Najnowsze wpisy, strona 9


Radom
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
04 lutego 2024, 21:06

Radom
W dniu 27.01.2024 odwiedziłam Radom-miasto na ramach powiatu , położne koło 1,5 godziny drogi od Warszawy. Możemy tam dojechać koleją, autobusem, samochodem a od niedawna samolotem z wielu miast polskich.
Jest on położony w centralnej części województwa mazowieckiego, choć pod względem historycznym, kulturowym i etnograficznym Radom wraz ze swoim regionem stanowią integralną część Małopolski.
W mieście siedzibę ma wiele urzędów, sądów i różnych instrukcji.
Miasto jest również organizatorem międzynarodowych pokazów lotniczych Radom Air Show. Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski i Radomski Festiwal Jazzowy są dziś kulturową wizytówką miasta.
Jest tutaj wiele zabytków wartych zobaczenia. Najważniejsze z nich to:
• Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu – skansen znajdujący się w Radomiu, w województwie mazowieckim. Usytuowany w malowniczym, pofałdowanym terenie na południowo-zachodnich obrzeżach miasta, w dolinie Mlecznej. Na obszarze 32 ha zgromadzono ponad 60 obiektów architektury ludowej, głównie drewnianej.
• Muzeum prezentuje kulturę oraz budownictwo regionu radomskiego. Wśród unikatowych zbiorów znajdują się także współcześnie zrekonstruowane zabudowania.
Na terenie Muzeum wyznaczono ścieżkę przyrodniczą biegnącą pomostami ponad mokradłami. Nad jednym ze stawów znajduje się wieża widokowa.
• Grodzisko Piotrówka – gród obronny założony w II poł. X w. na wzniesieniu w pobliżu rzeki Mlecznej. Na początku XI w. rozbudowany, na przełomie X/XI w. wzniesiono w obrębie fortyfikacji kościół pw. św. Piotra – pierwszą radomską świątynię, od której grodzisko wzięło nazwę. W 1959 oraz w latach 2009–2014 prowadzono na obszarze grodziska badania archeologiczne.
• Kościół św. Wacława – gotycka świątynia jednonawowa, wzniesiona ok. 1216 z fundacji Leszka Białego. Najstarszy budynek murowany Radomia. W latach 1780–1978 budynek nie pełnił funkcji sakralnej. W latach 1978–1986 poddany gruntownej renowacji i rekonsekrowany.
• Kościół farny św. Jana Chrzciciela – pierwotnie gotycka świątynia jednonawowa, wzniesiona w latach 1360–1370 z fundacji Kazimierza Wielkiego. W XV wieku do istniejącej gotyckiej bryły dobudowano trzy kaplice (pw. św. Krzyża, pw. św. Trójcy oraz pw. św. Anny) oraz dzwonnicę. W XVI i XVII wieku ufundowano nowe kaplice (tzw. baryczkowską, pw. Najświętszej Maryi Panny oraz Kochanowskich). W XIX wieku kościół kilkakrotnie poddano pracom restauracyjnym, jednak największe zmiany przyniosła przebudowa w latach 1908–1909 w stylu neogotyckim według projektu architekta Józefa Piusa Dziekońskiego. Najcenniejsze elementy wyposażenia świątyni to m.in. chrzcielnica z II poł. XV w., portal i drzwi żelazne z początku XVI w. oraz późnorenesansowy ołtarz kaplicy Kochanowskich wraz z pozostałymi elementami jej dekoracji architektonicznej.
• Dom Gąski: barokowy dom z przełomu XVI i XVII wieku usytuowany w południowej pierzei Rynku. Według tradycji w 1656 mieszkał w nim król Szwecji, Karol X Gustaw (w czasie pobytu w Radomiu nie mógł zająć zamku królewskiego, spalonego wcześniej przez wojska szwedzkie). W budynku mieściła się pod koniec XVIII wieku jedna z pierwszych w mieście aptek należąca do Christiana Valentino.
• Pałac Sandomierski – monumentalny, klasycystyczny dwupiętrowy budynek zaprojektowany przez Antonio Corazziego, wzniesiony w latach 1825–1827 przy trakcie Lubelskim. W XIX wieku siedziba komisji wojewódzkich oraz rządów gubernialnych. Rozbudowany w latach 1938–1942. O monumentalnym charakterze budynku świadczy piętnastoosiowa fasada, wzbogacona trzema ryzalitami ozdobionymi portykiem toskańskim i pilastrami oraz fryzem tryglifowym. Fasada parteru dekorowana boniowaniem.
• Pałac Karschów i Wickenhagenów – monumentalna, eklektyczna kamienica o charakterze pałacowym wzniesiona w latach 1881–1882 dla radomskich fabrykantów, Teodora Karscha i Franciszka Wickenhagena. Wzorowana na pałacu Kronenberga w Warszawie.
• dawna elektrownia – pierwsza elektrownia w tzw. „Kongresówce”, wzniesiona w 1901. Obecnie siedziba Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”.

To tylko kilka zabytków które możemy zboczyć na terenie Radomia. Polecam każdemu odwidzieć to miasto. Choć jest położone w pobliżu Warszawy, nie jest ono tłumnie odwiedzane prze turystów. Warto samemu tam pojechać i przekonać się że oferuje ono wiele sposób na spędzanie czasu oraz ma wiele zabytków.

 

 

Zamek w Liwie
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
20 stycznia 2024, 22:06

Zamek w Liwie
W dniu 20.01.2023 odwiedziłam Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie.
Możemy tam dojechać prywatnym busami z kilku miejscowości ma Mazowszu, na przykład z Warszawy, Sokołowa Podlaskiego, Węgrowa.
Jest to ruina gotyckiego zamku książęcego wzniesionego w XV wieku jako strażnica graniczna w miejscowości Liw w województwie mazowieckim.
Przez lata zamek zmieniał właścicieli. Władali nim między innymi: Janusz I Starszy, Anna, Mazowiecka, Bona Sforza. W roku 1421 był on wartownię na wschodniej granicy księstwa mazowieckiego z Litwą
W odbudowanym dworze kancelarii oraz w wieży bramnej gotyckiego zamku od 1963 swoją siedzibę ma muzeum historyczne. Jego ekspozycja prezentuje historię zamku, fotokopie rysunków, malarstwo z galerią portretu sarmackiego i dzieła Wojciecha i Jerzego Kossaków, oraz broń i uzbrojenie z różnych epok. W okresie letnim przed zamkiem placówka organizuje różne imprezy plenerowe m.in. inscenizacje turniejów rycerskich.
Polecam każdemu zwiedzić ten zamek. Możemy tam zobaczyć zbiór broni używanej przez rycerstwo polskie i nie tylko, stroje żołnierzy polskich z różnych epok, obrazy znanych malarzy na przykład: Wojciecha i Jerzego Kossaków.
Możemy tam odpocząć, zrelaksować się. Sprawdzić na własne oczy że nie tylko znane i duże miejscowości posiadają zabytki warte odwiedzenia, ale również mniejsze oddalone od większych miast. Czasem warto zboczyć z drogi aby przekonać się o tym.

Węgrów
Autor: olalubawska
17 grudnia 2023, 20:58

Wegrów
W dniu 16.12.2023 odwiedziłam Węgrów- niewielkie miasteczko położone koło 80 km od Warszawy. Możemy tam dojechać prywatnymi busami z Warszawy, Sokołowa Podlaskiego, Mińska Mazowieckiego, Siemiatycz oraz prywatnym samochodem.
W mieście możemy zobaczyć wiele zabytków.
Najważniejsze z nich to:
• Bazylika mniejsza Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz świętych: Piotra, Pawła, Andrzeja i Katarzyny. Pierwotnie gotycki kościół parafialny z XVI wieku, od 1558 roku świątynia kalwińska, w latach 1565–1592 w posiadaniu zboru braci polskich. W 1630 roku odzyskana przez katolików. W latach 1707–1839 pod opieką zakonu bartolomitów. W latach 1703–1706 kościół został przebudowany w stylu barokowym przez Carlo Ceroniego i Jana Reisnera według projektu Tylmana z Gameren Wnętrze świątyni bogato zdobione w stylu barokowym polichromiami i freskami Michała Anioła Palloniego z lat 1707–1708 wykonanymi w duchu kontrreformacji oraz obrazami Szymona Czechowicza. W zakrystii kościoła kolekcja portretów dostojników kościelnych oraz Lustro Twardowskiego – według legendy, magiczny artefakt. Kościół parafialny pełni funkcję sanktuarium diecezjalnego Matki Bożej Fatimskiej oraz kolegiaty diecezji drohiczyńskiej. 4 kwietnia 1997 świątynia została ustanowiona bazyliką mniejszą.
• Kościół parafialny św. Antoniego z Padwy i św. Piotra z Alkantary. Pierwotnie kościół klasztorny zakonu reformatów fundacji Jana Dobrogosta Krasińskiego. Wybudowany w stylu barokowym w latach 1693–1715 według projektu Tylmana z Gameren. Wnętrze w stylu barokowym z polichromiami i freskami Michelangelo Palloniego z lat 1706–1711, z ołtarzem i krucyfiksem Andreasa Schlütera. Uwagę zwraca barokowe epitafium Jana Dobrogosta Krasińskiego.
• Dom Gdański
Dawny zajazd z XVIII wieku, usytuowany przy rynku miejskim. Zbudowany w stylu barokowym z mansardowym dachem. Obecnie siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej
• Dom Rabina
Dawny dom rabina żydowskiej gminy wyznaniowej.
Przez miasteczko przebiega kilka tematycznych szlaków turystycznych, dla miłośników historii, kultury.
Są to tylko najważniejsze zabytki tego miasteczka. Warto pojechać tam i przekonać się na własne oczy że nie tylko znane i duże miasta turystyczne mają wiele do zaoferowania. Małe i mniejsze miasteczka również mają wiele interesujących zabytków.

Toruń i Gdańsk
Autor: olalubawska
13 grudnia 2023, 21:47

Gdańsk i Toruń 2023
W dniach 8-10.12.2023 odwiedzałam Toruń i Gdańsk.
Do obu miast możemy dojechać pociągiem oraz autobusem z wielu miast polskich na przykład z Warszawy, Bydgoszczy, Kielc, Szczecina, Lublina.
Najpierw w piątek 8.12.2023 odwiedziłam Żywe Muzeum Piernika w Toruniu. Znajduje się ono w pobliżu Starego Miasta. Możemy tam dojechać komunikacją miejska z dworca PKP w Toruniu, taksówką, autem lub pójść na piechotę.
Jest to interaktywna placówka muzealna, pierwsza tego typu w Europie, założona przez Elżbietę i Andrzeja Olszewskich w 2006 roku, w której odbywają się pokazy połączone z warsztatami historycznego wypieku piernika. Muzeum Piernika jest placówką interaktywną: w zrekonstruowanej XVI-wiecznej piekarni odbywa się produkcja pierników według starych receptur i przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Goście odwiedzający muzeum nie tylko mogą obejrzeć sposób wyrobu korzennych wypieków, ale przede wszystkim sami wziąć udział w procesie jego powstawania -- samodzielnie przesiać mąkę, utłuc przyprawy czy wyrobić ciasto. Pieczenie toruńskiego ciasta odbywa się w tradycyjnych drewnianych formach. Przewodnikiem po muzeum jest mistrz piernikarski oraz wiedźma Korzenna. Od 2014 roku muzeum powiększyło swój program o nową wystawę przedstawiającą manufakturę z przełomu XIX/XX wieku. Każdy odwiedzający może zobaczyć tam m.in. oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika (i samodzielnie wprawić je w ruch), zabytkowy piec i największą w Europie kolekcję woskowych form. Największą atrakcję tego pokazu jest warsztat dekorowania pierników lukrem., Cechą charakterystyczną Muzeum Piernika jest niekonwencjonalny sposób prowadzenia pokazów, do których angażowana jest duża liczba gości, a historia piernika opowiadana jest językiem stylizowanym na staropolski ze swadą i z humorem. Zarządzającymi muzeum są Elżbieta Olszewska oraz Andrzej Olszewski.
W trakcie warsztatów możemy dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na przykład: poznajemy historię wypieku pierników w Toruniu, historię przypraw używanych w produkcji pierników.
Po części teoretycznej przychodzi czas na praktykę, czyli wypiek pierników według starodawnej receptury. W czasie gdy piekarniki pieką się w piecu, możemy zakupić pamiątki, wypieki w sklepiku który znajduje się wewnątrz piekarni. Każdy dostaje na pamiątkę swoje własne wypieczone pierniki.

W dniach 9-10.12. odwiedziłam jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku. Możemy tam dojechać pociągiem, autobusem lun autem z wielu miast polskich.
Jarmark ten jest jednym z największych i najbardziej znanych Jarmarków w Polsce.
W 2023 r. Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku zajął II miejsce w konkursie Best Christmas Markets organizowanym przez portal Europe's Best Destinations. Głosowało na nas prawie 48 tys. internautów!.
Na Jarmarku możemy spróbować dań z wielu kuchni świata i Europy, nabyć unikatowe prezenty, spędzić miło czas z rodziną, znajomymi.
Oprócz stosik z pamiątkami, jedzeniem, wypiekami na Jarmarku są różne wydarzenia towarzyszące, na przykład koncerty, warsztaty, spotkania ze świętym Mikołajem.
Polecam każdemu odwiedzić te 2 miejsca. W każdym z nich miło spędzimy czas, odpoczniemy, oderwiemy się od rzeczywistości.

 

Siedlce
Autor: olalubawska
12 grudnia 2023, 21:49

Siedlce
W dniu 2.12 odwiedziłam Siedlce- miasteczko położone koło 90 km od Warszawy w kierunku zachodnim. Możemy tam dojechać pociągiem z Warszawy oraz autobusem z wielu miast nie tylko położonych w województwie mazowieckim- na przykład z Janowa Podlaskiego, Stoczka Łukowskiego, Brześcia, Lublina.
Jest tutaj wiele zabytków, które warto zobaczyć. Najważniejsze z nich to:
• Muzeum Diecezjalne w Siedlcach- Najcenniejszym zbiorem muzeum jest jedyny w Polsce obraz hiszpańskiego malarza El Greca Ekstaza Świętego Franciszka.
Możemy tutaj również zobaczyć Galeria portretów biskupów łodzimierskich, łuckich i podlaskich.
• Ratusz miejski w Siedlcach – późnobarokowo-klasycystyczna budowla zwana Jackiem, mieszcząca się przy ul. J. Piłsudskiego 1, wzniesiona w połowie XVIII wieku według projektu Stanisława Zawadzkiego i zwieńczona ośmioboczną wieżą z figurą Atlasa dźwigającego kulę ziemską. Ratusz został częściowo zniszczony w czasie II wojny światowej, odbudowany w latach 1945–1952. Obecnie w budynku Ratusza mieści się Muzeum Regionalne w Siedlcach.
• Pałac Ogińskich- Pałac murowany został wybudowany przez Kazimierza Czartoryskiego przed 1730. Powstał na miejscu dworów drewnianych, o których była wzmianka w 1698. W latach 1769–1770 gruntowny remont pałacu przeprowadził Michał Fryderyk Czartoryski, syn Kazimierza. Przy pałacu jest Park Miejski Aleksandra. Od 2006 użytkownikiem pałacu jest Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.
W Siedlcach jest dużo więcej zabytków wartych odwiedzenia. Może nawet więcej niż w niejednym większym mieście.
Polecam każdemu odwiedzić to miasteczko. Możemy tam pospacerować, odpocząć z dala od tłumów, podziwiać zabytki.