Archiwum 17 lipca 2023


Zamek Ciechanów
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
17 lipca 2023, 21:51

Ciechanów
W dniu 14.07.2023 odwiedziłam Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie. Możemy dojechać zarówno własnym samochodem jak i pociągiem z Warszawy. Jest on położony  na uboczu, więc jeśli przejedziemy pociągiem czeka nas dłuższy spacer.
Na zamku możemy obejrzeć wystawę stałą pod tytułem „Księstwo Mazowieckie 1200-1526 – intrygi, trucizny i smok, czyli 300 lat niezależnego Mazowsza”.
Jest to pierwsza w Polsce wystawa, kompleksowo poświęcona dziejom niezależnego Mazowsza i najważniejszym wydarzeniom, które je ukształtowały. Rozpoczyna się od rządów księcia Konrada Mazowieckiego, kończy się zaś w roku 1526, gdy po bezpotomnej śmierci ostatnich książąt mazowieckich (Janusza III i wcześniej Stanisława), ziemie Księstwa Mazowieckiego zostały inkorporowane do Polski, a Księstwo zniknęło z map Europy.
Na wystawie poznamy ambitnych książąt, którzy pragnęli władzy ponad wszystko, mądrych władców, dzięki którym księstwo się rozwijało, młodych książąt, którzy nie stronili od rozrywek i używek, dzielne księżniczki, które przejmowały władzę, gdy książęta umierali młodo. Zstąpimy też w świat legend. Przywołamy z otchłani wieków legendarne stworzenia – dwunogiego smoka mazowieckiego – wywernę, uwiecznioną w herbie książąt mazowieckich, czarnego psa, który strzeże skarbu książąt w Ciechanowie i duchy’.
Kolejną wystawą którą możemy obejrzeć na miejscu jest Wystawa „FAKTY I MITY CIECHANOWSKIEGO ZAMKU”.
Jest ona oparta o najnowsze wyniki badań.Wystawa odwołuje się do opracowań historyków regionalnych z lat 60. i 70. XX wieku. Zafałszowanie historii zamku nastąpiło w latach 70. i 80. ubiegłego wieku wskutek błędnej interpretacji przez historyków sztuki źródeł pisanych dotyczących daty rozpoczęcia budowy, co w konsekwencji spowodowało złe wydatowanie nawarstwień archeologicznych oraz kolejnych faz przebudowy.
Wystawa „FAKTY I MITY CIECHANOWSKIEGO ZAMKU”, jest kontynuacją wystawy „ZAMEK W CIECHANOWIE, PRZESZŁOŚĆ NA NOWO ODKRYTA” pokazywanej w kilku miastach mazowieckich: w Ciechanowie (2008), Warszawie (2009), Przasnyszu (2009) i w Płocku (2010–2011).
Na ternie zamku funkcjonuje również sala multimedialna gdzie możemy między innymi rozwiązać quiz związany z historią zamku, ułożyć puzzle.
Polecam odwiedzić każdemu to miejsce. Jest to jeden z najlepiej zachowanych zamków na Mazowszu. Możemy zrelaksować się, połączyć wizytę w zamku ze zwiedzaniem miasta.

Wycieczka
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
17 lipca 2023, 21:44

Mińsk Mazowiecki
W dniu 06.07.2023 odwiedziłam Mińsk Mazowiecki- małe miasteczko we wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, należące do aglomeracji warszawskiej, siedziba powiatu mińskiego i gminy wiejskiej Mińsk Mazowiecki.
Możemy tam dojechać zarówno własnym samochodem jak i pociągiem z Warszawy, oraz prywatnymi linami autobusowymi. W mieście funkcjonują 4 linie autobusowe, które mogą nas zawieść w różne części miasta.
W mieście jest kilka interesujących zabytków na przykład:
• Pałac Dernałowiczów wraz z zespołem parkowym
• Kościół rzymskokatolicki pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
• Kościół starokatolicki mariawitów.
W mieście jest wiele pomników przyrody, zabytków chronionych prawem, parków.
Polecam każdemu odwiedzić to miejsce. Możemy tam odpocząć, podziwiać zabytki z dala od tłumów.

Roztocze
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
17 lipca 2023, 21:24

Roztocze
W dniu 09.07.2023 odwiedziłam jedne z piękniejszych miejsc na Roztoczu: Rezerwat Przyrody Czartowe Pole oraz bazylikę mniejszą pod wezwaniem Świętego Antoniego w Radecznicy.
Do obu tych miejsc możemy dojechać samochodem, rowerem, komunikacją prywatną z Zamościa lub Biłgoraja ale nie polecam. Autobusy rzadko tam jeżdżą.
Jest to rezerwat przyrody w województwie lubelskim, znajdujący się na terenie gmin Józefów (powiat biłgorajski) i Susiec (powiat tomaszowski). Leży w obrębie Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej. Nazwa Czartowe Pole pochodzi od legendy związanej z objętą rezerwatem polaną, o której mówiono, że jeno czarci tam hasali.
Na terenie rezerwatu znajdują się:
• ruiny starej papierni Zamoyskich, o których informuje tablica na ścieżce dydaktycznej, biegnącej obok obiektu: są to ruiny dużego zakładu przemysłowego z XVII w. Ordynacji Zamoyskich. W latach Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego zakład był dzierżawiony przez Lejbusia Kahana, a potem przez Całę Waxa – właściciela drukarni hebrajskiej w Józefowie. Produkował 80% papieru w guberni lubelskiej. Do upadku przyczyniły się dwie powodzie (1848 r. i 1870 r.) oraz pożar (1883 r.).
• pomnik upamiętniający manewry wojsk polskich w 1931 roku.
• symboliczne groby partyzantów poległych w walkach w 1943 roku:
• Umer Achmołła Atamanow ps. „Miszka Tatar” – dowódca oddziału GL, który zginął 1 czerwca 1943 roku podczas ataku na hitlerowską ekspedycję karną w Józefowie.
• Hieronim Miąc ps. „Korsarz” – dowódca józefowskiego oddziału ZWZ-AK, zmarł 5 sierpnia 1943 roku w czasie operacji amputacji ręki. Ranny został w czasie walk w lesie Dębowce.
Niedaleko wejścia do rezerwatu jest udostępnione miejsce na ognisko, są również wiaty, gdzie możemy odpocząć i posilić się.
Ostatnio zostały otwarte wyremontowane ścieżki spacerowe wkoło rezerwatu.
Drugim odwiedzonym miejscem na Roztoczy była bazylika mniejsza świętego Antoniego w Radecznicy oraz klasztor bernardynów – zabytkowy, barokowy kościół parafialny oraz klasztor bernardynów znajdujące się w Radecznicy w powiecie zamojskim województwa lubelskiego. Zwany jest Lubelską Częstochową. Sanktuarium Św. Antoniego w Radecznicy jest jedynym na świecie miejscem objawień tego świętego. Oprócz głównego Kościoła który ma status bazyliki mniejszej w pobliżu jest ołtarz polowy, gdzie odbywają się główne uroczystości odpustowe ku czci świętego. Znajduje się tam również kaplica z cudowną wodą oraz pomnik patrona.
Polecam odwiedzić to miejsce. Możemy tam odpocząć, zrelaksować się z dala od tłumów.