Archiwum 01 lutego 2025


Grójec
Autor: olalubawska
01 lutego 2025, 22:07

Grójec
W dniu 31.01.2025 odwiedziłam Grójec- miasto w Polsce położone w województwie mazowieckim, siedziba powiatu grójeckiego i gminy miejsko-wiejskiej Grójec. Leży 45 km na południe od Warszawy. Możemy tam dojechać komunikacją państwową i prywatną z wielu miast na przykład: Warszawy, Piaseczna, Białobrzegów, Radomia, Warki i wielu innych, albo własnym samochodem. Miasto leży na Szlaku Książąt Mazowieckich.
Okolice Grójca jak i samo miasto jest najbardziej znane z produkcji jabłek grójeckich. Sady położone na terenie gminy dostarczają koło 40 % krajowej produkcji jabłek. Od 28 kwietnia 2008 jabłka grójeckie są oficjalnie produktem tradycyjnym, a 27 listopada 2010 uzyskały rejestrację jako chronione oznaczenie geograficzne – produkt regionalny Bardzo szybko rozwija się także przetwórstwo tych owoców, które od prostej produkcji koncentratu do soku jabłkowego, przekształca się w kierunku produkcji soków mętnych i cydru.
Oprócz firm związanych z przetwórstwem oraz magazynowaniem jabłek w mieście działają firmy związane z innymi branżami. Są to:
• Faurecia Automotive Polska S.A- firma zajmującą się produkcją wyposażenia samochodów, metalowych konstrukcji siedzeń. Fabryka w Grójcu była pierwszym zakładem produkcyjnym który otwarto w Polsce. Obecnie działa w Polsce 5 spółek związanych z tą firmą.
• Peter Renz Ltd- ten zakład zajmuje się specjalistyczną naprawą produktów niemieckiego koncernu Motoren und Turbinen Union (w skrócie MTU) Friedrichshafen GmbH, będącego dostawcą najwyższej jakości silników i systemów napędowych dla przemysłu okrętowego, kolejnictwa, energetyki oraz maszyn ciężkich.
• Cukiernicza Spółdzielnia Inwalidów „Jedność”- jest to producent słodyczy.
W Grójcu jest kilka ciekawych zabytków które warto zobaczyć. Najważniejsze z nich to:
• Ratusz w Grójcu – wybudowany w 1821 roku według projektu Hilarego Szpilowskiego w stylu klasycystycznym. Został wpisany do rejestru zabytków 23 marca 1962 roku oraz 12 lutego 1982. Znajduje się przy Rynku (Plac Wolności). Obecnie siedziba Urzędu Stanu Cywilnego.
• Kościół św. Mikołaja Biskupa – wybudowany w stylu późnogotyckim w latach 1520-30. Obok drewniana dzwonnica z roku 1889. Wewnątrz - datowana na rok 1482 chrzcielnica, w której ochrzczono ks. Piotra Skargę, na terenie przykościelnym znajduje się również jego pomnik.
• Zespół dworca Grójeckiej Kolei Dojazdowej, obejmujący m.in. dworzec i wieżę ciśnień- obecnie dworzec jest w remoncie i możemy zobaczyć go tylko z zewnątrz.
Oprócz wyżej wymienionych zabytków jest jeszcze kilka wartych obejrzenia. Warto przekonać się na własne oczy.
Polecam każdemu odwiedzić to miasto. Możemy tam pospacerować, odpocząć, w lecie posiedzieć przy fontannie. Sprawdzić samemu że warte odwiedzenia są nie tylko duże, znane miasta, stolice województw ale również te mniejsze, powiatowe może troszkę znane.

 

 

 

 

Kowalewo koło Drobina
Autor: olalubawska
01 lutego 2025, 21:43

Kowalewo Koło Drobina
W dniu 27.01.2025 odwiedziłam Kowalewo koło Drobina- wieś sołecką w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie płockim, w gminie Drobin.
Możemy tam dojść na piechotę z Drobina albo podjechać własnym samochodem.
Miejscowość ta leży na szklaku Chopinowskim. Znajdują się tutaj ruiny danego dworu w którym przebywał Fryderyk Chopin w roku 1827. Właścicielem dworu w tamtym okresie był hrabia Ksawery Zboiński, krewny rodziny Dziewanowskich z Szafarni. Był on również ojcem chrzestnym (1815) najmłodszej córki Chopinów, Emilii.
Podczas pobytu w Kowalewie nasz kompozytor odpoczywał na łonie przyrody , podziwiał ją, pisał o odpoczynku do przyjaciół w Warszawie.
Do dworu prowadzi aleja lipowa. Niestety ruiny dworu są w opłakanym stanie. Porośnięte krzewami, drzewami, są tylko fragmenty ścian i okien.
Gmina na której leży dwór nie ma pieniędzy na remont.
Polecam odwiedzić tą wieś. Możemy tam zboczyć ruiny choć w opłakanym stanie, gdzie przebywał nasz kompozytor. Przekonać się samemu że nie tylko w dużych, znanych miejscowościach przebywał Chopin ale również w tych mniejszych. Uważam ze gminna powinna zadbać o ten zabytek, wyremontować go. Minusem jest również słaby dojazd z Drobina. Bez samochodu czeka nas ponad 7 km spacer w jedna stronę. Władze gminy powinny zadbać o dwór, wyremontować go. Gdyby był odnowioną atrakcją turystyczną na pewno wiele osób chciałaby go zobaczyć. Bez dobrego dojazdu komunikacją między miastową nawet po remoncie nie było by zbyt wielu chętnych na zwiedzanie. Nie każdy ma samochód, część osób również nie chce go mieć z różnych powodów. Jednocześnie te osoby chciałaby zwiedzać ciekawe miejsce, związane z Chopinem i nie tylko. Rezygnują one jednak ponieważ do danego miejsce nie ma dobrego dojazdu autobusem. Bez dobrego transportu publicznego nie ma co liczyć na wzrost turystów w danej gminie czy powiecie.