18 lutego 2025, 22:00
Brok
W dniu 17.01.2025 odwiedziłam Brok – miasto w Polsce, w województwie mazowieckim, w powiecie ostrowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Brok.
Możemy tam dojechać autobusem z Ostrów Mazowiecka, Turku, albo własnym samochodem.
Możemy tam zobaczyć kilak cennych zabytków:
• Kościół św. Andrzeja Apostoła – gotycko-renesansowy z lat 1542–1560 projektu Jana Baptysty Wenecjanina. Kościół jest siedzibą parafii św. Andrzeja Apostoła. W strukturze kościoła rzymskokatolickiego parafia należy do metropolii białostockiej, diecezji łomżyńskiej, dekanatu Ostrów Mazowiecka – Chrystusa Dobrego Pasterza. Kościół znajduje się na Pętli Wschodniej szlaku krajoznawczego Perły Mazowsza.
• Zamek biskupów płockich (w ruinie) – Biskup płocki Henryk Firlej w 1607 roku przy ujściu rzeczki Turki do Bugu rozpoczął budowę letniego pałacu z cechami obronnymi. Przebywali w nim poeta Maciej Kazimierz Sarbiewski, pisarz Stanisław Łubieński, a nauki pobierał w młodości Michał Korybut Wiśniowiecki. W czasie potopu szwedzkiego zamek uszkodzony w 1657 roku i ponownie na początku XVIII wieku. Wyremontował go w 1716 roku biskup Ludwik Bartłomiej Załuski. W 1822 roku pałac został odebrany władzom kościelnym, a w 1831 roku spłonął, a wiosną 1910 roku został rozebrany korpus pałacu przez okolicznych chłopów, w związku z czym do dzisiaj zachowały się tylko pozostałości wieży i fundamenty. W latach 1955–1957 wykonano prace zabezpieczające. W kościele znajduje się marmurowa tablica z 1716 r., która była umieszczona nad wejściem do pałacu, z napisem: „Ante istas fores l Quisquis antea fores / Vidisses inter favillas / hoc palatium, civitatem et villas”.
• Wiatrak holenderski w Broku- znajduje się na terenie ośrodka Binduga, a przeniesiono go tu z okolic Broku. Obecnie mieszczą się w nim pokoje gościnne.
Oprócz wyżej wymienionych zabytków są także inne które warto zobaczyć na własne oczy.
Polecam każdemu odwiedzić to miasteczko. Możemy tam pospacerować, odpocząć, zobaczyć rzekę Bug z Bliska. Jedynym minusem jest słaby dojazd komunikacją zbiorową. Ostatni autobus do Ostrów Mazowiecka jest o godzinie 12. Później już nie ma. Wpływa to negatywnie na rozwój miasta i turystyki w regionie. Bez dobrej komunikacji zbiorowej turystyka nie rozwinie się.