Wycieczka


Autor: olalubawska | Kategorie: wydarzenia 
23 października 2022, 18:22

Świdermajer Otwocki

W dniu 22.10.2022 odwiedziłam Otwock, miasto położone 27 km od Warszawy aby zobaczyć  jedyne w swoim rodzaju budowle drewniane- Świdermajer.  Możemy tam dojechać własnym transportem albo komunikacją miejską z Warszawy.

Jest to styl nadwiślański, ta  nazwa, która przylgnęła do charakterystycznych drewnianych budynków powstających przede wszystkim na przełomie XIX i XX w. na tzw. linii otwockiej pod Warszawą. Stanowi ona połączenie modnego wówczas mieszczańskiego stylu biedermeier z nazwą rzeki Świder, a użył jej po raz pierwszy Konstanty Ildefons Gałczyński w wierszu „Wycieczka do Świdra”, pisząc: Te wille, jak wójt podaje, są w stylu „świdermajer”.                                                                                                                                                                                                                                                                                           Nie każdy drewniany budynek, który możemy spotkać w tej miejscowości  możemy zaliczyć do tego stylu. Aby tak było musi on mieć charakterystyczne cechy takie jak:

·       Musi to być budynek drewniany, parterowy, piętrowy lub dwupiętrowy.

·       Budowla taka musi posiadać ryzality (wysunięty poza lico ściany element konstrukcyjny, który tworzy jednolitą całość z budynkiem).

·       Przy budynku musi być ozdobny taras lub balkon.

·       Pod dachem widnieją jakby koronkowe fryzy, a na fasadach – geometryczne ornamenty.

·       Okna wyposażone są w drewniane okiennice, nierzadko malowane na kolor niebieski.

·       Budynek powinien być zbudowany z drewna sosnowego, rzadziej dębowego.  Jeśli już to tylko jako podwaliny.

·       Ściany były szalowane, zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz.

·       Podłogi oraz stropy również wykonywano z drewna.

·       Dachy wyróżniały się konstrukcją dwuspadową, a pokrywano je dachówką lub blachą.

Szacuje się, że pod koniec lat 80. XIX wieku nad Świdrem powstało ok. 50 willi, zaś tuż przed II Wojną Światową w samym Otwocku znajdowało się ok. 500 budynków w stylu świdermajer. Dodając te zlokalizowane na tzw. linii otwockiej czyli m.in. w Świdrze, Międzylesiu, Aninie, Radości, Falenicy, czy Miedzeszynie, można śmiało powiedzieć, że była to liczba kilku tysięcy. Wówczas budowano tak nie tylko domy letniskowe, pensjonaty czy sanatoria, ale również domy mieszkalne, a nawet budynki użyteczności publicznej, jak szpitale czy szkoły.

Niestety po willach zaprojektowanych i wybudowanych w Brzegach przez Andriollego nic już nie pozostało. Jednak do dzisiaj na linii otwockiej zachowało się ok. 500 obiektów w stylu świdermajer, w tym ok. 400 w samym Otwocku. 150 z nich uznano jako zabytki i objęto opieką konserwatorską. Mimo tego wiele budynków stoi opuszczonych, przez co niszczeje, ponieważ drewniane konstrukcje nie zostały w żaden sposób zabezpieczone. Nierzadko też słyszymy w mediach, że któryś ze świdermajerów został strawiony przez pożar.

Polecam każdemu zobaczyć te unikatowe budynki, przy okazji  możemy pospacerować po Otwocku, wypocząć, zrelaksować się.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz