Najnowsze wpisy, strona 3


Nasielsk
Autor: olalubawska
03 lipca 2024, 21:34

Nasielsk
W dniu 30.06.2024 odwiedziłam Nasielsk- miasto w Polsce, w województwie mazowieckim, w powiecie nowodworskim, położone 50 km na północ od Warszawy.
Możemy tam dojechać pociągiem z Warszawy, Legionowa. Gdańska, Torunia albo własnym samochodem.
Miasto to leży na szlaku bitwy Warszawskiej 1920 roku. Toczyła się ona 2 w dniach 1 4–16 sierpnia 1920.
Podczas bitwy nad Wkrą natarcie na Nasielsk prowadził 22 pułk piechoty z 9 Dywizji Piechoty, który przy wsparciu artylerii sforsował Wkrę pod Borkowem i 68 pułk piechoty, zgrupowany w Stanisławowie na obszarze Twierdzy Modlin. 68 pułk piechoty 15 sierpnia uderzył na wieś Toruń, aby ułatwić natarcie 9 Dywizji Piechoty nad Wkrą. 16 sierpnia 22 pułk piechoty posuwał się bez przeszkód, natomiast 68 pułk piechoty musiał toczyć walki z 11 Dywizją Strzelców o Miękoszyn i Zaborze, tracąc ponad 100 poległych i rannych. Wieczorem oba pułki wkroczyły do Nasielska, entuzjastycznie witane przez mieszkańców. Na pamiątkę wyzwolenia Nasielska 16 sierpnia był w okresie międzywojennym „świętem pułkowym” w 68 pułku piechoty. Zdaniem profesora Lecha Wyszczelskiego, bitwa o Nasielsk była przełomową bitwą dla przebiegu całej wojny polsko-bolszewickiej w stopniu większym niż bitwa pod Radzyminem czy bitwa pod Ossowem, a jej pomijanie jest efektem propagandy obozu piłsudczykowskiego.
Pamiątką tej bitwy jest zbiorowa mogiła na cmentarzu parafialnym. Miejsce ostatniego spoczynku znalazło tu 60 poległych w walkach z bolszewikami. Niestety cmentarz jest położony na obrzeżach miasta. W przypadku podróży pociągiem czeka nas długi 8 km spacer od stacji PKP w Nasielsku do cmentarza. Oprócz tego po drodze jest niewiele miejsc gdzie można usiąść i odpocząć.
Oprócz cmentarza jest tutaj kilka zabytków wartych uwagi. Najważniejsze z nich to :
• kościół św. Wojciecha (neogotycki) z początku XX w.
Świątynia została wzniesiona w latach 1899–1904 w stylu neogotyckim według projektu architekta Józefa Piusa Dziekońskiego, na miejscu starszej gotyckiej budowli rozebranej w 1898 roku, podczas urzędowania proboszcza księdza Piotra Krasińskiego. W dniu 22 maja 1909 roku budowla została konsekrowana przez biskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego. Kolejne prace zostały wykonane w 1948 roku, w czasie urzędowania księdza proboszcza Witolda Grotowskiego. Polegały one na remoncie dachu, naprawieniu wieży, usunięciu wyrwy i okaleczeń kościoła, wmurowaniu na zewnątrz od strony zachodniej trzymetrowego krzyża, wymalowaniu prezbiterium i zbudowaniu wielkiego ołtarza. Ołtarz został konsekrowany w 1951 roku przez biskupa Tadeusza Zakrzewskiego. W 2000 roku zostało przebudowane prezbiterium.
• plebania z XVI/XVII w.
Polecam każdemu odwiedzić to miasto. Możemy tam pospacerować, odpocząć, zobaczyć miejsca związane z tragiczną historią Polski i walk o niepodległość.

 

Opinogóra
Autor: olalubawska
03 lipca 2024, 21:07

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
W dniu 23.06.2026 odwiedziłam muzeum Romantyzmu w Opinogórze.
Możemy tam dojechać niestety tylko własnym transportem. Mimo że miejscowość ta leży w powiecie ciechanowskim nie mam tam możliwości dojazdu komunikacją miejską, nawet w dzień powszedni. Muzeum gromadzi pamiątki związane z historią rodziny Krasińskich, ze szczególnym uwzględnieniem Zygmunta Krasińskiego. Obecnie Muzeum Romantyzmu to kompleks pałacowo-parkowy, w skład którego wchodzą:
• neogotycki pałac
• dwór wybudowany według projektu Józefa Gałęzowskiego z początku XX wieku, znajduje się na miejscu dawnego dworu
• dawna oficyna dworska
• dom z podcieniami
• park typu angielskiego o powierzchni 21 ha.
Muzeum leży na szlaku turystycznym książąt mazowieckich. Warto zwiedzać muzeum z przewodnikiem, gdyż możemy dowiedzieć się interesujących rzeczy o rodzinie Krasińskich a w szczególności o Zygmuncie Krasińskim- polskim poecie, dramaturgu i pisarzu. Jest on jednym z 3 trójcy wieszczy epoki romantyzmu.
Podczas zwiedzania możemy usłyszeć historię budowy pałacu, życiu jakie toczyło się w nim w czasach romantyzmu i nie tylko.
W pałacu są cyklicznie organizowane różne wydarzenia na przykład: koncerty, konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych, pół kolonie dla dzieci.
Polecam każdemu odwiedzić to miejsce. Możemy tam odpocząć, pospacerować, z dala od tłumów.

 

Lubeslskie
Autor: olalubawska
02 lipca 2024, 22:01

Lubelskie
W dniu 15.06.2024- odwiedziłam 4 miejscowości znajdujące się na Lubelszczyźnie.
Pierwszym przystankiem był Kodeń- jest to wieś w Polsce, położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Kodeń. Możemy tam dojechać autobusem z Białej Podlaskiej, Lublina, Warszawy lub własnym samochodem.
Najbardziej znanymi zabytkami są:
• Słynący cudami obraz Matki Bożej Kodeńskiej. Według legendy obraz ukradł Michał Sapiecha.
Obraz został wykradziony z prywatnej kolekcji papieża Urbana VIII przez Michała Sapiehę, który był wojewodą brzeskolitewskim i mińskim od 1638, marszałkiem Trybunału Głównego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Sapieha koło 50 roku życia zachorował tropikalną chorobę wówczas nieuleczalną. Udał się do Rzymu po ratunek. I zdarzył się cud Mikołaj Sapiecha wyzdrowiał po żarliwej i długotrwałej modlitwie. Chciał za wszelką ceną zdobyć ten obraz dla rodaków. Niestety oficjalna droga nie była możliwa. Brawurowa ucieczka była niezwykle trudna, bo kradzież szybko wykryto i cała Italia została zmobilizowana dla schwytania śmiałka i odzyskania cennego obrazu. Sapieha jednak omijał miasta i drogi, prowadząc swoją zbrojną grupę wyłącznie po górskich bezdrożach Italii, a potem koło Zagrzebia i przez Węgry i Lwów do swoich posiadłości i umieścił ten obraz w kościele w Kodniu. Obraz został ukoronowany 15 sierpnia 1723 roku przez biskupa łuckiego Stefana Rupniewskiego jako trzeci na prawie papieskim na ziemiach Rzeczypospolitej, po obrazie Matki Bożej Częstochowskiej i obrazie Matki Bożej Trockiej. Cały czas spływają świadectwa osób, które zostały uzdrowione dzięki modlitwie przed obrazem.
• Bazylika św. Anny w Kodniu- jest to kościół parafialny parafii pod Wezwaniem świętej Anny w Kodniu. W tym kościele znajduje się słynny obraz Matki Bożej Kodeńskiej. Kościół został wzniesiony w latach 1629–1635 w stylu późnego renesansu w miejscu wcześniejszego, drewnianego kościoła z 1599. W 1709 roku papież Klemens XI wydaje bullę, ustanawiającą kościół św. Anny kolegiatą. Po koronacji obrazu Matki Bożej koronami papieskimi w roku 1723 Kodeń stał się Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej.
• Kościół Świętego Ducha w Kodniu-– gotycka cerkiew zamkowa w Kodniu, obecnie rzymskokatolicki kościół filialny parafii św. Anny w Kodniu. Świątynia została ufundowana wraz zamkiem kodeńskim przez wojewodę nowogrodzkiego, Pawła Sapiehę ok. 1540[2]. Służyła jako kaplica dworska rodu Sapiehów do XIX wieku. Była to kaplica unicka. Przez kilka lat był tutaj przechowywany obraz Matki Boskiej Kodeńskiej wykradziony w 1630 z Rzymu przez Mikołaja Sapiehę, następnie umieszczony w kościele św. Anny. Wewnątrz znajduje się otoczony kultem krucyfiks Chrystusa czczonego pod tytułem Ukrzyżowany Uśmiechnięty, ponieważ Zbawiciel wyobrażony został z pogodną i uśmiechniętą twarzą.
Kolejnym przystankiem w podróży były Kostomłoty- jest to wieś w Polsce w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Kodeń. Znajduje się tutaj jedyna na świecie parafia neounicka. Miejscowa cerkiew św. Nikity Męczennika od 1998 jest ośrodkiem pielgrzymkowym, sanktuarium błogosławionych męczenników z Pratulina. Od tego czasu cerkiew stała się Sanktuarium Unitów Podlaskich, które rocznie odwiedza ok. 70 tysięcy turystów z Polski i innych państw. W latach 1969–2007 parafią opiekowali się zakonnicy ze Zgromadzenia Księży Marianów. Obecnie pieczę nad parafią i sanktuarium sprawują duchowni rzymskokatolickiej diecezji siedleckiej.
Następnym punktem wycieczki był Pratulin- nadbużańska wieś (dawniej miasto) w Polsce, położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Rokitn.
W styczniu 1874 we wsi odbyła się akcja przymusowego przyłączenia unitów do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, 26 stycznia 1874 r., trzynastu unitów z Pratulina zostało zastrzelonych przez wojsko rosyjskie, gdy nie chcieli dopuścić nowego kapłana do parafialnej cerkwi. W 1996 roku papież Jan Paweł II beatyfikował Wincentego Lewoniuka i 12 towarzyszy. Pamiątką po tych wydarzeniach jest mogiła męczenników unickich oraz kaplica męczenników unickich.
Ostatnim przystankiem na drodze była Leśna Podlaska- wieś (dawniej miasto) w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Leśna Podlaska. Leży 15 km na północny zachód od Białej Podlaskiej. Najbardziej znanym zabytkiem jest Bazylika św. Piotra i św. Pawła w Leśnej Podlaskiej. Jest to jeden z ważniejszych ośrodków kultu maryjnego na Podlasiu zwany „Podlaską Częstochową”. W 1686 w Leśnej Podlaskiej wybudowany został kościół drewniany. Fundatorem był ówczesny właściciel wsi – Paweł Michałowski. W ołtarzu kościoła umieszczono kamienne przedstawienie Matki Bożej z Dzieciątkiem, które w 1700 zostało uznane przez biskupa Franciszka Prażmowskiego za cudowne. W zrekonstruowanym ołtarzu głównym znajduje się kamienna płaskorzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem (Matka Boża Leśniańska), ukoronowana diademami papieskimi w 1963 przez kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Polecam każdemu odwiedzić wyżej wymienione wsie. Możemy tam zatrzymać się na chwilę, zobaczyć zabytki, których nie powstydziłyby się większe miasta. Warto również umówić z księżmi lub przewodnikami aby usłyszeć historie tych miejscowości, czasem radosną a czasem tragiczną. Jedynym minusem jest to że do więszkości tych miast możemy dojechać tylko własnym samochodem. Tylko do Kodnia są połączenia autobusowe. 

 

 

Radzymin
Autor: olalubawska
09 czerwca 2024, 20:06

Radzymin

W dniu 09.06.2024 odwiedziłam Radzymin- miasto położone w województwie mazowieckim, w powiecie wołomińskim, położone około 10 km od Wołomina i około 17 km od granic Warszawy, 25 km od jej centrum.
Możemy tam dojechać pociągiem z Warszawy, Legionowa, Nieporętu, Wieliszewa, autobusem prywatnym z Wyszkowa, Wołomina, oraz własnym samochodem.
Jest on jedną z miejscowości, które znajdują się na szlaku „ Bitwy Warszawskiej 1920 roku”.
Pamiątką tej bitwy jest Cmentarz Poległych w Radzyminie, który położony jest na obrzeżach miasta oraz Droga Golgoty Narodu 1920 roku.
Jest droga prowadząca od centrum miasta na cmentarz poległych. Przy Drodze ustawione zostały repliki Krzyży Virtuti Militari, upamiętniające pułki Wojska Polskiego, mieszkańców Radzymina i wybitnych dowódców związanych z bitwą o Radzymin w pamiętnym sierpniu 1920 roku.
Oprócz tych zabytków w Radzyminie możemy również zobaczyć inne cenne budowle. Są to między innymi:
• klasycystyczny kościół z lat 1779–1780 wraz z wolno stojącą dzwonnicą (nr rej.: 1093/634/62 z 5.04.1962), według projektu Jana Chrystiana Kamsetzera, przebudowany i powiększony w latach 1897–1919 według projektu Konstantego Wojciechowskiego, obecnie kolegiata; w kościele zachowały się XVIII w. obrazy i rzeźby; obok kościoła znajduje się plebania z 2. poł. XVIII w.
• d. szpital wojskowy neoklasycystyczny z 1843 według projektu Henryka Marconiego, obecnie siedziba niektórych instytucji samorządu miejskiego i powiatowego
• budynek d. szkoły elementarnej i przytułku dla ubogich z 1779 (tzw. „przy świętym Janie”), który znajduje się obok kościoła. Obecnie siedziba m.in. Towarzystwa Przyjaciół Radzymina. Przed budynkiem znajduje się barokowa figura św. Jana Nepomucena z 2. poł. XVIII w.
Oprócz wyżej wymienionych zabytków jest jeszcze kilka miejsc wartych zobaczenia.
Polecam każdemu odwiedzić to miasto. Możemy tam pospacerować, odpocząć. Przekonać się że nie tylko znane, wielkie bitwy miały wpływ na historię Europy i świata ale również te mniej znane.

Ossów
Autor: olalubawska
08 czerwca 2024, 21:54

Ossów
W dniu 08.06.2024 odwiedziłam Ossów- wieś sołecką, położona w województwie mazowieckim, w powiecie wołomińskim, w gminie Wołomin. Do centrum Warszawy jest koło 22 km. Możemy tam dojechać pociągiem z Warszawy, Wołomina, Zielonki, Tłuszczu, Ząbek, autobusem podmiejskim lub własnym samochodem.
Wieś znana jest z Bitwy Warszawskiej w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Co roku, w połowie sierpnia, we wsi odbywają się uroczyste obchody rocznicy Cudu nad Wisłą. Do Ossowa przybywają rzesze turystów, patriotów oraz zwykłych ludzi, by wziąć udział w uroczystościach upamiętniających wydarzenia 1920 roku. W kaplicy odprawiana jest uroczysta msza, na cmentarzu składane są wieńce. W trakcie obchodów odbywają się Mistrzostwa Polski Formacji Kawaleryjskich organizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Kawalerii 1. Pułku Ułanów Krechowieckich, Międzynarodowy Półmaraton Uliczny "Cudu nad Wisłą", rekonstrukcje bitwy warszawskiej oraz festyn. W kaplicy cmentarnej rokrocznie odbywają się Zloty Młodzieży Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Możemy tutaj zobaczyć zabytki które przypominają nam o tej ważnej bitwie w historii Polski. Są to:
• Pomnik Ignacego Skorupki
Pomnik ten wybudowano na cześć bohaterskiego księdza, który walczył pod Ossowem. Pomnik jest jednym z najważniejszych punktów, przy którym odbywają się uroczystości upamiętniające Bitwę Warszawską.
• Krzyż ks. Skorupki
Upamiętnia on śmierć kapelana wojska polskiego. Podczas natarcia bolszewików na wojsko polskie ks. Skorupka zginął od postrzału kulą.
• Obelisk księdza Skorupki
W Ossowie przy ulicy Matarewicza, obok alei prowadzącej do krzyża, znajduje się obelisk poświęcony ks. Ignacemu Skorupce. Ufundowali go żołnierze 36. pp. Legii Akademickiej.
• Kaplica Matki Bożej Zwycięskiej i Cmentarz polskich żołnierzy
Kaplica i cmentarz zostały wybudowane aby godnie pochować poległych żołnierzy i cywilów w bitwie pod Ossowem.
Oprócz wyżej wymienionych zabytków jest tutaj jeszcze kilka innych zabytków godnych uwagi.
Polecam każdemu odwiedzić tą wieś. Możemy tam odpocząć, pospacerować, zapoznać się z historycznymi wydarzeniami, które wpłynęły na historię Polski i świata, przekonać się że nie tylko bitwy w znanych miastach są godne aby poświęcić im uwagę, ale również te w mniejszych miejscowościach i na wsiach są warte poznania ich historii.