Kategoria

Wydarzenia, strona 5


Wycieczka
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
26 lipca 2023, 20:42

Piaseczyńsko-Grójecka Kolejka Wąsko-Torowa
W dniu 22.07.2023 odbyłam wycieczką Piaseczyńsko-Grójecką Kolejką Wąskotorową.
Ma on swój początek w Piasecznie, niedaleko dworca PKP Piaseczno. Na dworzec kolejki możemy dostać się samochodem, pociągiem lub specjalnym autobusem z Warszawy. . Do Piaseczna z centrum Warszawy można dojechać zabytkowym autobusem po czym przesiąść się na nasz pociąg Pociągi odjeżdżają ze stacji Piaseczno Miasto przy ul. Sienkiewicza 14, od wiosny do jesieni w każdą sobotę o godzinie 14:00 oraz niedzielę o godzinie 11.00. W soboty o godzinie 14 zapraszamy na przejazdy w ramach Warszawskich Linii Turystycznych. Do wyboru mamy 2 wycieczki: w sobotę popołudniu oraz w niedzielę rano.
Przed odjazdem pociągu można zwiedzić modelarnię, gdzie znajduje się makieta kolejowa.
Przejazd koleją trwa około 1 godziny w obie strony, szlak w obie strony ma długość 30 km, trasa kolei to Piaseczno-Tarczyn-Piaseczno.
Szlak Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolejki Wąskotorowej obfituje w piękne widoki oraz w tereny o walorach przyrodniczych, rekreacyjnych, godne uwagi i zainteresowania turysty indywidualnego oraz grupowego. W trakcie przejazdu pociąg zatrzymuje się w siedlisku turystycznym Runów na postój. W siedlisku na polanie leśnej znajdują się wiaty ze stołami i ławami oraz miejsce na ognisko, z drugiej strony znajduje się duża łąka z zagajnikiem brzozowym.
DODATKOWE ATRAKCJIE
Wizytę u nas można dodatkowo rozszerzyć o przejazdy drezyną oraz zwiedzanie stacji Piaseczno Miasto z przewodnikiem.
Oferta przejazdów drezyną i zwiedzanie stacji na specjalne zamówienie.
Podczas wycieczki możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat kolei wąskotorowej, jej historii oraz historii mijanych miejsc podczas przejazdu.
Dla dzieci zorganizowane są konkursy i zabawy podczas postoju w Runowie.
Polecam każdemu pojechać na taką wycieczkę. Możemy dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o kolei, miasteczkach mijanych podczas wycieczki.

Wycieczka
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
25 lipca 2023, 21:48

Muzeum Sochaczewskiej Kolei Wąskotorowej
W dniu 21.07.2023 odwiedziłam Muzeum Sochaczewskiej Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie koło Warszawy. Możemy tam dojechać pociągiem Kolei Mazowieckich prywatnymi busami które jeżdżą z centrum Warszawy oraz prywatnym samochodem.
Muzeum znajduje się koło 800 m od dworca PKP w Sochaczewie. Jest to filia stacji Muzeum w Warszawie. Muzeum Kolei Wąskotorowej jest jednym z niewielu miejsc w Europie, gdzie znajduje się zespół wąskotorowych pojazdów szynowych w tak dużej liczbie. Placówka gromadzi największy zbiór tego typu taboru na Starym Kontynencie. W skansenie znajdują się aktualnie 163 jednostki taboru wąskotorowego, a ponad 50 kolejnych oczekuje na zapleczu placówki na konserwację. W salach wystawowych obejrzeć można kolekcje muzealiów, dokumentujących codzienne funkcjonowanie kolei wąskotorowych w Polsce na przestrzeni dziejów. W sezonie letnim – od kwietnia do października – jednostka organizuje wycieczki po wąskim torze do Puszczy Kampinoskiej.
Na miejscu jest również wystawa stała „Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922-1984”. Z tej wystawy możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących funkcjonowania wąskotorowej kolei w Sochaczewie oraz wiele interesujących przedmiotów z obsługą tej kolejki w dawnych czasach.
Warto dodać że wybierając przejazd pociągiem Kolei Mazowieckich mamy zniżkę 50% na bilet wstępu a osoby niepełnosprawne mają bilet za złotówkę.
Polecam każdemu odwiedzić to miejsce. Możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat tej kolei, zobaczyć pociągi i lokomotywy z różnych okresów.

Przedwojenne Wille
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
20 lipca 2023, 22:03

Przedwojenne Wille w Legionowie

W dniu 20.07.2023 odwiedziłam Legionowo koło Warszawy aby zobaczyć przedwojenne wille. Możemy tam dojechać pociągiem jak i autobusem – kursują tam 2 linie z Warszawy jak i z innych miast na Mazowszu na przykład: Radom, Piaseczno, Mława.
Wille te są zlokalizowane w kilku punktach miasta, niestety przy większości z nich nie ma żadnych informacji na ten temat. Musimy sami sprawdzić w Internecie ich adresy.
Wille te są kawałkiem historii miasta. Niestety znikają one z ulic miasta. Część jest rozebrana oraz przeznaczona na inne cele, po innych zostały tylko ruiny. Zdarza się że po ich zburzeniu budowane są nowoczesne, niepasujące do otoczenia i pozbawione charakteru budynki albo nawet całe osiedla domów.
Polecam każdemu pojechać do Legionowa i poszukać tych willi póki jeszcze zostało ich kilka. Za jakiś czas może być za późno, gdyż znikają one z przestrzeni miasta.

Skansen
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
19 lipca 2023, 21:42

Skansen w Miszewie

W dniu 19.07.2023 odwiedziłam Skansen bojowy 1 Armii Wojska Polskiego w Mniszewie. Znajduje się on 35 km do Warszawy. Możemy tam dojechać komunikacją prywatną z Warszawy – jeździ tam kilka firm. Przed wyjazdem warto sprawdzić każdą firmę gdyż odjeżdżają one z różnych miejsc Warszawy aby znaleźć przystanek najbardziej nam odpowiadający. Dostać się można również własnym samochodem.
Otwarty został w końcu 1977 roku z udziałem gen. Zygmunta Berlinga. Składa się z 3 części:
• pomnik bohaterów walk przy szosie,
• kompanijny punkt oporu,
• ekspozycja sprzętu bojowego i inżynieryjno-saperskiego na stanowiskach bojowych.
Możemy tutaj zobaczyć wiele maszyn związanych z historią wojska polskiego, przykładowe umundurowanie żołnierzy naszego kraju w różnych latach.
Oprócz tego możemy podziwiać również:
• dwa T-34-85, przy czym do jednego z nich można wejść przez otwarty właz kierowcy; wnętrze jest opróżnione z części ruchomych (nie ma np. siedzeń) i nieco zaśmiecone,
• kilkanaście armat, haubic i armat przeciwlotniczych
• dwie Katiusze (przerdzewiałe)
• powojenną amfibię BAW (uwaga, w środku brak podłogi)
• liczne transzeje i ziemianki, dość płytkie z powodu naniesionego przez deszcze piasku, ale niezbyt zaśmiecone, można bezpiecznie wchodzić
• zagrody z drutu kolczastego, betonowe zapory przeciwczołgowe
W pobliżu koło 500 m od skansenu jest restauracja Gościniec Melrose gdzie możemy odpocząć, coś zjeść, a podróżni z innych części krajów mogą przenocować tam.
Polecam każdemu odwiedzić to miejsce. Możemy tam odpocząć, zrelaksować się, pospacerować wśród drzew.

Zamek Ciechanów
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
17 lipca 2023, 21:51

Ciechanów
W dniu 14.07.2023 odwiedziłam Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie. Możemy dojechać zarówno własnym samochodem jak i pociągiem z Warszawy. Jest on położony  na uboczu, więc jeśli przejedziemy pociągiem czeka nas dłuższy spacer.
Na zamku możemy obejrzeć wystawę stałą pod tytułem „Księstwo Mazowieckie 1200-1526 – intrygi, trucizny i smok, czyli 300 lat niezależnego Mazowsza”.
Jest to pierwsza w Polsce wystawa, kompleksowo poświęcona dziejom niezależnego Mazowsza i najważniejszym wydarzeniom, które je ukształtowały. Rozpoczyna się od rządów księcia Konrada Mazowieckiego, kończy się zaś w roku 1526, gdy po bezpotomnej śmierci ostatnich książąt mazowieckich (Janusza III i wcześniej Stanisława), ziemie Księstwa Mazowieckiego zostały inkorporowane do Polski, a Księstwo zniknęło z map Europy.
Na wystawie poznamy ambitnych książąt, którzy pragnęli władzy ponad wszystko, mądrych władców, dzięki którym księstwo się rozwijało, młodych książąt, którzy nie stronili od rozrywek i używek, dzielne księżniczki, które przejmowały władzę, gdy książęta umierali młodo. Zstąpimy też w świat legend. Przywołamy z otchłani wieków legendarne stworzenia – dwunogiego smoka mazowieckiego – wywernę, uwiecznioną w herbie książąt mazowieckich, czarnego psa, który strzeże skarbu książąt w Ciechanowie i duchy’.
Kolejną wystawą którą możemy obejrzeć na miejscu jest Wystawa „FAKTY I MITY CIECHANOWSKIEGO ZAMKU”.
Jest ona oparta o najnowsze wyniki badań.Wystawa odwołuje się do opracowań historyków regionalnych z lat 60. i 70. XX wieku. Zafałszowanie historii zamku nastąpiło w latach 70. i 80. ubiegłego wieku wskutek błędnej interpretacji przez historyków sztuki źródeł pisanych dotyczących daty rozpoczęcia budowy, co w konsekwencji spowodowało złe wydatowanie nawarstwień archeologicznych oraz kolejnych faz przebudowy.
Wystawa „FAKTY I MITY CIECHANOWSKIEGO ZAMKU”, jest kontynuacją wystawy „ZAMEK W CIECHANOWIE, PRZESZŁOŚĆ NA NOWO ODKRYTA” pokazywanej w kilku miastach mazowieckich: w Ciechanowie (2008), Warszawie (2009), Przasnyszu (2009) i w Płocku (2010–2011).
Na ternie zamku funkcjonuje również sala multimedialna gdzie możemy między innymi rozwiązać quiz związany z historią zamku, ułożyć puzzle.
Polecam odwiedzić każdemu to miejsce. Jest to jeden z najlepiej zachowanych zamków na Mazowszu. Możemy zrelaksować się, połączyć wizytę w zamku ze zwiedzaniem miasta.