01 marca 2025, 22:02
Mszczonów
W dniu 28.02.2025 odwiedziłam Mszczonów- miasto w Polsce, w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim siedziba gminy miejsko-wiejskiej Mszczonów. Odległe od Warszawy o 45 km. Możemy tam dojechać zarówno komunikacją prywatną z Warszawy, Janek, Żyrardowa jak i własnym samochodem. Miasto leży na szlaku turystycznym „ W kręgu dziedzictwa żydowskiego”.
Najbardziej znaną atrakcją Mszczonowa są całoroczne tremy. Warto połączyć zwiedzanie miasteczka z wizytą w termach. Miasto to ma o wiele więcej do zaoferowania niż tylko termy.
Najważniejsze zabytki to:
• Kościół świętego Jana Chrzciciela w Mszczonowie- murowany kościół budowany w latach 1861-1864 w stylu toskańskim według projektu architekta Franciszka Tournelle'a. Jest to budowla jednonawowa, o długości 39 metrów i szerokości 12 metrów, pokryta blachą. Sufit jest wykonany z drewna, pokryty tynkiem i przyozdobiony polichromią w 1914 roku przez księdza dziekana Antoniego Zakrzewskiego, odnowiono go w latach 1962-1964. Świątynia posiada cztery ołtarze drewniane i jeden marmurowy. Na ścianach pod chórem, w kaplicach i w kruchcie umieszczone są epitafia: właściciela wsi Gurba - Michała Wilskiego, Henryka Pruskiego, właściciela dóbr lennych, Aleksandra Prażmowskiego, Antoniego Dankowskiego, Aleksandry z Moniuszków Dmochowskiej, ks. Władysława Gołędowskiego (rozstrzelanego przez hitlerowców we wrześniu 1939 roku podczas opatrywania rannego). W prezbiterium znajduje się epitafium księdza Wacława Gizaczyńskiego. Na zachodniej elewacji budowli od strony przykościelnego cmentarza, umieszczona jest tablica pamiątkowa poświęcona rozstrzelanym przez hitlerowców w dniu 11 września 1939 roku: księdzu kanonikowi Józefowi Wierzejskiemu, lekarzowi Stanisławowi Zarachowiczowi i burmistrzowi Mszczonowa Aleksandrowi Tańskiemu. W 2025 roku kościół wraz z terenem przyległym został wpisany do rejestru zabytków.
• Stary Rynek i Ratusz – Serce miasta, gdzie można zobaczyć historyczne budynki i urokliwą architekturę. Ratusz, choć przebudowany, wciąż zachowuje charakterystyczny styl i przypomina o dawnych czasach.
• Kapliczka Matki Boskiej – Mała, ale urokliwa kapliczka, która znajduje się na obrzeżach miasta. Jest to miejsce, które często odwiedzają pielgrzymi oraz osoby szukające chwili spokoju i refleksji. Kapliczka ta usytuowana jest w pobliżu kościoła pod wezwaniem Ojca Pio.
• Cmentarz żydowski w Mszczonowie- został założony w 1763[1]. Do naszych czasów zachowało się kilkadziesiąt macew, z których najstarsza pochodzi z 1772. Cmentarz ma powierzchnię 0,7 ha i jest ogrodzony drucianą siatką. W ostatnich latach cmentarz poddano renowacji m.in. odbudowano ohel rabina Arona Kohena. mentarz żydowski w Mszczonowie znajduje się ok. 700 m na północ od Nowego Rynku, przy ul. Poniatowskiego i trasie E67. Cmentarz powstał w 1763 r. na placu o wymiarach "70 na 70 łokci" . W 1927 r. zajmował działkę o wymiarach 103 x 111 x 128 x 133 m. Wejście znajdowało się od strony ul. Poniatowskiego, w południowo-wschodnim narożniku. Przy bramie stał dom przedpogrzebowy o wymiarach podstawy 17 x 5 m.
Cmentarz uległ daleko posuniętej dewastacji. Został zamknięty do celów grzebalnych na podstawie uchwały Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej z 15 września 1964 r. W latach 80. istniało na nim nielegalne boisko. Z jego powierzchni wydzielono działkę geodezyjną nr 40/4, która została częściowo zabudowana. Do dziś w obrębie cmentarza przetrwało jedynie około 100 nagrobków, z których najstarsze datowane są na lata 1772, 1778, 1784, 1788 i 1791. Na początku XXI w. cmentarz (z wyłączeniem działki 40/4) został wtórnie ogrodzony i uporządkowany. Odbudowano ohel nad grobami cadyka Jakowa Dawida syna Izraela Icchaka z Warki (zm. 10 listopada 1877 r.) oraz Aharona ha-Kohena syna Mosze - nadarzyńskiego dajana, zięcia cadyka Menachema Mendla z Warki (zm. 25 sierpnia 1873 r.). Prace wykonano na zlecenie Renaty Singer, rabina Josepha Singera, rodziny Boim oraz Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Bramy cmentarza są zamknięte ale możemy uzyskać do niego klucze na posesji przy ul. Księcia Poniatowskiego 26.
• Zamek w Mszczonowie – Choć obecnie w dużej mierze zniszczony, resztki zamku z XIII wieku stanowią interesujący ślad po historycznej fortecy. Zamek był niegdyś ważnym punktem obronnym, a dziś jego ruiny są fascynującym miejscem dla miłośników historii.
• Pałac w Mszczonowie – Położony w parku pałacowym, ten neorenesansowy budynek z XIX wieku jest pięknym przykładem architektury z tamtego okresu. Choć nie jest udostępniony dla zwiedzających, jego otoczenie i architektura budynku z pewnością zachwycą każdego odwiedzającego.
Ostatnie 2 zabytki są ciężkie do znalezienia. Nie ma żadnych informacji na ten temat ani adresu. Nawet osoby które mieszkają w tym mieście od urodzenia nie wiedza gdzie znajdują się te 2 zabytki.
Polecam każdemu odwiedzić to miasto. Możemy tam pospacerować, odpocząć w termach po zwiedzaniu, zjeść cos dobrego w jednej z kilku restauracji w mieście.