Archiwum 03 marca 2024


Warszawa
Autor: olalubawska
03 marca 2024, 21:41

W dniu 28.02.2024 zwiedzałam mało znane ale ciekawe miejsca w Warszawie.
Pierwszym z nich był Kościół Sióstr Wizytek na Krakowskim Przedmieściu.
Jest to jedno z miejsc znajdujących się na warszawskim Szlaku Chopinowskim.
Jest to późnobarokowy kościół w Warszawie, wznoszony etapami w 1728–1733 oraz 1754–1762 według projektu Benedykta de Renard, który realizował Karol Bay, a po 1754 Jakub Fontana.
W latach 1825–1826 na kościelnych organach grał Fryderyk Chopin, będąc uczniem Liceum Warszawskiego. Tu odbywały się niedzielne msze dla uczniów liceum, a kompozytorowi powierzono rolę organisty licejskiego. W 1909 stary instrument zastąpiono nowym, natomiast zachowano drewniany chór muzyczny.
W świątyni znajdują się pomniki Tadeusza Czackiego i Kazimierza Brodzińskiego, a także liczne epitafia (m.in. Bolesława Podczaszyńskiego, Henryka Marconiego, Juliana Bartoszewicza, Jana Ziei i Bronisława Bozowskiego). Przy wejściu znajduje się pomnik-epitafium ks. Jana Twardowskiego w formie klęcznika z wyrytym jego ostatnim wierszem, napisanym tuż przed śmiercią w szpitalu przy ul. Banacha oraz małą biedronką.
Możemy tam dojechać metrem, autobusem, samochodem.
Kolejnym punktem który odwiedziłam była Księgarnia Bolesława Prusa znajdująca się na Krakowskim Przedmieściu, znajduje się przy Kamienicy Grodzkiego, która znana jest miłośnikom "Lalki" jako sklep Stanisława Wokulskiego.
Jest to najstarszych i największych księgarń w Warszawie.
Księgarnia ta stoi w pierwszym prawdopodobnym miejscu zamieszkana rodziny Chopinów po przeprowadzce do Warszawy. Możemy tam dojechać metrem, autobusem, samochodem.
Kolejnym odwiedzonym miejscem w tym dniu był Pałac Czapskich- po śmierci Emilii w 1817 roku rodzina Chopinów wynajęła tam mieszanie i przeprowadziła się. W tym mieszkaniu młody Fryderyk po raz pierwszy otrzymał własny pokój. Oprócz niezbędnych tam mebli w pokoju zmieścił się stary fortepian. Nastoletni pianista miał miejsce do nauki, ćwiczeń i pracy nad własnymi kompozycjami. Możemy tam dojechać metrem, autobusem, samochodem.
Ostatnim miejscem odwiedzonym w tym dniu był Pałac Kazimierzowski na Krakowskim Przedmieściu.
W marcu 1817 roku Liceum Warszawskie, gdzie uczył się młody Fryderyk od klasy IV zostało przemienione do Pałacu Kazimierzowskiego.
Polecam każdemu odwiedzić te miejsce związane z naszym Wielkim Kompozytorem.
Możemy pospacerować ścieżkami, którymi prawdopodobnie chodził młody Fryderyk, odpocząć.