Najnowsze wpisy, strona 6


Mińsk Mazowiecki


Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
12 sierpnia 2024, 21:59

Mińsk Mazowiecki
W dniu 11.08.2024 odwiedziłam Mińsk Mazowiecki-– miasto w Polsce, w województwie mazowieckim, należące do aglomeracji warszawskiej, położone koło 20 km od centrum Warszawy. Możemy tam dojechać pociągiem z Warszawy, Legionowa, Siedlec, autobusami lokalnymi oraz samochodem. W mieście działa bezpłatna komunikacja miejska dla mieszkańców, łącząca różne dzielnice miasta.
Miasto leży na szlaku bitwy warszawskiej 1920 roku.
Pierwszym punktem wycieczki był obraz Matki Bożej Hallerowskiej, znajdujący się w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny .
Nazwa ta jest związana z generałem Hallerem który modlił się przed rozpoczęciem bitwy warszawskiej. 10 dni po wygranej starcia długo klęczał i dziękował za wygraną.
Do kościoła możemy podjechać komunikacją miejska lub przespacerować się pól godziny.
Drugim punktem wycieczki było Muzeum 7. Pułk Ułanów Lubelskich. Muzeum jest położne w pobliżu dworca PKP.
W muzeum są zgromadzone pamiątki związane z wyżej wymienionym pułkiem.
Ekspozycja muzeum podzielona jest na 5 sal wystawowych, prezentujących charakterystyczne okresy z życia jednostki, a mianowicie:
Sala 1 – lata 1918-1921
Okres tworzenia się Pułku na Lubelszczyźnie w 1918 roku, udział w wojnie z Ukraińcami oraz działania Pułku w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zwiedzający mogą tu poznać trudne początki jednostki, zróżnicowane umundurowanie i uzbrojenie kawalerii a także obejrzeć sprzęt jeździecki z tamtego okresu – siodła i kiełzna różnych państw. Na ścianach znajdują się portrety dowódców oraz obrazy przedstawiające najważniejsze bitwy z 1919 i 1920 roku – szarżę pod Berdówką i pod Cycowem.
Sala nr 2
Odtworzony gabinet dowódcy pułku z okresu pokojowego 1921-1939. Znajdziemy tu meble i wyposażenie z epoki, oryginalną kasę pancerną z mińskich koszar oraz najważniejszy przedmiot w Pułku – sztandar. W tej sali umieszczono portrety patrona jednostki – gen. Kazimierza Sosnkowskiego jak również fotografie i obraz prezentujące moment odznaczenia sztandaru pułkowego Orderem Virtuti Militari przez Marszałka Piłsudskiego 23 marca 1921 w Kraśniku.
Sala 3 – okres pokojowy 1921-1939
Są tu prezentowane eksponaty z czasu stacjonowania Pułku w Mińsku Mazowieckim. Wiele przedmiotów podstawowego wyposażenia kawalerii, szable, mundury, czapki, odznaki i dokumenty, jak również unikalne grawerowane pamiątki i trofea sportowe podoficerów i oficerów, na czele ze srebrną statuetką konia podarowaną w dniu imienin Marszałkowi Piłsudskiemu przez oficerów. Zwiedzający poznają w tym miejscu ciekawostki z procesu szkolenia żołnierzy w kawalerii, związki jednostki z Marszałkiem Piłsudskim oraz historię niesamowitej współpracy Pułku z lokalną społecznością na tle gospodarczym i kulturowym.

Sala 4 – kampania wrześniowa 1939
Poznajemy tu działania 7. Pułku Ułanów we wrześniu i w pierwszych dniach października 1939 roku, najważniejsze bitwy stoczone z Niemcami, Sowietami i bojówkami ukraińskimi oraz tragiczną historię dowódcy pułku i rozbicia jednostki. W tej sali prezentowane są elementy wyposażenia i uzbrojenia kawalerii z tego okresu oraz w pełni stroczone siodła wierzchowe. Na ścianach wiszą obrazy ukazujące m.in. bitwę pod Szczukami oraz potyczki ułanów z kawalerią niemiecką. Najciekawszymi pamiątkami są tutaj: letnia kurtka ppor. Szaniawskiego z przestrzeliną, oraz żeliwna głowa konia, która niegdyś wisiała nad wejściem do stajni pułkowej.
Sala 5 – okres okupacji i odtworzenie Pułku we Włoszech
W sali piątej prezentowane są ostatnie lata istnienia 7. Pułku Ułanów. Eksponowane są tutaj pamiątki, dokumenty oraz broń z czasów działalności konspiracyjnego Pułku AK „Jeleń”, w tym z powstania warszawskiego, oraz elementy wyposażenia i umundurowania żołnierzy odtworzonego 7. Pułku Ułanów w II Korpusie gen. Andersa we Włoszech pod koniec II Wojny Światowej. Sala 5, ze względu na wielkość i umiejscowienie fortepianu, często służy jako sala koncertowa podczas uroczystości patriotycznych.
Sala 6 – Sala pamięci 2 BOT
Ekspozycja pamiątek po 2 Mińskomazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. gen. Franciszka Kleeberga, stacjonującej w Mińsku Mazowieckim do 2005 roku. Umundurowanie oraz wyposażenie tej jednostki oraz puchary i trofea sportowe, a także wspomnienie początków Szwadronu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.
W ogrodzie muzealnym prezentowane są również repliki sprzętu Wojska Polskiego ze zbiorów Towarzystwa Pamięci 7. Pułku Ułanów Lubelskich, m.in. armatka ppanc. Bofors wz. 36 z przodkiem amunicyjnym, drewniany wóz taborowy wz. 19 oraz rowery wojskowe z 1939 roku.
Wokół Muzeum jest niewielki park. Możemy tam odpocząć, pospacerować.
Polecam każdemu odwidzieć te miejsca. Możemy tam zrelaksować się, poznać historię pułku który przyczynił się do zwycięstwa polskiej armii w trakcie bitwy warszawskiej.

Zegrze i Nieporęt


Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
11 sierpnia 2024, 21:53

Zegrze i okolice
W dniu 10.08.2024 odwiedziłam Zegrze i Nieporęt.
Pierwszym punktem wycieczki był pałac Zegrzyński położony we wsi Zegrze, położonej koło 30 km od centrum Warszawy. Możemy tam dojechać komunikacją miejską z Zegrza Południowego, własnym samochodem. Pałac oraz porty Wschodni i Zachodni są położone na szklaku bitwy Warszawskiej 1920 roku.
Pałac jest usytuowany koło 600 m od przystanku lokalnej komunikacji miejskiej. Wokół pałacu jest przepiękny park. Możemy sobie tam pospacerować, odpocząć, jeśli zgłodniejemy to na miejscu jest restauracja.
Drugim punktem odwiedzonym w tym dniu była Prochownia Wschodnia w Twierdzy Zegrze, zwana umocnieniem Małym. Położona jest ona niedaleko pałacu Zegrzyńskiego. Trzeba tam dojść na piechotę.
Została ona wybudowana w 1907 o czym świadczy data umieszczona na budynku. Dziś ściana czołowa umocnienia wychodzi wprost na jezioro zegrzyńskie. Fortyfikacja wykorzystuje strome zbocze skarpy rzecznej, w którą została wkomponowana. Znajduje się w pobliżu pałacu w Zegrzu. Na stropie znajdowały się czerpnie powietrza, wykonane z blachy "trąbki" .Obiekt należy do właściciela prywatnego, jest jednak otwarty, niezabezpieczony i regularnie dewastowany. W środku zalegają śmieci, butelki. Całkiem niedawno był tutaj magazyn żeglarski i niewielka keja. Na brzegu leżały zgromadzone łodzie. W prochowni można zwiedzić kilka korytarzy i sal. Trzy z nich są bardzo obszerne. A warto wziąć ze sobą latarkę. Po prawej stronie na górę prowadzą schodki, którymi można wejść na skarpę.
Kolejnym punktem wycieczki była Twierdza Umocnienie Duże zwane Zachodnim. Możemy tam dojechać lokalną komunikacją miejską.
Twierdza ta położona jest z drugiej strony wsi Zegrze. Niestety nie możemy tam wejść. Jest to teren wojskowy, zamknięty.
Ostatnim punktem wycieczki była restauracja Zagłobianka położona w centrum Nieporętu. Możemy tam dojechać autobusem komunikacji miejskiej warszawskiej lub autem.
Jest to restauracja serwująca tradycyjne polskie dania w nowoczesnym wydaniu.
Oferuje ona różnorodne dania mięsne, rybne, warzywne. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Polecam odwiedzić każdemu wyżej wymienione miejsca. Możemy tam odpocząć, zrelaksować się. Połączyć zwiedzanie Nieporętu z wizytą nad Zalewem Zegrzyńskim. Poznać kawałek historii Polski.

Wyszków


Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
04 sierpnia 2024, 20:51

Wyszków
W dniu 03.04.2024 odwiedziłam Wyszków- miasto w Polsce w województwie mazowieckim, położone 55 km na północny wschód od Warszawy. Możemy tam dojechać pociągiem z Warszawy. Tłuszczu, Ostrołęki, autobusami prywatnymi, lokalnymi oraz samochodem.
W Wyszkowie odbyły się wydarzania, który miały wpływ na przebieg bitwy warszawskiej w 1920 roku.
Jednostki zgrupowane w okolicach miasta za zadanie miały zatrzymać bolszewicką armię na linii Mława – Przasnysz – Wyszków – Węgrów. Dzięki temu polska armia zyskiwała na czasie i mogła przegrupować jednostki i przygotować kontrofensywę. Na początku sierpnia 1920 r. w otaczającej Wyszków Puszczy Białej tyczyły się ciężkie boje, które zmusiły Armię Czerwoną do zatrzymania się i czekania na posiłki. Gdy 11 sierpnia na rozkaz dowództwa armii Wojsko Polskie wycofało się z Wyszkowa, do miasta wkroczyli bolszewicy. Dla mieszkańców nastały trudne dni, naznaczone mordami ludności cywilnej i polskich żołnierzy, grabieżami i niszczeniem mienia. Na szczęście okupacja nie trwała długo – 18 sierpnia żołnierze 31 Pułku Strzelców Kaniowskich pod dowództwem kapitana Mikołaja Bołtucia wyzwolili miasto.
Pamiątką po tych wydarzeniach jest kwatera wojenna na cmentarzu parafialnym z prochami Polaków walczących w tej bitwie.
Była również wystawa z pamiątkami po tej bitwie ale niestety jest zamknięta.
Po za grobami żołnierzy którzy zginęli w tej bitwie miasto ma wiele zabytków.
Najważniejsze z nich to:
• Obelisk Wazów wystawiony na polecenie króla Jana Kazimierza na cześć jego brata Karola Ferdynanda Wazy, który zmarł w Wyszkowie. Obelisk zaprojektował Giovanni Battista Gisleni.
• Kościół św. Idziego z 1793 roku w stylu klasycystycznym. W 1884 roku dobudowano dwie kaplice. W 1939 roku kościół spłonął. W 1959 po odbudowie ponownie konsekrowany.
• Stróżówka pałacowa w stylu neogotyckim z połowy XIX wieku. Dawniej w jej pobliżu znajdowała się rezydencja biskupów płockich.
• Browar z XIX wieku, ul. Świętojańska 54 (dawniej I Armii WP).
Poza wyżej wymienionymi miejscami jest jeszcze kilka miejsc wartych zobaczenia.
Polecam każdemu odwiedzić to miasto. Możemy tam pospacerować, odpocząć.

 

 

 

Skansen w Maurzycach


Autor: olalubawska
21 lipca 2024, 18:23

Skansen Maurzyce
W dniu 20.07.2023- odwiedziłam Skanem w Maurzycach- jest on zlokalizowany we wsi Maurzyce, która jest położona w województwie łódzkim, w powiecie łowickim, w gminie Zduny.
Możemy tam dojechać prywatną komunikacją z Łowicza albo własnym samochodem. Zgodnie z zamysłem twórców skansen obrazuje tradycyjne budownictwo z terenów obejmujących dawne Księstwo Łowickie, które zamieszkane było przez Księżaków (Łowiczan). Obecnie są to tereny powiatów łowickiego i skierniewickiego jest to placówka Muzeum w Łowiczu, ekspozycja etnograficzna w Maurzycach.
W skansenie prezentowane są budynki dawnej wsi łowickiej, w dwóch układach przestrzennych. Na terenie skansenu zgromadzono 42 obiekty: mieszkalne, sakralne i użytkowe. W większości pochodzą one z XIX i XX wieku. Wnętrza wyposażono w przedmioty odpowiednie dla danych obiektów, w tym umeblowanie, elementy gospodarstwa domowego, narzędzia rolnicze, obrazy i tkaniny. Dominują budowle drewniane konstrukcji wieńcowej i sumikowo-łątkowej, kryte dachami czterospadowymi ze strzechami. Placówka prezentuje dwa przestrzenne układy ruralne: owalnicę z centralnym placem wioskowym i ulicówkę z zabudową jednostronną.
Na terenie skansenu możemy zobaczyć między innymi:
• kapliczka z Otolic (rekonstrukcja), pierwsza połowa XX w.,
• kuźnia z pierwszej połowy XX w. (rekonstrukcja),
• lamus z Radziejowic, XIX w.,
• chałupa ze Złakowa Borowego, 1950,
• piec chlebowy z Otolic, okres międzywojenny,
• chałupa ze Złakowa Borowego, pierwsza połowa XIX
• plebania z Pszczonowa, początek XX w. (obiekt występował w filmie Chłopi w reżyserii Jana Rybkowskiego),
• kościół z Wysokienic, 1758.
To tylko wybrane obiekty, które możemy zobaczyć na terenie skansenu.
Jest tutaj również karczma, gdzie możemy posilić się po zwiedzaniu skansenu, również stylizowana na dawny styl.
Gdy mamy czas po zwiedzaniu skansenu możemy pojechać do Łowicza, i przejść się po mieście.
Polecam każdemu odwiedzić to miejsce. Możemy tam zobaczyć jak dawnej wyglądały domy na wsiach, w jaki sposób dekorowano domy na różne święta.

Borkowo


Autor: olalubawska
14 lipca 2024, 18:26

Borkowo
W dniu 13.07.2024 odwiedziłam Borkowo- wieś w Polsce położoną w województwie mazowieckim, w powiecie nowodworskim, w gminie Nasielsk na prawym brzegu Wkry.
Możemy tam dojechać komunikacją prywatną z Nasielska, samochodem lub rowerem.
W trakcie bitwy Warszawskiej 1920 roku było ono miejscem bitwy nad Wkrą. Bitwa o Borkowo została upamiętniona na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz głazem pamiątkowym z 1938 we wsi. Polegli spoczywają na cmentarzu w Cieksynie. Około 150 metrów na południe od pomnika (w miejscu zwanym potocznie Stary Most) przetrwały pozostałości przyczółka mostu, o który toczyły się główne walki.
W pobliżu pomnika jest zlokalizowane miejsce odpoczynku. Są tam wiaty, miejsce na grilla, plaża, miejsce do spacerowania, boisko do siatkówki plażowej.
Można tam odpocząć , pospacerować, popływać.
Polecam każdemu odwiedzić to miejsce. Warto na własne oczy przekonać się że nie tylko znane bitwy o których uczymy się w szkole czy obchodzimy ich rocznice miały wpływ na losy Polki i Europy w dawnych czasach. Te w mniejszych miastach też były ważne, choć są pomijane. Jedynym minusem jest to że autobusy z Nasielska jeżdżą tam tylko w weekendy i w ciągu dnia  jest ich 3.