Najnowsze wpisy, strona 26


Wydmy Międzyborskie
Autor: olalubawska
22 stycznia 2023, 19:38

Wydmy Międzyborskie

W dniu 6.01.2023 odwiedziłam Wydmy Międzyborskie, które znajdują się w  miejscowości  Międzyborów, niedaleko Warszawy.    Możemy tam pojechać pociągiem z Warszawy lub własnym samochodem.  Są one częścią Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „ Wydmy Międzyborskie”. Zespół leży na terenie obszaru chronionego krajobrazu (Bolimowsko-Radziejowicki z doliną środkowej Rawki). W pobliżu jest zabytkowa stacja kolejowa.

Wydmy te w przeciwieństwie do wydm w Łebie,  nie są ruchome.  Na ich terenie możemy spotkać wiele gatunków drzew charakterystycznych  dla Polski na przykład: dąb szypułkowy, brzoza brodawkowata, wiąz szypułkowy.

Na ternie całego Zespołu jest ścieżka przyrodniczo-edukacyjna składająca się z 12 przystanków, o charakterze przyrodniczym lub historycznym.

Polecam odwiedzić każdemu to miejsce. Możemy tam pospacerować, zrelaksować, się z dala od tłumów.

Wycieczka
Autor: olalubawska
22 stycznia 2023, 19:22

Pruszków

W dniu 11.12.2022 odwiedziłam Pruszków. Jest to miejscowość położona niedaleko Warszawy.  Możemy tam dojechać Szybką Koleją Miejską z Warszawy lub własnym samochodem.  Dojazd zajmuje koło pół godziny. Jest tam kilka zabytków wartych zobaczenia między innymi:

·       Zespół pałacowo-parkowy Potulickich

Składa się z klasycystycznego pałacyku oraz oficyny dworskiej, wozowni, oranżerii  i lodowni. Wzniesiony w miejscu wcześniejszego dworu ok. 1820 r. Był o kilkakrotnie przebudowywany.

Obecnie obiekty pełnią funkcje użyteczności publicznej (Urząd Stanu Cywilnego i Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego).

·       Kościół parafialny p.w. św. Kazimierza

Świątynia wybudowana etapami w latach 1908 – 1938, wg projektu arch. Czesława Domaniewskiego. Zaprojektowana w eklektycznej stylistyce swobodnie łączącej elementy gotyku ceglanego z formami typowymi dla północno-włoskiej architektury romańskiej, widocznej szczególnie w rozwiązaniu fasady (rozwiązanie portalu, forma rozety i fryzw postaci ślepej galeryjki arkadowej).

·       Dworzec kolejowy

Budynek dworca wzniesiony w 1924 r. wg projektu powstałego w Biurze Architektonicznym Wydziału Drogowego pod kierownictwem arch. Romualda Millera, jako część większego zamierzenia budowanego w latach 1918–1924, mającego na celu odbudowanie infrastruktury po I wojnie. Budynek stacji należy do grupy dworców utrzymanych w formach popularnej dla ówczesnych obiektów użyteczności publicznej architektury dworkowej tzw. renesansu polskiego nawiązującego do polskiej, barokowej architektury rezydencjonalnej i będącej wyrazem poszukiwań stylu narodowego. Obiekt należy do PKP.

Wymieniłam tutaj tylko kilka zabytków tego pięknego miasta.

Polecam je odwiedzić. Możemy tam pospacerować, odpocząć bez tłumów.  

Park Morysin
Autor: olalubawska
15 grudnia 2022, 21:50

Tajemniczy Park Morysin koło Wilanowa

 

W dniu 10.12.2022 odwiedziłam Tajemniczy  Park Morysin koło Wilanowa.  Możemy  tam dojechać zarówno komunikacją miejską jak i własnym samochodem.  W dawnych latach był tutaj ogród angielski z wieloma zabytkami. Niestety popadają one w ruinę.

Park Morysin znajduje się na północny wschód od pałacu w Wilanowie. Jest z trzech stron otoczony wodą - Jeziorem Powsinkowskim i rzeczką Wilanówką.

Jest to unikatowe miejsce w Warszawie, dawny park pozostawiony sam sobie bez rabat, trawników i prawie żadnej ingerencji człowieka z kilkoma zabytkami z czasów parku romantycznego.

Morysin to także niezwykle urokliwe miejsce na spokojny spacer oraz piękne dopełnienie wizyty w Pałacu i Parku w Wilanowie.

Jest ono otoczone zielenią,

Na terenie parku pozostało kilka historycznych  zabudowań:

·       Rotunda i ruiny pałacyku Potockich

·       Gajówka i ruiny domu stróża

·       Dawna brama wjazdowa

Polecam każdemu odwiedzić to miejsce. Możemy tam odpocząć, zrelaksować się, nabrać sił,

Nie jest ono tak znane i uczęszczane jak Wilanów, ale za to jest bardzo urokliwe i ciche.

Wycieczka
Autor: olalubawska
03 grudnia 2022, 21:28

Mroczna Strona Miasta.

W dniu 18.11.2022 byłam na wycieczce pod tytułem: Mroczna Strona Miasta.

Jej organizatorem było biuro turystyczne: Wpt 1313.

Wycieczka ta odbywa się w każdy piątek  o 19.

Na tej wyciecze możemy się wielu intersujących rzeczy na przykład:

Ile wspólnego miał Tata Tasiemka z serialowym Kumem Kaplicą? Kim był Pantaleon Karpiński? Gdzie znajdował się słynny Kercelak? Czy bokser Jakub Szapiro miał swojego odpowiednika w świecie rzeczywistym? Gdzie znajdowała się słynna paszteciarnia Sobenskiego? Kim była Ryfka Kij? Co ma wspólnego doktor Łokietek z książkowym Radziwiłkiem? To tylko niektóre pytania, na które odpowiemy podczas wycieczki.

Powiemy także o tym jak w ogóle wyglądał świat przestępczy dawnej stolicy i jakimi kierował się zasadami. Poznacie całą masę szemranych historii i dowiecie się ciekawych rzeczy o ludziach, których z pewnością nie chcielibyście spotkać w ciemnej uliczce. Wspólnie poszukamy miejsc będących świadkami wydarzeń, o których mówiła cała Warszawa. Dzięki nam zupełnie inaczej spojrzycie na to z pozoru dobrze znane Wam miasto. Poznacie też odpowiedź na następujące pytania:

·       kim byli grandziarze, szopenfeldziarze, lipkarze czy klawisznicy?

·       czym zajmowali się hołociarze, potokarze, pajęczarze czy doliniarze?

·       kto i w jaki sposób ukradł portfel ministrowi spraw wewnętrznych?

·       kim były mamzele, a kim chustkowe i co je odróżniało od kapeluszowych?

·       dlaczego krawat w rękach prostytutki jest wyjątkowo groźnym narzędziem?

·       czy w dawnej Warszawie odbywał się proceder handlu żywym towarem?

·       kim był słynny doktor Łokietek i czy miał związek z zaginięciem znanego generała?

·       czy można zabić z miłości?

·       dlaczego nie warto kłamać kobiecie?

·       kto trzymał głowę swojej ukochanej w słoiku, a kto w podobnym celu korzystał z walizki?

·       jak wpadł słynny kasiarz Szpicbródka?

·       dlaczego nie warto zadzierać z teściową?

·       czym była chińska narkoza i jaką wonną pamiątkę pozostawiali po sobie warszawscy włamywacze?

To oczywiście tylko część zagadnień, które zostaną poruszone podczas tej niezwykłej wycieczki. Uwaga. Nasza wycieczka jest skierowana wyłącznie do osób pełnoletnich. Wycieczkę poprowadzi Rafał Dąbrowiecki znany i lubiany przewodnik warszawski, twórca portalu „Butem po Wawie” oraz zdobywca tytułu Warszawiak Roku 2018 i nominowany do tytułu Osobowość Roku 2019 w plebiscycie zorganizowanym przez redakcję Polska Times. Podczas wycieczki jest przewidziany mały poczęstunek pod legendarną knajpą: Gruby Josek. Polecam pojechać każdemu na tą wycieczkę. Możemy posłuchać ciekawostek na temat ciemnej strony przedwojennej stolicy.

 

 

 

Wycieczka
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
12 listopada 2022, 19:52

Wycieczka

W dniu 11.11.2022 byłam na Osiedlu Przyjaźń. Jest to osiedle położone w dzielnicy Bemowo,   położone między ulicami: Górczewską, Powstańców Śląskich, Jana Olbrachta oraz linią kolejową. Tereny dawnej wsi Jelonki, na którym znajduje się osiedle, zostały przyłączone do Warszawy w 1951.

Na osiedlu wzniesiono dwa rodzaje drewnianych domków: pawilony hotelowe dla robotników i domki jednorodzinne dla kadry technicznej. Zostały one przywiezione do Warszawy w gotowych elementach i złożone na miejscu. Malowano je w dwóch wariantach kolorystycznych: niebiesko-białym i niebiesko-czerwonym. Pawilony przypominały staropolskie dworki. Według niektórych źródeł część z nich przywieziono z jenieckiego Stalagu I B „Hohenstein” koło Olsztynka. Na terenie osiedla powstały także m.in. kino, stołówka, klub, łaźnia, przychodnia lekarska, kotłownia oraz dwa boiska sportowe. Posadzono 4 tys. drzew i 40 tys. krzewów oraz zbudowano 8 km wewnętrznych dróg i ulicy. Osiedle było ogrodzone. W celu odprowadzania z niego ścieków w 1952 oddano do użytku Stację Pomp Kanałowych „Jelonki.

Polecam odwiedzić każdemu to miejsce. Możemy tam pospacerować wśród zieleni, odpocząć, zrelaksować się.