Archiwum 27 lutego 2025


Łyse


Autor: olalubawska
27 lutego 2025, 20:49

Łyse
W dniu 24.02 2025 odwiedziłam Łyse- wieś sołecka w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie ostrołęckim, w gminie Łyse. Leży przy drodze wojewódzkiej nr 645 pomiędzy Myszyńcem a Nowogrodem. Możemy tam dojechać busem prywatnym z Ostrołęki, Kadzidła, Mysznic lub własnym samochodem. Miejscowość ta leży na turystycznym szlaku „Skarbiec Mazowiecki” , który obejmuje najbardziej znane oraz zabytkowe kościoły. Najbardziej znanymi zabytkami są 2 kościoły położone w bliskiej odległości od siebie.
Pierwszy z nich to zabytkowy kościół św. Anny.
Wieś jest ośrodkiem kurpiowskiej sztuki ludowej z drewnianym kościołem św. Anny z 1876-1882 (wewnątrz malowidła ludowe, z postaciami biblijnymi w strojach kurpiowskich) i drewnianymi XIX-wiecznymi chałupami kurpiowskimi. Kościół św. Anny jest jedynym zabytkiem w Łysych wpisanym do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Kościół ten należy do zespołu 4 budowli w stylu kurpiowskim.
Ma on dwie wieże w ścianie frontowej i trójkątny szczyt. Forma ta nawiązuje do klasycystycznych tympanonów. Rozgłos, jaki kościół w Łysych zyskał dzięki organizowanym od 1969 konkursom na najpiękniejszą palmę wielkanocną sprawił, że świątynia była zbyt mała, by pomieścić wiernych i pielgrzymów. W latach 1998–2000 wystaw /iono nowy murowany kościół. Stara świątynia jest otwierana tylko w Niedzielę Palmową. Z kościoła wyrusza uroczysta procesja z palmami. We wnętrzu kościoła palmy prezentowane są na czas konkursu i przechowywane przez cały rok.
Drugi to nowo wybudowany kościół parafialny pod Wezwaniem Chrystusa Króla.
W latach 1998-2000 staraniem ks. proboszcza Czesława Oleksego został zbudowany kościół murowany pw. Chrystusa Króla Wszechświata. Świątynia została pobłogosławiona 20 grudnia 2000 r. przez biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka. Od tego czasu parafia zmieniła tytuł ze Św. Anny na Chrystusa Króla Wszechświata.
Polecam każdemu odwiedzić tą wieś. Możemy tam zobaczyć unikatowy w całym kraju kościół w stylu kurpiowskim, pospacerować, odpocząć. Jedynym minusem jest słaby dojazd komunikacją zbiorową. Jeździ tam tylko 2 firmy z Ostrołęki, jest tylko kilka kursów w ciągu dnia. Uważam że do takich zabytkowych, wyjątkowych miejsc powinno być więcej autobusów, nie tylko z samego rana ale też w ciągu dnia. Takie miejsca powinny być promowane oraz powinien być do nich dobry dojazd.

 

 

 

 

Drogi użytkowniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz cofnąć w każdej chwili.

 Tak, zgadzam się na nadanie mi "cookie" i korzystanie z danych przez Administratora Serwisu i jego partnerów w celu dopasowania treści do moich potrzeb. Przeczytałem(am) Politykę prywatności. Rozumiem ją i akceptuję.

 Tak, zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora Serwisu i jego partnerów w celu personalizowania wyświetlanych mi reklam i dostosowania do mnie prezentowanych treści marketingowych. Przeczytałem(am) Politykę prywatności. Rozumiem ją i akceptuję.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać poprzez opcję: "Twoje zgody", dostępnej w prawym, dolnym rogu strony lub poprzez usunięcie "cookies" w swojej przeglądarce dla powyżej strony, z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.