Kategoria

Wydarzenia, strona 8


Wycieczka
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
31 stycznia 2023, 21:46

Choszczówka

W dniu 22.01.2023 odwiedziłam Choszczówkę. Możemy tam dojechać zarówno samochodem jak i pociągiem z Warszawy. Jest to ciche i spokojnie miejsce w północno-wschodniej części Warszawy.

Ten piękny las z mnóstwem ścieżek spacerowych szczególnie polecany jest przez właścicieli psów jako idealne miejsce na spacer z pupilem, jednak w weekendy często możecie tu spotkać na wycieczkach większe grupy, takie jak rodziny z dziećmi.

Znajdujący się tam las to idealne miejsce na nawet kilkugodzinne spacery. Jesienne promienie słońca, piękne przebarwiające się liście, wrzosy przy ścieżkach i orzeźwiające powietrze... czego więcej potrzeba w idealny weekend? Ponadto bardzo łatwo wypatrzycie tu różne ptaki m.in. dzięcioły. I nie potrzebujecie do tego lornetki.

W pobliżu wejścia do lasu, jest usytuowana  restauracja Dziki Zakątek. Po trudach pieszej wycieczki możemy tam posilić się, ugasić pragnienie.

Polecam każdemu odwiedzić to miejsce. Możemy tam odpocząć, zrelaksować się z dala od tłumów.

Wycieczka
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
26 stycznia 2023, 21:24

CyberMachina

 

W dniu 15.01.2023 odwiedziłam CyberMachinę.  Jest to pub z grami. Znajduje się on    w pobliżu Krakowskiego Przedmieścia w centrum Warszawy.

Dojedziemy tam zarówno kominiakcją miejska jak i własnym samochodem. Możemy tutaj zagrać w różne gry planowe, na konsoli.  Są tutaj  sale tematyczne Retro, Arcade, Guitar Hero, a nawet toaletę w stylu Gra o Tron. Na miejscu możemy kupić różne alkoholowe oraz bezalkoholowe drinki oraz przekąski.

Organizowane są tutaj rożne turnieje, imprezy, quizy.

Polecam odwiedzić każdemu to miejsce, możemy tutaj zrelaksować się, zagrać w różne gry, napić się ciekawych  drinków, poznać osoby o podobnych zainteresowanych.

Wycieczka
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
12 listopada 2022, 19:52

Wycieczka

W dniu 11.11.2022 byłam na Osiedlu Przyjaźń. Jest to osiedle położone w dzielnicy Bemowo,   położone między ulicami: Górczewską, Powstańców Śląskich, Jana Olbrachta oraz linią kolejową. Tereny dawnej wsi Jelonki, na którym znajduje się osiedle, zostały przyłączone do Warszawy w 1951.

Na osiedlu wzniesiono dwa rodzaje drewnianych domków: pawilony hotelowe dla robotników i domki jednorodzinne dla kadry technicznej. Zostały one przywiezione do Warszawy w gotowych elementach i złożone na miejscu. Malowano je w dwóch wariantach kolorystycznych: niebiesko-białym i niebiesko-czerwonym. Pawilony przypominały staropolskie dworki. Według niektórych źródeł część z nich przywieziono z jenieckiego Stalagu I B „Hohenstein” koło Olsztynka. Na terenie osiedla powstały także m.in. kino, stołówka, klub, łaźnia, przychodnia lekarska, kotłownia oraz dwa boiska sportowe. Posadzono 4 tys. drzew i 40 tys. krzewów oraz zbudowano 8 km wewnętrznych dróg i ulicy. Osiedle było ogrodzone. W celu odprowadzania z niego ścieków w 1952 oddano do użytku Stację Pomp Kanałowych „Jelonki.

Polecam odwiedzić każdemu to miejsce. Możemy tam pospacerować wśród zieleni, odpocząć, zrelaksować się.

Wycieckzka
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
08 listopada 2022, 19:51

Dom z Grafitu na Warszawskich Włochach

 W dniu 6.11.2022 odwiedziłam warszawskie Włochy  aby zobaczyć nietypowy dom- Dom  z Grafitu.  Otoczony jest bujną zielenią, a z lotu ptaka wygląda jak wielki barbarzyńca.

Dom z Grafitu to prawdziwy unikat na terenie Miasta Ogrodu Włochy. Dlaczego ten zaprojektowany z klasztorną ascezą budynek nazywany jest przez twórców "barbarzyńcą"? - Bo jako jedyny na całej ulicy Płomyka, a pewnie i na całym obszarze Starych Włoch nie chce dopasować się do towarzystwa. Dom stoi w pięknej lokalizacji, na brzegu Parku ze Stawami Cietrzewia.  Budynek stoi na wymagającej działce, która ma jedynie 16 metrów szerokości.

Polecam każdemu zobaczyć ten dom. Wyróżnia się on z daleka. Możemy pospacerować po tej dzielnicy, odpocząć, relaksować się bez tłumów.

Wycieczka
Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
23 października 2022, 18:22

Świdermajer Otwocki

W dniu 22.10.2022 odwiedziłam Otwock, miasto położone 27 km od Warszawy aby zobaczyć  jedyne w swoim rodzaju budowle drewniane- Świdermajer.  Możemy tam dojechać własnym transportem albo komunikacją miejską z Warszawy.

Jest to styl nadwiślański, ta  nazwa, która przylgnęła do charakterystycznych drewnianych budynków powstających przede wszystkim na przełomie XIX i XX w. na tzw. linii otwockiej pod Warszawą. Stanowi ona połączenie modnego wówczas mieszczańskiego stylu biedermeier z nazwą rzeki Świder, a użył jej po raz pierwszy Konstanty Ildefons Gałczyński w wierszu „Wycieczka do Świdra”, pisząc: Te wille, jak wójt podaje, są w stylu „świdermajer”.                                                                                                                                                                                                                                                                                           Nie każdy drewniany budynek, który możemy spotkać w tej miejscowości  możemy zaliczyć do tego stylu. Aby tak było musi on mieć charakterystyczne cechy takie jak:

·       Musi to być budynek drewniany, parterowy, piętrowy lub dwupiętrowy.

·       Budowla taka musi posiadać ryzality (wysunięty poza lico ściany element konstrukcyjny, który tworzy jednolitą całość z budynkiem).

·       Przy budynku musi być ozdobny taras lub balkon.

·       Pod dachem widnieją jakby koronkowe fryzy, a na fasadach – geometryczne ornamenty.

·       Okna wyposażone są w drewniane okiennice, nierzadko malowane na kolor niebieski.

·       Budynek powinien być zbudowany z drewna sosnowego, rzadziej dębowego.  Jeśli już to tylko jako podwaliny.

·       Ściany były szalowane, zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz.

·       Podłogi oraz stropy również wykonywano z drewna.

·       Dachy wyróżniały się konstrukcją dwuspadową, a pokrywano je dachówką lub blachą.

Szacuje się, że pod koniec lat 80. XIX wieku nad Świdrem powstało ok. 50 willi, zaś tuż przed II Wojną Światową w samym Otwocku znajdowało się ok. 500 budynków w stylu świdermajer. Dodając te zlokalizowane na tzw. linii otwockiej czyli m.in. w Świdrze, Międzylesiu, Aninie, Radości, Falenicy, czy Miedzeszynie, można śmiało powiedzieć, że była to liczba kilku tysięcy. Wówczas budowano tak nie tylko domy letniskowe, pensjonaty czy sanatoria, ale również domy mieszkalne, a nawet budynki użyteczności publicznej, jak szpitale czy szkoły.

Niestety po willach zaprojektowanych i wybudowanych w Brzegach przez Andriollego nic już nie pozostało. Jednak do dzisiaj na linii otwockiej zachowało się ok. 500 obiektów w stylu świdermajer, w tym ok. 400 w samym Otwocku. 150 z nich uznano jako zabytki i objęto opieką konserwatorską. Mimo tego wiele budynków stoi opuszczonych, przez co niszczeje, ponieważ drewniane konstrukcje nie zostały w żaden sposób zabezpieczone. Nierzadko też słyszymy w mediach, że któryś ze świdermajerów został strawiony przez pożar.

Polecam każdemu zobaczyć te unikatowe budynki, przy okazji  możemy pospacerować po Otwocku, wypocząć, zrelaksować się.