Archiwum 31 sierpnia 2023


Wycieczka
Autor: olalubawska
31 sierpnia 2023, 20:42

Ostrołęka
W dniu 28.08.2023 odwiedziłam Ostrołękę- miasto leżące na północno-wschodnim krańcu województwa mazowieckiego. Możemy tam dojechać komunikacją prywatną z Warszawy lun autem. Miasto jest ośrodkiem usług oraz przemysłu energetycznego, budowlanego, celulozowo-papierniczego i spożywczego. Ośrodek folkloru kurpiowskiego.
W mieście jest wiele zabytków. Najważniejsze z nich to :
• Rynek i centrum miasta
• Pomnik Józefa Bema
• Mauzoleum bitwy pod Ostrołęką, czyli Forty Bema
• Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja
• Kościół św. Antoniego Padewskiego
Są tutaj również inne zabytki niewymienione powyżej. Na terenie miasta działają 3 uczelnie wyższe, szkoły policealne domy kultury.
Polecam każdemu odwiedzić to miejsce. Możemy tam odpocząć, pospacerować, zobaczyć ciekawe zabytki.

Wycieczka
Autor: olalubawska
31 sierpnia 2023, 20:19

Muzeum Marszałka Piłsudskiego Sulejówek
W dniu 27.08.2023 odwiedziłam Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Możemy tam dojechać komunikacją miejską lub pociągiem z Warszawy, samochodem lub rowerem. W pobliżu jest bezpłatny parking dla zmotoryzowanych. Ideą tego miejsca jest przedstawienie postaci Józefa Piłsudskiego na szerokim tle historycznym, kulturowym i społecznym oraz przekazanie i upowszechnianie reprezentowanych przez niego wartości, idei walki o niepodległość i pracy nad budową państwa. Muzeum ulokowane jest w leśnym parku o powierzchni 4 ha. Trzy zabytkowe budynki i jeden nowy, tworzą kompleks muzealny, którego serce bije w dworku „Milusin”, a źródło wiedzy znajduje się na wystawie stałej w nowym budynku.
W muzeum możemy obejrzeć wystawę stałą :Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867 – 1935”. Ekspozycja ma powierzchnię 2 100 m2 i znajduje się w podziemnej hali. Zbudowana została na dwóch poziomach połączonych przestrzenią centralną. Ścieżka zwiedzania zaczyna się na poziomie -3 i kończy na poziomie -2. Centralną część wystawy oddzielono unikatowymi na skalę światową wielkoformatowymi ekranami. Na wystawie pierwszoplanową rolę odgrywają eksponaty, których przekaz uzupełniają infografiki, reprodukcje, cytaty, światło, dźwięk oraz prezentacje multimedialne.
Możemy tutaj również zwiedzić Dworek „Milusin” i ogród historyczny.
W 1923 r. rodzina Piłsudskich wprowadziła się do „Milusina”. Dom został zaprojektowany przez znanego architekta Kazimierza Skórewicza w popularnym wówczas stylu, nawiązującym do architektury polskich dworów. Gdy Marszałek zrezygnował z pełnienia funkcji państwowych, dom w Sulejówku stał się miejscem jego wytchnienia po trzydziestu latach intensywnej działalności i pracy nad budową niepodległej Polski. Ogród historyczny otaczający dworek to miejsce, gdzie najważniejszym bohaterem jest bliska Piłsudskim przyroda. Spacer po „puszczy milusińskiej” z odtworzonym warzywnikiem, sadem i pasieką, pozwala poznać uroki dawnego letniska, jakim był Sulejówek.
W muzeum są również wystawy czasowe, które zmieniają się w zależności od pory roku, wydarzeń obecnych na świecie i w Polsce.
Polecam każdemu odwiedzić to muzeum. Możemy tam zobaczyć wiele przedmiotów związanych z jego patronem, dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat życia prywatnego marszałka, zagrać w różne gry które są rozmieszczone po całej wystawie. Po zwiedzaniu możemy posilić się w restauracji Adelcia- nazwanej na cześć gosposi Marszałka i jego drugiej żony Aleksandry.