Kategoria

Wydarzenia, strona 6


Wycieczka
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
06 lipca 2023, 20:33

Twierdza Modlin

W dniu 05.07.2023 odwiedziłam twierdzę Modlin która znajduje się w Nowym Dworze Mazowieckim, w pobliżu Warszawy. Możemy tak dojechać pociągiem lub autobusem z Warszawy lub własnym samochodem.
Twierdza Modlin to jedna z najsłynniejszych budowli wojskowych. Stanowi doskonały przykład architektury obronnej, największy tego typu w Polsce i jeden z największych w całej Europie. W 2013 roku teren Garnizonu Modlin zostaje sprzedany w prywatne ręce Wiesława Jana Prusieckiego. Twierdza nie jest już wykorzystywana przez armię, ale pozostaje bardzo ważnym miejscem w historii Polski, a liczne obiekty zachowane w doskonałym stanie, przyciągają coraz większą liczbę turystów.
Obiekt oferuje wiele form spędzania czasu na przykład : spacery z przewodnikiem dla dzieci, osób dorosłych, nocne zwiedzanie, przejazdy eko-busem, wieżę Widokową na cały kompleks. Obecnie możliwe jest zwiedzanie niektórych obiektów twierdzy, zarówno indywidualnie, jak i w grupach zorganizowanych. Zagospodarowane turystycznie są: część koszar obronnych cytadeli (wieża zachodnia, tzw. Tatarska), część umocnień i zabudowań zaplecza (tzw. Elewator) oraz Brama Ostrołęcka. Spośród fortów możliwe jest zwiedzanie Fortu X w Henrysinie. Do niektórych spośród pozostałych fortów wstęp możliwy jest po skontaktowaniu się z administracją zajmujących je instytucji. Od 8 września 2012 r. w Twierdzy Modlin funkcjonuje również szlak turystyczny Baśki Murmańskiej, który w formie atrakcyjnej gry miejskiej prezentuje zwiedzającym (zwłaszcza najmłodszym) zabytki twierdzy.
Wybrane obiekty służyły jak plany filmowe w wielu serialach i filmach, na przykład:
• C.K. Dezerterach – sceny koszarowe (prawie cała pierwsza część), mieszkanie von Nogaya, końcowa scena wyjścia z koszar;
• Kilerze – scena obiadu w więzieniu;
• Panu Tadeuszu (ekranizacja poematu Adama Mickiewicza pt. Pan Tadeusz) – ruiny spichlerza w widłach Narwi i Wisły posłużyły za zamek Horeszków; wnętrza twierdzy za paryskie mieszkanie Adama Mickiewicza;
• Avalonie Mamoru Oshii – ruiny spichlerza posłużyły za plener jednego z etapów;
• Oficerach, odc. 12 – w scenie przekazania Granta Toporowi;
• Przeprowadzkach – w jednym z odcinków w czasie przeprowadzki postój zrobiono przed koszarami.
• Jutro idziemy do kina – scena przed bramą
• Chrzest – scena łowienia ryb, ruiny spichlerza.
• 1920. Wojna i miłość
• 1920 Bitwa warszawska
• Czas honoru – tereny wokół Wieży Czerwonej jako angielski obóz szkoleniowy; klub garnizonowy jako kwatera niemieckich oficerów
• Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć
• Ekstradycja – scenę spotkania Halskiego z Jerzym (byłym szefem UOP) nakręcono w ruinach spichlerza
• 1983 – pozostałości mostu przy Bramie Dąbrowskiego jako miejsce pochówków.
• Nowy Dwór Mazowiecki. Twierdza śmierci - film dokumentalny, będący opowieścią historii morderstw grupy modlińskiej, na przełomie początku lat 00.
Polecam każdemu odwiedzić to miejsce. Możemy tam dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy z historii Polski, obejrzeć zabytkowe domu i fortyfikacje.

Las Sobieskiego
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
26 czerwca 2023, 21:02

Las Sobieskiego
W dniu 25.06.2023 odwiedziłam Las Sobieskiego, który znajduje się w dzielnicy Wawer, w Warszawie. Możemy tam dojechać zarówno komunikacją miejską jak i własnym transportem. Jest on drugim pod względem wielkości kompleksem leśnym w Warszawie i największy na prawobrzeżnej części stolicy.
Od strony północnej lasy uroczyska łączą się z lasami Nadleśnictwa Drewnica, od południa z lasami Starej Miłosnej od wschodu z lasami dzielnicy Wesoła. Powierzchnia całego uroczyska wynosi 516,60 ha, z czego 114,44 ha zajmuje rezerwat przyrody im. Króla Jana Sobieskiego. W rezerwacie jest ukryte oczko wodne. Możemy tam odpocząć na ławeczkach rozmieszczonych wokół niego, albo przejść się ścieżką dookoła oczka. Uroczysko Las Sobieskiego stanowi północną część Mazowieckiego Parku Krajobrazowego i wchodzi w skład Obwodu Leśnego „Las Sobieskiego”. Las Sobieskiego poza tym, że pełni ważną funkcję miejsca rekreacyjnego dla mieszkańców Warszawy, to jest przy tym znaczącą częścią „zielonych płuc” stolicy. Niektóre drogi zostały zagospodarowane turystycznie, ustawiono przy nich drewniane ławki, płotki ochronne i kosze na śmieci. Zabiegi gospodarcze w Lesie Sobieskiego ograniczone są do niezbędnego minimum, z uwagi na funkcje rekreacyjne i wypoczynkowe terenu. Jest to także niezwykle istotne miejsce dla zwierząt, dla których las jest korytarzem ekologicznym, czyli miejscem przez które mogą swobodnie migrować niedaleko Wisły, przemieszczając się między lasami rembertowsko-okuniewskimi (na północy) a celestynowskimi      i garwolińskimi (na południu).
Polecam każdemu odwiedzić ten las. Możemy tam pooddychać świeżym powietrzem, odpocząć.

Wycieczka
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
26 czerwca 2023, 20:54

W dniu 24.06.2023 odwiedziłam Las Białołęka Dworska, który znajduje się w dzielnicy Białołęka w Warszawie. Możemy tam dojechać zarówno komunikacją miejską jak i własnym transportem.
Jest czwartym pod względem wielkości lasem na terenie miasta. Zajmuje obszar ok. 250 hektarów. Od północnego zachodu graniczy z lasami Choszczówki, od północy z lasami legionowskimi. Wraz z lasem Choszczówki wchodzi w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego Warszawa, który podlega pod Nadleśnictwo Jabłonna wchodzące w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Warszawa. Las Białołęka Dworska to siedlisko borowe z dominacją drzewostanu sosnowego i domieszką brzozy w wieku 30-50 lat. Na terenie lasu spotyka się także inne gatunki drzew, m.in. dąb szypułkowy. Jego charakterystyczną cechą jest położenie znacznej części lasu na naturalnych wydmach śródlądowych. Jest siedliskiem wielu gatunków zwierząt i roślin. Do najważniejszych przedstawicieli ssaków należą lisy, dziki, sarny oraz zające. Coraz częściej okoliczne lasy odwiedzane są również przez gatunki występujące w rejonie Puszczy Kampinoskiej, takie jak łosie i borsuki. Wśród ptaków spotkać można będącego pod ochroną dzięcioła czarnego. Często spotykane są wilgi, drozdy oraz sójki. Rzadziej zaobserwować można jastrzębia oraz kruki. Z gadów nierzadko natknąć można się na padalca. Występuje tam wiele gatunków grzybów, w tym borowiki, maślaki oraz podgrzybki.
Polecam odwiedzić każdemu to miejsce. Możemy tam pospacerować, odpocząć, nabrać sił z dala od tłumów.

Wycieczka
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
04 czerwca 2023, 19:39

Las Bielański

W dniu 04.06.2023 odwiedziłam las bielański, który znajduje się w dzielnicy Bielany w Warszawie. Możemy tam dojechać komunikacją miejską jak i własnym samochodem. Las Bielański jest pozostałością dawnej średniowiecznej Puszczy Mazowieckiej. Poprzez park Młociński i Las Młociński wąskim przesmykiem łączy się z Puszczą Kampinoską, z której czasami docierają tu dziki, jelenie, sarny, lisy, zające, a nawet łosie. Na stałe w mniej dostępnych fragmentach lasu mieszkają kuny, wiewiórki i różnego rodzaju ptaki, między innymi dzięcioł czarny – symbol Lasu Bielańskiego. Stwierdzono tam gniazdowanie 40 gatunków ptaków. Celem ochrony jest zachowanie wartości społecznych i krajobrazowych Lasu Bielańskiego, w tym fragmentu skarpy wiślanej.
Rezerwat „Las Bielański” został udostępniony społeczeństwu na mocy Zarządzenia Nr 43 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z dnia 24 sierpnia 2016 r. w sprawie wyznaczenia szlaków na terenie rezerwatu przyrody „Las Bielański:. Wyznaczono w rezerwacie szlaki piesze i pieszo-rowerowe (na których pierwszeństwo mają piesi). Ruch pieszy i rowerowy może odbywać się wyłącznie po wyznaczonych szlakach. Na terenie rezerwatu nie wyznaczono miejsc wprowadzania psów ani miejsc i obszarów udostępnionych dla celów sportowych i rekreacyjnych.
Polecam każdemu odwiedzić to miejsce. Można tam pospacerować, odpocząć, nabrać sił.
Jest to miejsce mniej uczęszczane niż na przykład Las Kabacki.

Spacer
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
21 maja 2023, 20:48

Aleja Kasztanowa

W dniu 21.05.2023 pojechałam metrem na Kabaty aby zobaczyć położoną w pobliżu Aleję Kasztanową. Możemy tam dojść zarówno od strony metra Kabaty jak i od strony Parku przy Bażantarni.
Wiosną zachwyca kwitnącymi kwiatami kasztanowca. Latem przykuwa oko soczyście zielonymi liśćmi. Jesienią rozpieszcza ciepłymi kolorami. A zimą tworzy malowniczy krajobraz ze śniegiem. Szpalery wysokich kasztanowców tworzą wyjątkową aleję na warszawskich Kabatach.
Na warszawskich Kabatach, wzdłuż ulicy K. Jeżewskiego, znajduje się historyczna aleja spacerowa, która zmienia swój wygląd wraz z porami roku. Jak głosi legenda, Aleja Kasztanowa istnieje od 1815 roku. Wówczas drogę prowadzącą z Góry Kalwarii do Wilanowa obsadzono kasztanowcami. Drzewa miały zapewnić bezpieczeństwo Aleksandrowi I. Aleja po raz pierwszy pojawiała się na mapach w 1875. Aleja Kasztanowa składa się z dwóch części. Jedna łączy ulicę Jana Rosoła z aleją Komisji Edukacji Narodowej. Fragment drugiej przebiega wśród budynków między aleją a ulicą Stryjeńskich.
Obecnie rosną tu m.in. kasztanowce zwyczajne, jabłonie, grusze i dęby szypułkowe. Jak głoszą niektóre źródła, w przeszłości zaobserwować tu można było spacerujące bażanty.
W XIX wieku istniała tu cegielnia, dostarczająca cegły dla budowy pałacu Krasińskich i pałacu w Natolinie. W kolejnych latach właściciele gruntów sadzili tutaj kolejne gatunki drzew. To sprawiło, że aleja jest ciekawym fragmentem przyrody w sąsiedztwie wielkich osiedli mieszkaniowych. W 1864 postawiono drewniany ok. trzymetrowy krzyż upamiętniający powstanie styczniowe. W 2000 przy skrzyżowaniu z aleją KEN odsłonięto pomnik pielgrzymki właściciela Kabat, rycerza Andrzeja Ciołka, do Santiago de Compostela w 1404.
Polecam każdemu przespacerować się tą aleją. Jest tam cisza, spokój, możemy odpocząć.
Jest ona mniej zatłoczona niż inne miejsca na spacery wybierane przez mieszkańców oraz turystów na przykład; Park przy Bażantarni, Łazienki Królewskie, Wilanów.