Najnowsze wpisy, strona 20


Spacer
Autor: olalubawska
18 czerwca 2023, 20:20

Rezerwat Przyrody Olszynka Grochowska
W dniu 18.06.2023 odwiedziłam rezerwat przyrody Olszynka Grochowska. Znajduje się on niedaleko stacji PKP o tej samej nazwie. . Niestety stacja ta jest obecnie w remoncie i możemy dojechać tam tylko samochodem, lub komunikacją miejską. Dodatkowym utrudnieniem jest konieczność przejścia przez tory w 2 dwóch miejscach, gdyż nie ma innej drogi na ten moment. Rezerwat Przyrody Olszynka Grochowska to miejsce piękne, spokojne, klimatyczne, a co najważniejsze - doskonale zlokalizowane. Rezerwat Przyrody Olszynka Grochowska położony jest po prawej stronie Wisły, w dzielnicy Praga-Południe, w pobliżu ulic: Makowskiej, Chłopickiego i Szerokiej. Rezerwat Przyrody Olszynka Grochowska to bez wątpienia jedno z tych miejsc na mapie Warszawy, które warto odwiedzić podczas każdej pory roku. Spacer po tamtejszych terenach to idealna propozycja dla wszystkich tych, którzy marzą o chociaż chwilowej odskoczni od codziennego zgiełku. Co ciekawe, choć rezerwat mieści się niecałe 10 kilometrów od centrum miasta, nie wszyscy mieszkańcy stolicy wiedzą o jego istnieniu. Powierzchnia rezerwatu wynosi 59,449 ha, wokół rezerwatu wyznaczono otulinę o powierzchni 111,47 ha. Ochroną objęto prawie całe uroczysko leśne, nie licząc jedynie terenów zniszczonych, poprzecinanych torami kolejowymi, liniami elektrycznymi oraz rurociągami.
W rezerwacie występuje 40 gatunków lęgowych ptaków. Najrzadsze i najciekawsze z nich to dzięcioł zielony, dzięciołek, remiz i kulczyk.
Polecam odwiedzić każdemu to miejsce. Możemy tam odpocząć, pospacerować. Ten rezerwat jest mniej zatłoczony niż inne popularne wśród mieszkańców oraz turystów stolicy miejsc jak na przykład: Ogród Saski, Ogród Botaniczny PAN w Powsinie czy Łazienki Królewskie. Jedyną niedogodnością jest utrudniony dojazd z powodu remontu stacji PKP Olszynka Grochowska.

Dni Ursynowa 2023
Autor: olalubawska
18 czerwca 2023, 20:06

Dni Ursynowa 2023
W dniach 16-17 czerwca 2023 odbyły się dni Ursynowa 2023. Była to już 26 edycja tego wydarzenia. Jak co roku impreza ta odbywała się przy Kopie Cwila i na terenie zieleni Olkówek.
W strefie gastronomicznej niedaleko Kopy Cwila będzie można się posilić i napić, spróbować potraw kuchni wietnamskiej, tureckiej, indyjskiej oraz tradycyjnych piknikowych przekąsek. Nie zabraknie także słodkości - lodów, gofrów czy buble tea. Na pikniku będzie można także obejrzeć, przymierzyć i zakupić różne wyroby rękodzieła artystycznego, m.in. biżuterii, nakrycia głowy, koszulki, torby. W strefie Urzędu Dzielnicy Ursynów, zlokalizowanej naprzeciwko dużej sceny, będzie można m.in. własnoręcznie wybić monetę okolicznościową z misiem Ursynkiem oraz dowiedzieć się więcej o tegorocznych projektach z budżetu obywatelskiego, na które głosowanie rozpoczęło się 15 czerwca.
Swoją ofertę zaprezentują także instytucje i organizacje związane z Urzędem Dzielnicy Ursynów na przykład:
• Klub PCK HDK Krewki Ursynów - na stoisku klubu będzie można zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS Polska, dowiedzieć się więcej o oddawaniu krwi, a także wziąć udział w szkoleniach z pierwszej pomocy zorganizowanych przez Grupę Społecznych Instruktorów Młodzieżowych Polskiego Czerwonego Krzyża.
• Dzielnicowa Komisja Dialogu Społecznego - organizacje pozarządowe zapraszają na stanowiska prezentujące swoją działalność na Ursynowie.
• Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów
o warsztaty modelarskie. Jako jedyna dzielnica organizujemy trzy ogólnopolskie festiwale modelarskie (Babaryba, Kontrast, Festiwal Kartonowy). W namiocie DOK, na mieszkańców Ursynowa i tych małych i tych trochę większych czekają instruktorzy z modelami, figurkami i farbami
o warsztaty plastyczne i rękodzielnicze
o foto-ramka
o kolorowanka dla dzieci XL
o ścieżka sensoryczna i zabawy dla najmłodszych
o mini pokazy sekcji działających w Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów
• Mazowieckie Centrum Stomatologii
Na tym stanowisku będzie można wykonać przegląd stomatologiczny oraz konsultacje stomatologiczne i ortodontczne. Będzie można również zapoznać się z pełnym spektrum usług oferowanych przez Mazowieckie Centrum Stomatologii, jak również zapisać się na wizytę stomatologiczną do wybranej poradni. To tylko wybranych instytucji które zaprezentowały się na tej imprezie.
Jak co roku największą popularnością cieszyły koncerty zaproszonych gwiazd:
Criminal Tango, Dixon 37, Polska Wersja i Mor W. A, Ira .Love, Roksana Węgiel Kobranocka, Muchy, Nocny Kochanek, Kaliber 44.
Polecam każdemu uczestniczyć w podobnym wydarzeniu. Możemy dowiedzieć się intersujących rzeczy o naszej dzielnicy, wygrać ciekawe nagrody, spróbować dań z różnych stron świata, posłuchać za darmo koncertów największych gwiazd polskiej sceny.

 

Wycieczka
Autor: olalubawska
12 czerwca 2023, 20:19

Las Bemowski
W dniu 10.06.2023 odwiedziłam las Bemowski, który znajduje się w dzielnicy Bemowo w Warszawie. Możemy tam dojechać zarówno własnym samochodem, komunikacją miejską jak i rowerem. Las Bemowski położony jest na obrzeżach warszawskiego Bemowa, między Radiowem (z charakterystyczną „górką śmieciową” przy ul. Estrady), a miejscowością Babice. Na jego obszarze znajdują się dwa małe rezerwaty przyrody o pięknie brzmiących nazwach: Łosiowe Błota i Kalinowa Łąka. Poprzez las prowadzą tzw. ścieżki zdrowia oraz ścieżki dydaktyczne, niestety dosyć słabo oznaczone. Obejście całego terenu leśnego i obejrzenie rezerwatów zajmie nam około dwóch godzin.
Na terenie lasu występuje wiele chronionych gatunków roślin i zwierząt.
Jest tutaj kilka miejsc wyznaczonych do rozpalania ognisk oraz altany wypoczynkowe.
Polecam odwiedzić to miejsce. Możemy tutaj odpocząć, nabrać sił, zrobić piknik.

Wycieczka
Autor: olalubawska
10 czerwca 2023, 19:15

Park Młociński
W dniu 09.06.2023 odwiedziłam Park Młociński, który jest położony w dzielnicy Młociny w Warszawie. Możemy tam dojechać zarówno metrem, samochodem jak i rowerem. Park Młociński jest parkiem leśnym o pow. 103 ha, należącym do lasów miejskich Warszawy, wykorzystującym naturalne obszary najbardziej ku wschodowi wysuniętych fragmentów Puszczy Kampinoskiej. Rozciąga się on 1 km wzdłuż lewobrzeżnego tarasu zalewowego Wisły, między Młocinami a granicą Warszawy z Burakowem w gminie Łomianki. Jego obszar wyznaczają ulice Pułkowa, Papirusów i Parkowa oraz wał i skarpa tarasu zalewowego Wisły. To miejsce zarówno dla entuzjastów przyrody jak i beztroskiego kempingu. Na rozległej polanie rekreacyjnej znajdują się miejsca do palenia ognisk i wiaty, pod którymi można spokojnie coś zjeść. Park Młociński, mimo dość niewielkiej powierzchni, wiosną i latem sprawia wrażenie bardzo bujnego dzięki zróżnicowanemu ukształtowaniu powierzchni i szacie roślinnej. Różnorodność mikroklimatów zapewnia Wisła, która płynie tuż obok. Nie należy mylić tego parku z położonym w pobliżu Lasem Młocińskim.
Polecam odwiedzić każdemu to miejsce. Możemy odpocząć tam, pospacerować, nabrać sił. Jest on mniej popularny i zatłoczony niż na przykład Łazienki Królewskie, Wilanów, Park Kultury Powsin. Dzięki temu możemy w spokoju podziwiać przyrodę.

Wycieczka
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
04 czerwca 2023, 19:39

Las Bielański

W dniu 04.06.2023 odwiedziłam las bielański, który znajduje się w dzielnicy Bielany w Warszawie. Możemy tam dojechać komunikacją miejską jak i własnym samochodem. Las Bielański jest pozostałością dawnej średniowiecznej Puszczy Mazowieckiej. Poprzez park Młociński i Las Młociński wąskim przesmykiem łączy się z Puszczą Kampinoską, z której czasami docierają tu dziki, jelenie, sarny, lisy, zające, a nawet łosie. Na stałe w mniej dostępnych fragmentach lasu mieszkają kuny, wiewiórki i różnego rodzaju ptaki, między innymi dzięcioł czarny – symbol Lasu Bielańskiego. Stwierdzono tam gniazdowanie 40 gatunków ptaków. Celem ochrony jest zachowanie wartości społecznych i krajobrazowych Lasu Bielańskiego, w tym fragmentu skarpy wiślanej.
Rezerwat „Las Bielański” został udostępniony społeczeństwu na mocy Zarządzenia Nr 43 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z dnia 24 sierpnia 2016 r. w sprawie wyznaczenia szlaków na terenie rezerwatu przyrody „Las Bielański:. Wyznaczono w rezerwacie szlaki piesze i pieszo-rowerowe (na których pierwszeństwo mają piesi). Ruch pieszy i rowerowy może odbywać się wyłącznie po wyznaczonych szlakach. Na terenie rezerwatu nie wyznaczono miejsc wprowadzania psów ani miejsc i obszarów udostępnionych dla celów sportowych i rekreacyjnych.
Polecam każdemu odwiedzić to miejsce. Można tam pospacerować, odpocząć, nabrać sił.
Jest to miejsce mniej uczęszczane niż na przykład Las Kabacki.