Archiwum 26 lipca 2023


Pałac w Nieborowie
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
26 lipca 2023, 21:03

Pałac w Nieborowie
W dniu 24.07.2023 odwiedziłam Pałac Radziwiłłów w Nieborowe, położony 80 km od Warszawy. Możemy tam dojechać autobusem z Łowicza lub ze Skierniewic albo własnym transportem. Pałac od 1774 do 1945 należał do rodziny Radziwiłłów. Po drugiej wojnie światowej stał się oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.
Architektura
Barokowy pałac na planie prostokąta pierwotnie posiadał dwie kondygnacje. Fasada była symetryczna, 13-osiowa z dwiema wysuniętymi w kierunku dziedzińca kwadratowymi wieżami skrajnymi o czterech kondygnacjach, nakrytych barokowymi hełmami. Budynek główny przykryty był dachem czterospadowym krytym blachą miedzianą. W latach 1766-1770 podczas prac renowacyjnych pałac otrzymał na szczycie frontonu od strony dziedzińca postać tańczącego Bachusa, mogącą pochodzić z pracowni Jana, Jerzego Plerscha. Za czasów Ogińskiego we frontonie od strony dziedzińca umieszczono mitrę książęcą, a nad kartuszem herbowym Oginiec i Pogoń ze złoconego brązu, oraz skrzyżowaną buławę i buzdygan, jako oznakę siedziby hetmana.Przy elewacji północnej znajdują się dwie wieże ozdobione boniowaniem, pilastrami, gzymsami i blendami. Na wieżach hełmy barokowe. Na osiach elewacji północnej i południowej pozorne ryzality z tympanonami. We frontonie elewacji ogrodowej w końcu XVIII w. na miejsce herbu Ogińskich wstawiono herb Radziwiłłów Trąby. Podczas przebudowy pałacu w początkach XX w. wymieniono konstrukcję dachu na wysoki, łamany kryty dachówką, w którym umiejscowiono dobudowaną trzecią kondygnację. Umieszczono w niej pokoje gościnne, dodatkowo z połączeniem pokoi w wieżach. Układ wnętrza dwutraktowy. Na polecenie Ogińskiego niektóre wnętrza zaprojektowano w stylu rokoko. Reprezentacyjna klatka schodowa wyłożona została kafelkami holenderskimi, a reprezentacyjne komnaty na pierwszym piętrze otrzymały wystrój rokokowy. Wystrój w Salonie Czerwonym, jednej z najbardziej reprezentacyjnych sal pałacu, z portretem Anny Orzelskiej pędzla Antoine’a Pesne’a zachował się do dzisiaj. Z tego okresu pochodzą rokokowe nadproża kominków i ich płyty. Przy wsparciu żony Heleny Michał Hieronim kontynuował urządzanie wnętrz w stylach rokokowym i klasycystycznym na podstawie projektu Szymona Bogumiła Zuga. W 1784 według jego projektu przebudowano w stylu neoklasycystycznym gabinety Żółty i Zielony. Zug był również autorem projektu ogrodu francuskiego wokół pałacu.
Ogrody
W skład zespołu pałacowego wchodzi również zabytkowy park zaprojektowany przez Tylmana z Gameren, przekomponowany w XVIII w. zrekonstruowany w latach 1949-1950 według projektu profesora Gerarda Ciołka. Główną osią założenia jest aleja lipowa od pałacu do półokrągłego występu w fosie zwanego "aha" z pasem trawnika pośrodku. Zachodnią granicę ogrodu stanowi kanał w kształcie litery "L" o długości ramion 330 m i 120 m z trzema basenami. Po stronie wschodniej kanału rozciąga się szpaler lipowo-grabowy. W północno-zachodniej części parku znajduje się duży staw z wysepką, oddzielony od kanału groblą wysadzaną topolami i lipami. Za kanałem park krajobrazowy z początku XVIII w. oraz liczne budynki gospodarcze. Od sierpnia 2014 do lutego 2015 płaskorzeźba Porwanie Persefony przez Hadesa poddana była gruntownej konserwacji.

W pałacu są organizowane różne wydarzenia na przykład: festiwal ogrodniczy, noc w muzeum, Europejski Dzień Ogrodów Historycznych.
Pałac możemy zwiedzać samemu albo z przodownikiem. Zwiedzanie z przewodnikiem jest możliwe w wakacyjne miesiące.
Polecam każdemu odwiedzić to miejsce. Możemy tam pospacerować w ciszy i spokoju, obejrzeć cenne meble, obrazy, naczynia związane z rodziną Radziwiłłów.

Wycieczka
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
26 lipca 2023, 20:42

Piaseczyńsko-Grójecka Kolejka Wąsko-Torowa
W dniu 22.07.2023 odbyłam wycieczką Piaseczyńsko-Grójecką Kolejką Wąskotorową.
Ma on swój początek w Piasecznie, niedaleko dworca PKP Piaseczno. Na dworzec kolejki możemy dostać się samochodem, pociągiem lub specjalnym autobusem z Warszawy. . Do Piaseczna z centrum Warszawy można dojechać zabytkowym autobusem po czym przesiąść się na nasz pociąg Pociągi odjeżdżają ze stacji Piaseczno Miasto przy ul. Sienkiewicza 14, od wiosny do jesieni w każdą sobotę o godzinie 14:00 oraz niedzielę o godzinie 11.00. W soboty o godzinie 14 zapraszamy na przejazdy w ramach Warszawskich Linii Turystycznych. Do wyboru mamy 2 wycieczki: w sobotę popołudniu oraz w niedzielę rano.
Przed odjazdem pociągu można zwiedzić modelarnię, gdzie znajduje się makieta kolejowa.
Przejazd koleją trwa około 1 godziny w obie strony, szlak w obie strony ma długość 30 km, trasa kolei to Piaseczno-Tarczyn-Piaseczno.
Szlak Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolejki Wąskotorowej obfituje w piękne widoki oraz w tereny o walorach przyrodniczych, rekreacyjnych, godne uwagi i zainteresowania turysty indywidualnego oraz grupowego. W trakcie przejazdu pociąg zatrzymuje się w siedlisku turystycznym Runów na postój. W siedlisku na polanie leśnej znajdują się wiaty ze stołami i ławami oraz miejsce na ognisko, z drugiej strony znajduje się duża łąka z zagajnikiem brzozowym.
DODATKOWE ATRAKCJIE
Wizytę u nas można dodatkowo rozszerzyć o przejazdy drezyną oraz zwiedzanie stacji Piaseczno Miasto z przewodnikiem.
Oferta przejazdów drezyną i zwiedzanie stacji na specjalne zamówienie.
Podczas wycieczki możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat kolei wąskotorowej, jej historii oraz historii mijanych miejsc podczas przejazdu.
Dla dzieci zorganizowane są konkursy i zabawy podczas postoju w Runowie.
Polecam każdemu pojechać na taką wycieczkę. Możemy dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o kolei, miasteczkach mijanych podczas wycieczki.