Najnowsze wpisy, strona 18


Zamek Ciechanów
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
17 lipca 2023, 21:51

Ciechanów
W dniu 14.07.2023 odwiedziłam Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie. Możemy dojechać zarówno własnym samochodem jak i pociągiem z Warszawy. Jest on położony  na uboczu, więc jeśli przejedziemy pociągiem czeka nas dłuższy spacer.
Na zamku możemy obejrzeć wystawę stałą pod tytułem „Księstwo Mazowieckie 1200-1526 – intrygi, trucizny i smok, czyli 300 lat niezależnego Mazowsza”.
Jest to pierwsza w Polsce wystawa, kompleksowo poświęcona dziejom niezależnego Mazowsza i najważniejszym wydarzeniom, które je ukształtowały. Rozpoczyna się od rządów księcia Konrada Mazowieckiego, kończy się zaś w roku 1526, gdy po bezpotomnej śmierci ostatnich książąt mazowieckich (Janusza III i wcześniej Stanisława), ziemie Księstwa Mazowieckiego zostały inkorporowane do Polski, a Księstwo zniknęło z map Europy.
Na wystawie poznamy ambitnych książąt, którzy pragnęli władzy ponad wszystko, mądrych władców, dzięki którym księstwo się rozwijało, młodych książąt, którzy nie stronili od rozrywek i używek, dzielne księżniczki, które przejmowały władzę, gdy książęta umierali młodo. Zstąpimy też w świat legend. Przywołamy z otchłani wieków legendarne stworzenia – dwunogiego smoka mazowieckiego – wywernę, uwiecznioną w herbie książąt mazowieckich, czarnego psa, który strzeże skarbu książąt w Ciechanowie i duchy’.
Kolejną wystawą którą możemy obejrzeć na miejscu jest Wystawa „FAKTY I MITY CIECHANOWSKIEGO ZAMKU”.
Jest ona oparta o najnowsze wyniki badań.Wystawa odwołuje się do opracowań historyków regionalnych z lat 60. i 70. XX wieku. Zafałszowanie historii zamku nastąpiło w latach 70. i 80. ubiegłego wieku wskutek błędnej interpretacji przez historyków sztuki źródeł pisanych dotyczących daty rozpoczęcia budowy, co w konsekwencji spowodowało złe wydatowanie nawarstwień archeologicznych oraz kolejnych faz przebudowy.
Wystawa „FAKTY I MITY CIECHANOWSKIEGO ZAMKU”, jest kontynuacją wystawy „ZAMEK W CIECHANOWIE, PRZESZŁOŚĆ NA NOWO ODKRYTA” pokazywanej w kilku miastach mazowieckich: w Ciechanowie (2008), Warszawie (2009), Przasnyszu (2009) i w Płocku (2010–2011).
Na ternie zamku funkcjonuje również sala multimedialna gdzie możemy między innymi rozwiązać quiz związany z historią zamku, ułożyć puzzle.
Polecam odwiedzić każdemu to miejsce. Jest to jeden z najlepiej zachowanych zamków na Mazowszu. Możemy zrelaksować się, połączyć wizytę w zamku ze zwiedzaniem miasta.

Wycieczka
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
17 lipca 2023, 21:44

Mińsk Mazowiecki
W dniu 06.07.2023 odwiedziłam Mińsk Mazowiecki- małe miasteczko we wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, należące do aglomeracji warszawskiej, siedziba powiatu mińskiego i gminy wiejskiej Mińsk Mazowiecki.
Możemy tam dojechać zarówno własnym samochodem jak i pociągiem z Warszawy, oraz prywatnymi linami autobusowymi. W mieście funkcjonują 4 linie autobusowe, które mogą nas zawieść w różne części miasta.
W mieście jest kilka interesujących zabytków na przykład:
• Pałac Dernałowiczów wraz z zespołem parkowym
• Kościół rzymskokatolicki pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
• Kościół starokatolicki mariawitów.
W mieście jest wiele pomników przyrody, zabytków chronionych prawem, parków.
Polecam każdemu odwiedzić to miejsce. Możemy tam odpocząć, podziwiać zabytki z dala od tłumów.

Roztocze
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
17 lipca 2023, 21:24

Roztocze
W dniu 09.07.2023 odwiedziłam jedne z piękniejszych miejsc na Roztoczu: Rezerwat Przyrody Czartowe Pole oraz bazylikę mniejszą pod wezwaniem Świętego Antoniego w Radecznicy.
Do obu tych miejsc możemy dojechać samochodem, rowerem, komunikacją prywatną z Zamościa lub Biłgoraja ale nie polecam. Autobusy rzadko tam jeżdżą.
Jest to rezerwat przyrody w województwie lubelskim, znajdujący się na terenie gmin Józefów (powiat biłgorajski) i Susiec (powiat tomaszowski). Leży w obrębie Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej. Nazwa Czartowe Pole pochodzi od legendy związanej z objętą rezerwatem polaną, o której mówiono, że jeno czarci tam hasali.
Na terenie rezerwatu znajdują się:
• ruiny starej papierni Zamoyskich, o których informuje tablica na ścieżce dydaktycznej, biegnącej obok obiektu: są to ruiny dużego zakładu przemysłowego z XVII w. Ordynacji Zamoyskich. W latach Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego zakład był dzierżawiony przez Lejbusia Kahana, a potem przez Całę Waxa – właściciela drukarni hebrajskiej w Józefowie. Produkował 80% papieru w guberni lubelskiej. Do upadku przyczyniły się dwie powodzie (1848 r. i 1870 r.) oraz pożar (1883 r.).
• pomnik upamiętniający manewry wojsk polskich w 1931 roku.
• symboliczne groby partyzantów poległych w walkach w 1943 roku:
• Umer Achmołła Atamanow ps. „Miszka Tatar” – dowódca oddziału GL, który zginął 1 czerwca 1943 roku podczas ataku na hitlerowską ekspedycję karną w Józefowie.
• Hieronim Miąc ps. „Korsarz” – dowódca józefowskiego oddziału ZWZ-AK, zmarł 5 sierpnia 1943 roku w czasie operacji amputacji ręki. Ranny został w czasie walk w lesie Dębowce.
Niedaleko wejścia do rezerwatu jest udostępnione miejsce na ognisko, są również wiaty, gdzie możemy odpocząć i posilić się.
Ostatnio zostały otwarte wyremontowane ścieżki spacerowe wkoło rezerwatu.
Drugim odwiedzonym miejscem na Roztoczy była bazylika mniejsza świętego Antoniego w Radecznicy oraz klasztor bernardynów – zabytkowy, barokowy kościół parafialny oraz klasztor bernardynów znajdujące się w Radecznicy w powiecie zamojskim województwa lubelskiego. Zwany jest Lubelską Częstochową. Sanktuarium Św. Antoniego w Radecznicy jest jedynym na świecie miejscem objawień tego świętego. Oprócz głównego Kościoła który ma status bazyliki mniejszej w pobliżu jest ołtarz polowy, gdzie odbywają się główne uroczystości odpustowe ku czci świętego. Znajduje się tam również kaplica z cudowną wodą oraz pomnik patrona.
Polecam odwiedzić to miejsce. Możemy tam odpocząć, zrelaksować się z dala od tłumów.

Wycieczka
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
06 lipca 2023, 20:55

Górki Szymona
W dniu 06.07.2023 odwiedziłam park krajobrazowy Górki Szymona, który znajdują się w Zalesi Dolnym koło Piaseczna. Możemy dojechać autobusem z przystanku kolejowego PKP Jeziorki lub z Metra Wilanowska albo władanym samochodem.
Jet to zdecydowanie z najciekawszych miejsc, które można znaleźć w bliskiej odległości od Warszawy.
Wyjątkowe, a jednoczenie mało znane miejsce na relaks jest na wyciągnięcie ręki. Jeziora, mokradła, lasy i… tajemnicze wzgórza można znaleźć tuż obok Warszawy. Zalesie Dolne – to tam kryje się wiele tajemniczych miejsc, o których nie jeden mieszkaniec stolicy jeszcze nie słyszał. Górki Szymona w Piasecznie to niewysokie wzgórza pokryte piaskiem i porośnięte wokół starymi drzewami, głownie sosnami. Na wydmach występuje taka roślinność jak murawy napiaskowe i częściowo dywanowe – czyli zbiorowiska składające się z niewysokich traw, bylin oraz mchów. Jest to niezwykle atrakcyjne miejsce pod względem natury, choćby dlatego, że wydmy śródlądowe z roślinnością to obszary unikatowe w skali całej Europy. Dodatkowo tuż obok znajduje się także brzeg lokalnej rzeki Jeziorki oraz małej rzeki Czarnej. W okolicy tej zlokalizowane są też sztuczne zalewy.
Polecam każdemu odwiedzić to miejsce. Możemy tam odpocząć, zrelaksować się. Jest to miejsce bardzo urokliwe ale nie zatłoczone tak jak na przykład Wilanów, Ogród Krasickich.
Dzięki temu możemy w spokoju podziwiać przyrodę nie myśląc o tym że ktoś może nas poganiać.

Wycieczka
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
06 lipca 2023, 20:33

Twierdza Modlin

W dniu 05.07.2023 odwiedziłam twierdzę Modlin która znajduje się w Nowym Dworze Mazowieckim, w pobliżu Warszawy. Możemy tak dojechać pociągiem lub autobusem z Warszawy lub własnym samochodem.
Twierdza Modlin to jedna z najsłynniejszych budowli wojskowych. Stanowi doskonały przykład architektury obronnej, największy tego typu w Polsce i jeden z największych w całej Europie. W 2013 roku teren Garnizonu Modlin zostaje sprzedany w prywatne ręce Wiesława Jana Prusieckiego. Twierdza nie jest już wykorzystywana przez armię, ale pozostaje bardzo ważnym miejscem w historii Polski, a liczne obiekty zachowane w doskonałym stanie, przyciągają coraz większą liczbę turystów.
Obiekt oferuje wiele form spędzania czasu na przykład : spacery z przewodnikiem dla dzieci, osób dorosłych, nocne zwiedzanie, przejazdy eko-busem, wieżę Widokową na cały kompleks. Obecnie możliwe jest zwiedzanie niektórych obiektów twierdzy, zarówno indywidualnie, jak i w grupach zorganizowanych. Zagospodarowane turystycznie są: część koszar obronnych cytadeli (wieża zachodnia, tzw. Tatarska), część umocnień i zabudowań zaplecza (tzw. Elewator) oraz Brama Ostrołęcka. Spośród fortów możliwe jest zwiedzanie Fortu X w Henrysinie. Do niektórych spośród pozostałych fortów wstęp możliwy jest po skontaktowaniu się z administracją zajmujących je instytucji. Od 8 września 2012 r. w Twierdzy Modlin funkcjonuje również szlak turystyczny Baśki Murmańskiej, który w formie atrakcyjnej gry miejskiej prezentuje zwiedzającym (zwłaszcza najmłodszym) zabytki twierdzy.
Wybrane obiekty służyły jak plany filmowe w wielu serialach i filmach, na przykład:
• C.K. Dezerterach – sceny koszarowe (prawie cała pierwsza część), mieszkanie von Nogaya, końcowa scena wyjścia z koszar;
• Kilerze – scena obiadu w więzieniu;
• Panu Tadeuszu (ekranizacja poematu Adama Mickiewicza pt. Pan Tadeusz) – ruiny spichlerza w widłach Narwi i Wisły posłużyły za zamek Horeszków; wnętrza twierdzy za paryskie mieszkanie Adama Mickiewicza;
• Avalonie Mamoru Oshii – ruiny spichlerza posłużyły za plener jednego z etapów;
• Oficerach, odc. 12 – w scenie przekazania Granta Toporowi;
• Przeprowadzkach – w jednym z odcinków w czasie przeprowadzki postój zrobiono przed koszarami.
• Jutro idziemy do kina – scena przed bramą
• Chrzest – scena łowienia ryb, ruiny spichlerza.
• 1920. Wojna i miłość
• 1920 Bitwa warszawska
• Czas honoru – tereny wokół Wieży Czerwonej jako angielski obóz szkoleniowy; klub garnizonowy jako kwatera niemieckich oficerów
• Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć
• Ekstradycja – scenę spotkania Halskiego z Jerzym (byłym szefem UOP) nakręcono w ruinach spichlerza
• 1983 – pozostałości mostu przy Bramie Dąbrowskiego jako miejsce pochówków.
• Nowy Dwór Mazowiecki. Twierdza śmierci - film dokumentalny, będący opowieścią historii morderstw grupy modlińskiej, na przełomie początku lat 00.
Polecam każdemu odwiedzić to miejsce. Możemy tam dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy z historii Polski, obejrzeć zabytkowe domu i fortyfikacje.