Kategoria

Wydarzenia, strona 7


Wycieczka
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
26 czerwca 2023, 20:54

W dniu 24.06.2023 odwiedziłam Las Białołęka Dworska, który znajduje się w dzielnicy Białołęka w Warszawie. Możemy tam dojechać zarówno komunikacją miejską jak i własnym transportem.
Jest czwartym pod względem wielkości lasem na terenie miasta. Zajmuje obszar ok. 250 hektarów. Od północnego zachodu graniczy z lasami Choszczówki, od północy z lasami legionowskimi. Wraz z lasem Choszczówki wchodzi w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego Warszawa, który podlega pod Nadleśnictwo Jabłonna wchodzące w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Warszawa. Las Białołęka Dworska to siedlisko borowe z dominacją drzewostanu sosnowego i domieszką brzozy w wieku 30-50 lat. Na terenie lasu spotyka się także inne gatunki drzew, m.in. dąb szypułkowy. Jego charakterystyczną cechą jest położenie znacznej części lasu na naturalnych wydmach śródlądowych. Jest siedliskiem wielu gatunków zwierząt i roślin. Do najważniejszych przedstawicieli ssaków należą lisy, dziki, sarny oraz zające. Coraz częściej okoliczne lasy odwiedzane są również przez gatunki występujące w rejonie Puszczy Kampinoskiej, takie jak łosie i borsuki. Wśród ptaków spotkać można będącego pod ochroną dzięcioła czarnego. Często spotykane są wilgi, drozdy oraz sójki. Rzadziej zaobserwować można jastrzębia oraz kruki. Z gadów nierzadko natknąć można się na padalca. Występuje tam wiele gatunków grzybów, w tym borowiki, maślaki oraz podgrzybki.
Polecam odwiedzić każdemu to miejsce. Możemy tam pospacerować, odpocząć, nabrać sił z dala od tłumów.

Wycieczka
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
04 czerwca 2023, 19:39

Las Bielański

W dniu 04.06.2023 odwiedziłam las bielański, który znajduje się w dzielnicy Bielany w Warszawie. Możemy tam dojechać komunikacją miejską jak i własnym samochodem. Las Bielański jest pozostałością dawnej średniowiecznej Puszczy Mazowieckiej. Poprzez park Młociński i Las Młociński wąskim przesmykiem łączy się z Puszczą Kampinoską, z której czasami docierają tu dziki, jelenie, sarny, lisy, zające, a nawet łosie. Na stałe w mniej dostępnych fragmentach lasu mieszkają kuny, wiewiórki i różnego rodzaju ptaki, między innymi dzięcioł czarny – symbol Lasu Bielańskiego. Stwierdzono tam gniazdowanie 40 gatunków ptaków. Celem ochrony jest zachowanie wartości społecznych i krajobrazowych Lasu Bielańskiego, w tym fragmentu skarpy wiślanej.
Rezerwat „Las Bielański” został udostępniony społeczeństwu na mocy Zarządzenia Nr 43 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z dnia 24 sierpnia 2016 r. w sprawie wyznaczenia szlaków na terenie rezerwatu przyrody „Las Bielański:. Wyznaczono w rezerwacie szlaki piesze i pieszo-rowerowe (na których pierwszeństwo mają piesi). Ruch pieszy i rowerowy może odbywać się wyłącznie po wyznaczonych szlakach. Na terenie rezerwatu nie wyznaczono miejsc wprowadzania psów ani miejsc i obszarów udostępnionych dla celów sportowych i rekreacyjnych.
Polecam każdemu odwiedzić to miejsce. Można tam pospacerować, odpocząć, nabrać sił.
Jest to miejsce mniej uczęszczane niż na przykład Las Kabacki.

Spacer
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
21 maja 2023, 20:48

Aleja Kasztanowa

W dniu 21.05.2023 pojechałam metrem na Kabaty aby zobaczyć położoną w pobliżu Aleję Kasztanową. Możemy tam dojść zarówno od strony metra Kabaty jak i od strony Parku przy Bażantarni.
Wiosną zachwyca kwitnącymi kwiatami kasztanowca. Latem przykuwa oko soczyście zielonymi liśćmi. Jesienią rozpieszcza ciepłymi kolorami. A zimą tworzy malowniczy krajobraz ze śniegiem. Szpalery wysokich kasztanowców tworzą wyjątkową aleję na warszawskich Kabatach.
Na warszawskich Kabatach, wzdłuż ulicy K. Jeżewskiego, znajduje się historyczna aleja spacerowa, która zmienia swój wygląd wraz z porami roku. Jak głosi legenda, Aleja Kasztanowa istnieje od 1815 roku. Wówczas drogę prowadzącą z Góry Kalwarii do Wilanowa obsadzono kasztanowcami. Drzewa miały zapewnić bezpieczeństwo Aleksandrowi I. Aleja po raz pierwszy pojawiała się na mapach w 1875. Aleja Kasztanowa składa się z dwóch części. Jedna łączy ulicę Jana Rosoła z aleją Komisji Edukacji Narodowej. Fragment drugiej przebiega wśród budynków między aleją a ulicą Stryjeńskich.
Obecnie rosną tu m.in. kasztanowce zwyczajne, jabłonie, grusze i dęby szypułkowe. Jak głoszą niektóre źródła, w przeszłości zaobserwować tu można było spacerujące bażanty.
W XIX wieku istniała tu cegielnia, dostarczająca cegły dla budowy pałacu Krasińskich i pałacu w Natolinie. W kolejnych latach właściciele gruntów sadzili tutaj kolejne gatunki drzew. To sprawiło, że aleja jest ciekawym fragmentem przyrody w sąsiedztwie wielkich osiedli mieszkaniowych. W 1864 postawiono drewniany ok. trzymetrowy krzyż upamiętniający powstanie styczniowe. W 2000 przy skrzyżowaniu z aleją KEN odsłonięto pomnik pielgrzymki właściciela Kabat, rycerza Andrzeja Ciołka, do Santiago de Compostela w 1404.
Polecam każdemu przespacerować się tą aleją. Jest tam cisza, spokój, możemy odpocząć.
Jest ona mniej zatłoczona niż inne miejsca na spacery wybierane przez mieszkańców oraz turystów na przykład; Park przy Bażantarni, Łazienki Królewskie, Wilanów.

 

 

Królewski Dąb
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
21 maja 2023, 20:17

Królewski Dąb w Warszawie

W dniu 20.05.2023 pojechałam do Ogrodu Saskiego w Warszawie aby zobaczyć Królewski Dąb.
Do Ogrodu Saskiego gdzie się znajduje to drzewo możemy dojechać zarówno komunikacją miejską, rowerem jak i własnym samochodem.
Dąb ten rośnie w pobliżu pomnika Nieznanego Żołnierza. Rośnie ono na początku Alei Drzew Pamiątkowych. Rosną tam również inne drzewa upamiętniające ważne wydarzenia oraz postaci w historii naszego kraju na przykład: Powstanie Warszawskie, spotkanie Rzeczników Praw Obywatelskich, żołnierzy gen. Maczka, spotkanie laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Jest też drzewo posadzone przez prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.
Polecam każdemu zobaczyć ten dąb. Jest to ciekawa pamiątka z wizyty królowej Elżbiety Drugiej w Polsce. Możemy odpocząć w pobliżu niego, pospacerować.

Sklep
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
03 maja 2023, 19:59

Sieć ukraińskich sklepów Best Market

W dniu 29.04.2023 odwiedziłam jeden ze sklepów nowej sieci ukraińskiej „ Best Market”  w Warszawie. Byłam w sklepie, który znajduję się przy ulicy Ken 52 w pobliżu stacji metra Natolin. Możemy tam dojechać  metrem jak i własnym samochodem. Po za Ursynowem sklepy te możemy znaleźć  w kilku miejscach Warszawy przy  ulicach: Męcińska 30, Al. Jana Pawła 52/54 oraz nowej lokalizacji w Piasecznie przy ulicy Puławskiej 30.

Na miejscu znajdziemy wiele produktów ukraińskich ale nie tylko. Są tam również produkty  z Gruzji, Łotwy, Korei.

Przy wejściu spotkamy całą lodówkę suszonych ryb i przetworów.

Ceny  większości produktów są podobne do normalnych sklepów, ale zdarzają się wyjątki na przykład: pół litra napoju energetycznego Revo kosztuje 19, 99 zł

 Są tutaj różnorodne produkty: napoje, słodycze, mięsa, sery, dodatki, przyprawy, sałatki.

Polecam każdemu odwiedzić ten sklep. Możemy  nabyć tam produkty rzadko spotykane  w innych sklepach, spróbować ich.