jest znajdująca się tam bazylika Zwiastowania Najświętszej Marii Panny nazywana też Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Została ona wybudowana w drugiej ćwierci XII w. wraz z klasztorem kanoników regularnych, który istniał w Czerwińsku do 1819 r. Następnie kościół przejęły norbertanki, a w końcu w 1923 r. salezjanie. Fundatorem świątyni był pochodzący z Belgi biskup płocki Aleksander z Malonne. Jest to jeden z największych kościołów romańskich w Polsce i również w jego wnętrzu zachowały się elementy stworzone w tym stylu. We wnętrzu kościoła zachowały się również XIII-wieczne freski – jedne z zaledwie kilku takich romańskich malowideł w całej Polsce. Dziś, po przeniesieniu, znajdują się one na końcu nawy południowej. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających bazylikę w Czerwińsku są dwa muzea znajdujące na terenie klasztoru. Pierwszym z nich jest Muzeum Misyjne, w którym prezentowane są pamiątki przywiezione przez misjonarzy salezjańskich z całego świata. Można tam zobaczyć ozdoby, przedmioty codziennego użytku czy ubrania z wielu różnych kultur – od indiańskich, przez afrykańskie po tradycyjne japońskie stroje i przedmioty wykorzystywane w domach. Wśród eksponatów znajdują się m.in. pióropusze, tradycyjna broń (jak łuk i strzały), kosze i pojemniki, a także skóry egzotycznych zwierząt. Muzeum Misyjne powstało w 1976 r. i zostało zrewitalizowane w 2015 r.
Drugie przyklasztorne muzeum poświęcone jest pamięci kardynała Augusta Hlonda, który był salezjaninem i prymasem Polski w latach 1926-1948. Otwarta w 2015 r. placówka prezentuje między innymi rzeczy osobiste prymasa, ale też przedmioty wykorzystywane przez niego w pracy i posłudze kapłańskiej. Zatem w muzeum kardynała Augusta Hlonda z jednej strony można zobaczyć portrety prymasa, rodzinne fotografie, a nawet pośmiertny odlew twarzy, a z drugiej szaty liturgiczne, modlitewniki, księgi mszalne, ornat żałobny pochodzący z XIX w. czy relikwie.
Znajduje się przy nim kilka starszych, głównie drewnianych budynków. Najbardziej wiekowym i najciekawszym z nich jest dom przy placu Batorego 1. Jest to pochodzący z połowy XIX w. dom zbudowany z bali sosnowych, który jest typowym przykładem tego typu budownictwa na Mazowszu. Chwilę relaksu i okazję do krótkiego spaceru zapewni Bulwar Wiślany, czyli ścieżka ciągnąca się wzdłuż rzeki.
Zdecydowanie koniecznie trzeba dotrzeć na niewielki, wybrukowany „kocimi łbami” ryneczek. Mamy wrażenie, że tutaj zatrzymał się czas. Mieszkańcy przenieśli centrum życia w głąb lądu, pozostawiając brzegi Wisły w spokoju.
Polecam każdemu odwiedź to miasteczko. Możemy tam odpocząć, pospacerować bez tłumów.