Archiwum 19 listopada 2023


Płock
Autor: olalubawska
19 listopada 2023, 21:50

Płock
W dniach 11.11.2023 oraz 18.11. 2023 odwiedziłam Płock- miasto położone koło 170 km od Warszawy. Możemy tam dojechać autobusem lub pociągiem z Warszawy, Kutna, własnym samochodem.
Jest wiele zabytków, pamiętających czasy królestwa na polskich ziemiach. W latach 1079–1138 pełnił rolę stolicy państwa polskiego.
Oprócz tego jest tutaj wiele intersujących budynków, muzeów wartych zobaczenia, czy ZOO.
W mieście jest kilka uczelni wyższych, szkół policealnych oraz Wyższe Seminarium Duchowne.
Do najważniejszych zabytków miasta należą:
• Bazylika katedralna wzniesiona została w 1144 roku z fundacji biskupa Aleksandra z Malonne. Wielokrotnie przebudowywana, zachowała jednak swoje pierwotne romańskie elementy. W Kaplicy Królewskiej znajduje się sarkofag dwóch władców Polski – Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego, a także 13 książąt mazowieckich: m.in. Konrada I mazowieckiego i Bolesława IV Kędzierzawego. Katedra w Płocku jest największą nekropolią Piastów w Polsce. W kruchcie – kopia słynnych brązowych, romańskich Drzwi płockich, wykonanych dla katedry płockiej około 1154 roku w Magdeburgu
• Świątynia Miłosierdzia i Miłości – katedra mariawicka, wybudowana z inicjatywy Marii Kozłowskiej w latach 1911–1914. W skład kompleksu budynków wchodzi także klasztor – siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Świątynię i klasztor wzniesiono w stylu neogotyku angielskiego na planie litery E. We wnętrzu świątyni znajduje się pozłacana konfesja, nagrobek Marii Franciszki i biskupów mariawickich.
• Stary Rynek – do połowy XIX wieku tętnił życiem. Były zajazdy, oberże i sklepy. Pośrodku rynku wznosił się gotycki ratusz z niewysoką wieżą, a przed nim szafot.
• Muzeum Diecezjalne w Płocku- Muzeum Diecezjalne im. bł. abpa. Antoniego Juliana Nowowiejskiego – muzeum w Płocku. Utworzone, jako pierwsze w Królestwie Polskim, przez kapłana diecezji płockiej ks. Antoniego Juliana Nowowiejskiego, późniejszego biskupa płockiego. Zbudowano je w 1903 r. według projektu architekta Stefana Szyllera. Dalszym współtworzeniem muzeum od roku 1913 zajmował się z ramienia bp. Nowowiejskiego, ks. Franciszek Giergielewicz. 4
• Zoo Płock-W 2007 roku znajdowało się w nim około 3700 zwierząt reprezentujących ponad 320 gatunków. Od kilku lat w płockim zoo trwają prace budowlano-remontowe mające na celu upiększenie ogrodu. Oprócz zwierząt znajduje się w nim także miniarboretum. W ogrodzie zoologicznym w Płocku można oglądać m.in.: lwy, lamparty perskie, małpy: gibony ungko, słonie indyjskie, hipopotamy karłowate, kangury rude, oryksy szablorogie, zebry, żyrafy, osły somalijskie, surykatki, żółwie, kaczki, pingwiny przylądkowe, pelikany, żurawie mandżurskie. W budynku herpetarium znajduje się spora kolekcja węży, krokodyli, aligator i jaszczurki, w tym jedyne w Polsce jadowite jaszczurki – helodermy meksykańskie, a także małych małpek: tamaryn, miko czarnych i marmozet. Płockie zoo posiada także największe w Polsce akwaria słodkowodne. W płockim zoo żyje najstarszy mieszkaniec polskich ogrodów zoologicznych, 89-letnia (2019) samica aligatora Marta. Pochodzi z Florydy
Oprócz wyżej wymienianych zabytków jest jeszcze wiele miejsc wartych zobaczenia.
Jeden dzień to jest za mało by zobaczyć je wszystkie.
Polecam każdemu odwiedzić to miasto. Możemy tam pospacerować, odpocząć, zobaczyć wiele zabytków. Warto przekonać się że nie tylko duże i znane miasta mają wiele do zaoferowania. W mniejszych, mniej znanych miastach również możemy zobaczyć wiekowe kościoły, ciekawe muzea.