Najnowsze wpisy, strona 1


Tajemnica Kruka
Autor: olalubawska
12 listopada 2024, 19:46

Escpe room na powietrzu
W dniu 2.11.2024 brałam udział w grze miejskiej Śladami Kruka.
Jest nowy i unikalny typ spędzania czasu w Warszawie. Podczas gry musimy rozwiązywać zagadki, szukać odpowiedzi na pytania, wchodzić w interakcję z różnymi osobami.
Podczas gry zwiedzamy Warszawę z innej perspektywy.
W stolicy mamy na razie dostępna 2 scenariusze: Śladami Kruka, Solum Verum.
Śladami Kruka- jest to pierwsza w Warszawie interaktywna gra miejska łącząca escape room ze zwiedzaniem miasta, w której przemierzysz śródmieście Warszawy odkrywając tajemniczą historię oraz rozwiązując zadania stojące na Twojej drodze.
SOLUM VERUM-
Warszawa, miasto pełne historii i tajemnic, stoi na krawędzi. Za cienką barierą istnieje Druga Warszawa – jej lustrzane odbicie, pełne zgryzoty i rozpaczy. Kiedy granica słabnie, koszmary przenikają do naszej rzeczywistości, siejąc zarazę i nieszczęścia. Latami równowagę między światami utrzymywał Król Dwumiasta, ale jego żądza władzy naruszyła delikatny balans.
Polecam każdemu wziąć udział chociaż raz w tej grze. Możemy poznać Warszawę z innej perspektywy, dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat życia w dawnej Warszawie.

Książenice
Autor: olalubawska
21 października 2024, 21:30

Książenice
W dniu 20.10.2024 odwiedziłam Książenice- wieś położoną w województwie mazowieckim, w powiecie grodziskim, w gminie Grodzisk Mazowiecki.
Możemy tam dojechać komunikacją lokalną z Grodziska Mazowieckiego albo samochodem.
Miejscówkowość ta jest położona na Szklaku Chopinowskim.
Prawdopodobnie nasz największy kompozytor spędził kilka dni wakacji letnich w latach 1820-23 w dworku rodziców swojego kolegi Eustachego Marsylskiego.
Niestety dwór w którym mógł przebywać Chopin został zniszczony. Nie zachowały się również żadne listy ani pamiątki po nim. Dwór w Książenicach spłonął podczas I wojny światowej. Na jego fundamentach postawiono nowy obiekt w 1930 roku. Patrząc na tę małą wioskę można być pewnym, że jej malowniczy krajobraz inspirował wyobraźnię młodego artysty.
Dwór który został na nowo wybudowany w roku 1930 jest własnością prywatą i nie o można go zwiedzać. Wokół dworu jest park ale również jest zamknięty dla spacerowiczów.
Działa tutaj również szkoła podstawowa imienia naszego wielkiego kompozytora.
Polecam każdemu odwiedzić tą wieś. Możemy tam zobaczyć historyczny dwór, choć tylko z zewnątrz, przepiękny kościół parafialny.
Jedynym minusem jest brak możliwości pospacerowania chociaż po parku wokół dworku.

Dolina Dinozaurów
Autor: olalubawska
17 października 2024, 20:24

Dolina Dinozaurów
W dniu 12.10.2024 odwiedziłam Dolinę Dinozaurów znajdującą się w Jabłonowcu- wsi w Polsce położonej w województwie mazowieckim, w powiecie garwolińskim, w gminie Trojanów.
Możemy tam dojechać pociągiem do miejscowości Życzyn, potem czeka nas długi spacer 6 km, albo autem. Niestety nie ma dojazdu tam komunikacją prywatną w weekend. Jest tylko na tygodniu w roku szkolnym.
Na miejscu możemy zobaczyć rzeźby różnych dinozaurów wraz z krótkim ich opisem, wielkie gniazdo dinozaurów, wcielić się w paleontologów i badać szczątki dinozaurów.
Na miejscu jest labirynt kukurydzy gdzie trzeba znaleźć pieczątki z różnymi dinozaurami oraz zgubę która ukryła się w nim. Po wykonaniu zadania otrzymamy certyfikat oraz mały upominek.
Znajduje się tutaj plac zabaw dla dzieci, restauracja gdzie możemy posilić się po zabawie.
W pobliżu jest Farma Iluzji więc możemy podczas jednej wycieczki zobaczyć te 2 miejsca.
Polecam każdemu odwiedzić to miejsce. Możemy tam odpocząć, dowiedzieć się różnych ciekawostek o dinozaurach, ich życiu, poczuć się jak prawdziwy badacz. Jedynym minusem jest słaby dojazd komunikacją zbiorową.

Julinek Park
Autor: olalubawska
23 września 2024, 20:39

Julinek Park
W dniu 21.09.2024 odwiedziłam Julinek Park – park rozrywki położony w Julinku-osadzie położonej w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim, w gminie Leszno, koło 30 km od centrum Warszawy. Znajduje się on w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego.
Możemy tam dojechać komunikacją miejską z Warszawy, na tygodniu kursują prywatne busy z Błonia i Leszna, albo samochodem.
Na ternie parku znajduję się Państwowa Szkoła Sztuki Cyrkowej w Julinku.
Park jest podzielony na kilka stref dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie.
Miłośnicy wody i pływania mogą skorzystać z otwartego w 2022 parku wodnego.
Ci którzy lubią karuzele i przejażdżki mogą się udać do wesołego miasteczka, gdzie znajdziemy wiele karuzeli dla mniej i bardziej odważnych.
Amatorzy sportów ekstremalnych będą mogli skorzystać z parku linowego. Jest tutaj kilka tras dla osób w różnym wieku.
Na terenie parku jest kilka punktów gastronomicznych oferujących różnorodne jedzenie.
Po zabawie i po przygodach możemy się posilić na miejscu.
Park ten jest otwarty sezonowo od czerwca do końca września.
Polecam każdemu odwiedzić to miejsce. Możemy tam odpocząć, zrelaksować się, poczuć jak się artysta cyrkowy.

Pałac w Natolinie
Autor: olalubawska
15 września 2024, 20:20

Pałac w Natolinie
W dniu 15.09.2024 zwiedziałam zespół pałacowo-parkowy w Natolinie w Warszawie. Możemy tam dojechać, metrem, autobusem, samochodem, rowerem.
Teren parku oraz pałacu jest ogrodzony, możemy zwiedzać go z przewodnikiem.
Historia pałacu zaczyna się w roku 1782. Został on wybudowany na zlecenie Augusta Czartoryskiego.
Przez wiele lat zmieniał kilkakrotnie właścicieli. Należał on między innymi do: Elżbiety Lubomirskiej, Aleksandra Stanisława Potockiego i jego żony Anny Tyszkiewicz. Ostatnimi właścicielami do roku 1945 roku byli Brannicy. W 1945 roku Natolin został upaństwowiony i oddany pod opiekę Muzeum Narodowego w Warszawie, ale wkrótce stał się rezydencją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – czyli de facto Bolesława Bieruta, a następnie obiektem reprezentacyjnym Urzędu Rady Ministrów.
Obecnie pałacem opiekuje się fundacja Fundacja Centrum Europejskie Natolin. W części budynków funkcjonuje Kolegium Europejskie w Natolinie.
Polecam każdemu odwiedzić to miejsce. Możemy tam pooddychać świeżym powietrzem, pospacerować, poznać historię pałacu.