Archiwum 24 kwietnia 2024


Iłża
Autor: olalubawska
24 kwietnia 2024, 21:55

Iłża
W dniu 23.04.2024 odwiedziłam Iłżę- miasto w Polsce leżące na południowym krańcu województwa mazowieckiego, w powiecie radomskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Iłża.
Możemy tam dojechać autobusem z Warszawy, Radomia, Lipska, Rzeszowa, Starachowic.
Ponadto w mieście działa bezpłatna komunikacja pomiędzy wsiami położonymi w pobliżu Iłży.
Możemy tutaj zobaczyć wiele zabytków. Najważniejsze z nich to:
• Zamek biskupi – na Górze Zamkowej pozostałości kamiennego zamku biskupów krakowskich, wzniesionego około 1340 r. przez biskupa Jana Grota, przekształconego około 1560 r. w renesansową rezydencję, okrągła wieża bez szczytu z końca XIII wieku lub I poł. XIV wieku, podstawa kwadratowej wieży z XIV wieku, ślady wjazdu – filary mostu wjazdowego, jedna ściana zewnętrzna z kluczowymi strzelnicami, mury zamku górnego (około od 3,5 do 5,5 m).
• Kościół farny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – pierwotnie wzniesiony w 1326 roku, ponownie w 1603 roku z fundacji Marcina Szyszkowskiego, wielokrotnie niszczony i restaurowany:
• wczesnobarokowe ołtarze (boczny – marmurowy, przeniesiony z katedry wawelskiej),
• w nawie głównej stiukowa dekoracja sklepienia z XVII wieku,
• piękne portale: piaskowcowe i kamienne z kartuszami herbowymi oraz marmurowy portal wejściowy do kaplicy z 1629 roku,
• marmurowa tablica inskrypcyjna w późnorenesansowym obramowaniu z piaskowca,
• późnorenesansowa kaplica św. Krzyża, zbudowana z ciosów w 1629 roku,
• pięciokondygnacyjna barokowa dzwonnica z 1758 roku,
• zabudowania parafialne z XVII wieku, w bibliotece 150 tomów starodruków z XV–XVIII wieku o tematyce teologicznej.
• Grodzisko Kopiec Tatarski z XII wieku w miejscu pierwotnej Iłży, znajduje się przy drodze do Chwałowic,
• Mury obronne – ślady w murach zabudowań plebanii oraz w najstarszych kamieniczkach przy ulicy Przy Murach.
Wymieniłam tutaj tylko najważniejsze zabytki miasta. Warto samemu się przekonać, że mniej znane i czasem oddalone od głównych dróg miasta mają wiele do zaoferowania.

Puszcza Kozienicka- Rezerwat przyrody Pionki...
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
24 kwietnia 2024, 21:27

Puszcza Kozienicka- Rezerwat przyrody Pionki
W dniu 19.04.2024 odwiedziłam rezerwat przyrody Pionki. Jest to rezerwat przyrody, leśny, częściowy, leżący w Puszczy Kozienickiej, w granicach Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Położony jest po obu stronach drogi wojewódzkiej nr 787, na terenie gminy wiejskiej Pionki oraz zachodniej części miasta Pionki. Do Pionek możemy dojechać pociągiem z Radomia, Dęblina, prywatnym buszem z Warszawy, Góry Kalwarii, Piaseczna, lub własnym samochodem.
Na terenie rezerwatu wyznaczono i oznakowano dwie ścieżki dydaktyczne. Celem ich powstania jest pokazanie różnorodności występujących tu drzew i krzewów, ukształtowania terenu a także roli zadrzewień i zróżnicowania siedlisk. Ważnym zadaniem jest również przybliżenie zasad ochrony przyrody i gospodarki w lesie oraz prawidłowych zasad turystyki.
Polecam każdemu odwiedzić ten rezerwat. Możemy tam pospacerować, odpocząć, nabrać sił. Jeśli mamy więcej czasu możemy zwiedźić Pionki, które  mają wiele zabytów wartych  zobaczenia.  

Sieciechów
Autor: olalubawska
24 kwietnia 2024, 21:02

W dniu 16.04.2024 odwiedziłam Sieciechów- wieś położoną w powiecie kozienickim w województwie mazowieckim, gminie Sieciechów, koło 2 godzin od Warszawy. Możemy tam dojechać prywatnym busem z Kozienic, Pionek, Dęblina, Magnuszewa.
Mimo tego że jest to mała wieś ma ona kilka wyjątkowych zabytków, które są warte odwiedzenia.
Najważniejsze z nich to:
• Kościół Wniebowzięcia NMP (klasztorny) powstały w latach 1739–1767 w stylu barokowym
• Klasztor Benedyktynów – położony na terenie Sieciechowa-Opactwa założył Sieciech lub Bolesław Krzywousty sprowadzając zakonników z Prowansji. Początkowo klasztor znajdował się w grodzie sieciechowskim, lecz po zmianie koryta Wisły został przeniesiony w miejsce, gdzie stoi do dnia dzisiejszego.
• Zamek w Sieciechowie – po zmianie koryta Wisły w latach 1342–1352 gród Sieciecha nie spełniał już roli grodu kontrolującego Wisłę. Kronikarz Jan z Czarnkowa wzmiankował, że Kazimierz Wielki zbudował tu murowany zamek, który prawdopodobnie zlokalizowano w rejonie Jeziora Czaple. Jak długo pełnił swą rolę obronną, nie wiadomo – brak jest źródeł pisanych. Unia Polski z Litwą odsunęła zagrożenie ze wschodu, dlatego zamek w Sieciechowie utracił swoje znaczenie strategiczne. Ostatnia wzmianka pochodzi z 1575 r., kiedy to jedna z partii w czasie Sejmu Stężyckiego udaje się na naradę już do ruin zamku. Odtąd partia ta będzie zwana była sieciechowską. W końcu XVIII wieku widać było tylko resztkę ruin zamku. Na jego pozostałości natrafili też Niemcy w 1944 roku. Dziś można tam znaleźć jedynie odłamki skalne, ze względu na rozebranie przez okolicznych mieszkańców całego materiału budowlanego.
Polecam każdemu odwiedzić tą wieś. Możemy tam odpocząć, pospacerować bez tłumów.

 

 

 

 

Muzeum Filmów w Zielonce
Autor: olalubawska
24 kwietnia 2024, 20:48

Muzeum Historii Filmów Hoffmanna w Zielonce
W dniu 14.04.2024 odwiedziłam Muzeum Historii Filmów Hoffmanna w Zielonce koło Warszawy. Możemy tam dojechać pociągiem, prywatnym buszem z Warszawy, Wołomina lub własnym samochodem.
Muzeum znajduje się w Hotelu Trylogia. W sali poświęconej filmom wybitnego polskiego reżysera znajdują się m.in. oryginalne stroje, broń, rekwizyty filmowe oraz archiwalne fotografie z planów filmowych i niepublikowanych dotąd zdjęć z prywatnych zbiorów J. Hoffmana, które stanowią niezwykłą wartość poznawczą i edukacyjną. Ekspozycja ta wzbogacona o odpowiednią oprawę multimedialną to doskonały sposób na odkrycie na nowo dzieł tego wybitnego reżysera oraz burzliwej historii Polski.
Również cały hotel jest w stylu filmowej trylogii reżysera. Na ścianach możemy zobaczyć malowidła nawiązujące do najbardziej znanych filmów reżysera. Cała jedna ściana poświęcona jest filmowi ,,Bitwa Warszawska 1920”.
Eksponaty pochodzą głównie z prywatnych kolekcji, w szczególności Pana Jerzego Hoffmana oraz osób związanych z kinematografią polską i kaskaderów filmowych.
Wokół hotelu jest mini park, możemy pospacerować, zobaczyć aleję dębów posadzonych przez polskich artystów. Wśród osób, które mają tam swoje drzewo można wymienić między innymi:
• Jerzy Hoffman
• Daniel Olbrychski
• Wiktor Zborowski
• Irena Jarocka
• Piotr Szczepanik
• Bernard Ładysz.
To tylko niektóre z atrakcji które czekają nas w tym hotelu. Polecam każdemu odwiedzić to miejsce, pospacerować, odpocząć.