Kategoria

Wydarzenia, strona 1


Zegrze i Nieporęt
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
11 sierpnia 2024, 21:53

Zegrze i okolice
W dniu 10.08.2024 odwiedziłam Zegrze i Nieporęt.
Pierwszym punktem wycieczki był pałac Zegrzyński położony we wsi Zegrze, położonej koło 30 km od centrum Warszawy. Możemy tam dojechać komunikacją miejską z Zegrza Południowego, własnym samochodem. Pałac oraz porty Wschodni i Zachodni są położone na szklaku bitwy Warszawskiej 1920 roku.
Pałac jest usytuowany koło 600 m od przystanku lokalnej komunikacji miejskiej. Wokół pałacu jest przepiękny park. Możemy sobie tam pospacerować, odpocząć, jeśli zgłodniejemy to na miejscu jest restauracja.
Drugim punktem odwiedzonym w tym dniu była Prochownia Wschodnia w Twierdzy Zegrze, zwana umocnieniem Małym. Położona jest ona niedaleko pałacu Zegrzyńskiego. Trzeba tam dojść na piechotę.
Została ona wybudowana w 1907 o czym świadczy data umieszczona na budynku. Dziś ściana czołowa umocnienia wychodzi wprost na jezioro zegrzyńskie. Fortyfikacja wykorzystuje strome zbocze skarpy rzecznej, w którą została wkomponowana. Znajduje się w pobliżu pałacu w Zegrzu. Na stropie znajdowały się czerpnie powietrza, wykonane z blachy "trąbki" .Obiekt należy do właściciela prywatnego, jest jednak otwarty, niezabezpieczony i regularnie dewastowany. W środku zalegają śmieci, butelki. Całkiem niedawno był tutaj magazyn żeglarski i niewielka keja. Na brzegu leżały zgromadzone łodzie. W prochowni można zwiedzić kilka korytarzy i sal. Trzy z nich są bardzo obszerne. A warto wziąć ze sobą latarkę. Po prawej stronie na górę prowadzą schodki, którymi można wejść na skarpę.
Kolejnym punktem wycieczki była Twierdza Umocnienie Duże zwane Zachodnim. Możemy tam dojechać lokalną komunikacją miejską.
Twierdza ta położona jest z drugiej strony wsi Zegrze. Niestety nie możemy tam wejść. Jest to teren wojskowy, zamknięty.
Ostatnim punktem wycieczki była restauracja Zagłobianka położona w centrum Nieporętu. Możemy tam dojechać autobusem komunikacji miejskiej warszawskiej lub autem.
Jest to restauracja serwująca tradycyjne polskie dania w nowoczesnym wydaniu.
Oferuje ona różnorodne dania mięsne, rybne, warzywne. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Polecam odwiedzić każdemu wyżej wymienione miejsca. Możemy tam odpocząć, zrelaksować się. Połączyć zwiedzanie Nieporętu z wizytą nad Zalewem Zegrzyńskim. Poznać kawałek historii Polski.

Wyszków
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
04 sierpnia 2024, 20:51

Wyszków
W dniu 03.04.2024 odwiedziłam Wyszków- miasto w Polsce w województwie mazowieckim, położone 55 km na północny wschód od Warszawy. Możemy tam dojechać pociągiem z Warszawy. Tłuszczu, Ostrołęki, autobusami prywatnymi, lokalnymi oraz samochodem.
W Wyszkowie odbyły się wydarzania, który miały wpływ na przebieg bitwy warszawskiej w 1920 roku.
Jednostki zgrupowane w okolicach miasta za zadanie miały zatrzymać bolszewicką armię na linii Mława – Przasnysz – Wyszków – Węgrów. Dzięki temu polska armia zyskiwała na czasie i mogła przegrupować jednostki i przygotować kontrofensywę. Na początku sierpnia 1920 r. w otaczającej Wyszków Puszczy Białej tyczyły się ciężkie boje, które zmusiły Armię Czerwoną do zatrzymania się i czekania na posiłki. Gdy 11 sierpnia na rozkaz dowództwa armii Wojsko Polskie wycofało się z Wyszkowa, do miasta wkroczyli bolszewicy. Dla mieszkańców nastały trudne dni, naznaczone mordami ludności cywilnej i polskich żołnierzy, grabieżami i niszczeniem mienia. Na szczęście okupacja nie trwała długo – 18 sierpnia żołnierze 31 Pułku Strzelców Kaniowskich pod dowództwem kapitana Mikołaja Bołtucia wyzwolili miasto.
Pamiątką po tych wydarzeniach jest kwatera wojenna na cmentarzu parafialnym z prochami Polaków walczących w tej bitwie.
Była również wystawa z pamiątkami po tej bitwie ale niestety jest zamknięta.
Po za grobami żołnierzy którzy zginęli w tej bitwie miasto ma wiele zabytków.
Najważniejsze z nich to:
• Obelisk Wazów wystawiony na polecenie króla Jana Kazimierza na cześć jego brata Karola Ferdynanda Wazy, który zmarł w Wyszkowie. Obelisk zaprojektował Giovanni Battista Gisleni.
• Kościół św. Idziego z 1793 roku w stylu klasycystycznym. W 1884 roku dobudowano dwie kaplice. W 1939 roku kościół spłonął. W 1959 po odbudowie ponownie konsekrowany.
• Stróżówka pałacowa w stylu neogotyckim z połowy XIX wieku. Dawniej w jej pobliżu znajdowała się rezydencja biskupów płockich.
• Browar z XIX wieku, ul. Świętojańska 54 (dawniej I Armii WP).
Poza wyżej wymienionymi miejscami jest jeszcze kilka miejsc wartych zobaczenia.
Polecam każdemu odwiedzić to miasto. Możemy tam pospacerować, odpocząć.

 

 

 

Puszcza Kozienicka- Rezerwat przyrody Pionki...
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
24 kwietnia 2024, 21:27

Puszcza Kozienicka- Rezerwat przyrody Pionki
W dniu 19.04.2024 odwiedziłam rezerwat przyrody Pionki. Jest to rezerwat przyrody, leśny, częściowy, leżący w Puszczy Kozienickiej, w granicach Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Położony jest po obu stronach drogi wojewódzkiej nr 787, na terenie gminy wiejskiej Pionki oraz zachodniej części miasta Pionki. Do Pionek możemy dojechać pociągiem z Radomia, Dęblina, prywatnym buszem z Warszawy, Góry Kalwarii, Piaseczna, lub własnym samochodem.
Na terenie rezerwatu wyznaczono i oznakowano dwie ścieżki dydaktyczne. Celem ich powstania jest pokazanie różnorodności występujących tu drzew i krzewów, ukształtowania terenu a także roli zadrzewień i zróżnicowania siedlisk. Ważnym zadaniem jest również przybliżenie zasad ochrony przyrody i gospodarki w lesie oraz prawidłowych zasad turystyki.
Polecam każdemu odwiedzić ten rezerwat. Możemy tam pospacerować, odpocząć, nabrać sił. Jeśli mamy więcej czasu możemy zwiedźić Pionki, które  mają wiele zabytów wartych  zobaczenia.  

Wycieczka
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
18 lutego 2024, 20:12

Wyszogród
W dniu 17.02.2024 odwiedziłam Wyszogród- niewielkie miasteczko położone w powiecie połockim, koło godziny drogi od Warszawy. Wznosi się na 30 metrowej skarpie, z której roztacza się genialny widok na Wisłę, wpadającą do niej Bzurę oraz ciągnące się po horyzont sosnowe bory Puszczy Kampinoskiej. Możemy tam dojechać prywatnymi busami z Warszawy, Płocka, Liwu, Zakroczymia oraz własnym samochodem.
W tym niewielkim mieście jest sporo zabytków wartych uwagi.
Najważniejsze z nich to:
• Kościół Świętej Trójcy – został wybudowany w XVIII w. przez architekta pomorskiego Samuela Fischera. Kościół zbudowany jest w stylu późnobarokowym, a fasadę kościoła wieńczą dwie smukłe wieże. We wnętrzu na uwagę zasługuje neobarokowy ołtarz z drugiej połowy XIX w.
• Kościół Matki Boskiej Anielskiej – kościół Franciszkanów został oddany do użytku na początku XV w. W XVII w. uległ rozbudowie i przebudowie. W latach 1808–1945 był kościołem luterańskim. Zbudowany w stylu barokowym, posiada zabytkowy ołtarz, nawy, późnogotyckie prezbiterium. Ołtarz główny posiada ciekawą rzeźbę pelikana, który karmi młode.
• układ przestrzenny Wyszogrodu z Rynkiem i uliczkami z niego wychodzącymi
• ratusz – siedziba Urzędu Miasta i Gminy
• pomnik poświęcony Bohaterom Bitwy nad Bzurą
• barokowy budynek klasztorny z 1684 r.
• domy z XVIII i XIX w.
• klasztor Franciszkanów, który liczy sobie już ponad 200 lat. W czasach zaborów kościół był świątynią luteranów.
Polecam każdemu odwiedzić to miasteczko, zboczyć z drogi. Możemy się przekonać że czasem warto nie iść utartymi szklakami, tylko wybrać mniej znane miejscowości które też mogą wiele nam zaoferować.

 

Wycieczka
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
18 lutego 2024, 20:00

Czerwińsk nad Wisłą
W dniu 16.02.2024 odwiedziłam Czerwińsk nad Wisłą- małe miasteczko położone powiecie płońskim. Możemy tam dojechać prywatnymi busami z Warszawy, Płocka, Zakroczymia oraz własnym samochodem. Stanowi bardzo ciekawe miejsce podczas zwiedzania regionu. Kameralność Czerwińska przywodzi na myśl raczej wiejską atmosferę, ale setki lat historii czynią z niego ciekawe miejsce.
Bez wątpienia największą atrakcją Czerwińska jest znajdująca się tam bazylika Zwiastowania Najświętszej Marii Panny nazywana też Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Została ona wybudowana w drugiej ćwierci XII w. wraz z klasztorem kanoników regularnych, który istniał w Czerwińsku do 1819 r. Następnie kościół przejęły norbertanki, a w końcu w 1923 r. salezjanie. Fundatorem świątyni był pochodzący z Belgi biskup płocki Aleksander z Malonne. Jest to jeden z największych kościołów romańskich w Polsce i również w jego wnętrzu zachowały się elementy stworzone w tym stylu. We wnętrzu kościoła zachowały się również XIII-wieczne freski – jedne z zaledwie kilku takich romańskich malowideł w całej Polsce. Dziś, po przeniesieniu, znajdują się one na końcu nawy południowej. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających bazylikę w Czerwińsku są dwa muzea znajdujące na terenie klasztoru. Pierwszym z nich jest Muzeum Misyjne, w którym prezentowane są pamiątki przywiezione przez misjonarzy salezjańskich z całego świata. Można tam zobaczyć ozdoby, przedmioty codziennego użytku czy ubrania z wielu różnych kultur – od indiańskich, przez afrykańskie po tradycyjne japońskie stroje i przedmioty wykorzystywane w domach. Wśród eksponatów znajdują się m.in. pióropusze, tradycyjna broń (jak łuk i strzały), kosze i pojemniki, a także skóry egzotycznych zwierząt. Muzeum Misyjne powstało w 1976 r. i zostało zrewitalizowane w 2015 r.
Drugie przyklasztorne muzeum poświęcone jest pamięci kardynała Augusta Hlonda, który był salezjaninem i prymasem Polski w latach 1926-1948. Otwarta w 2015 r. placówka prezentuje między innymi rzeczy osobiste prymasa, ale też przedmioty wykorzystywane przez niego w pracy i posłudze kapłańskiej. Zatem w muzeum kardynała Augusta Hlonda z jednej strony można zobaczyć portrety prymasa, rodzinne fotografie, a nawet pośmiertny odlew twarzy, a z drugiej szaty liturgiczne, modlitewniki, księgi mszalne, ornat żałobny pochodzący z XIX w. czy relikwie.
Znajduje się przy nim kilka starszych, głównie drewnianych budynków. Najbardziej wiekowym i najciekawszym z nich jest dom przy placu Batorego 1. Jest to pochodzący z połowy XIX w. dom zbudowany z bali sosnowych, który jest typowym przykładem tego typu budownictwa na Mazowszu. Chwilę relaksu i okazję do krótkiego spaceru zapewni Bulwar Wiślany, czyli ścieżka ciągnąca się wzdłuż rzeki.
Zdecydowanie koniecznie trzeba dotrzeć na niewielki, wybrukowany „kocimi łbami” ryneczek. Mamy wrażenie, że tutaj zatrzymał się czas. Mieszkańcy przenieśli centrum życia w głąb lądu, pozostawiając brzegi Wisły w spokoju.
Polecam każdemu odwiedź to miasteczko. Możemy tam odpocząć, pospacerować bez tłumów.